A parlagfű irtását a virágbimbók kialakulásáig kell elvégezni.
Bár a parlagfű virágzásig van még egy kis időnk, de a sok májusi csapadék, és a közben megérkező meleg, nyárias időjárás beindította a növények fejlődését, növekedését. Ilyenkor különösen fontos előre gondolkodni, és akár megelőző kaszálásokat végezni, hiszen a hatóság komoly bírságokat vethet ki az allergén növény jelenléte miatt.
A parlagfű irtását a virágbimbók kialakulásáig kell elvégezni, amire van még némi időnk. Azt sem árt tudni, hogy a növény a kaszálást követően regenerálódik, oldalhajtásokat, illetve azon virágrügyeket fejleszt, ami azt is jelenti, hogy a szezon beindulását követően folyamatosan figyelemmel kell kísérni parlagfű jelenlétét és fejlődését, és akár többször is beavatkozni. Mivel a regenerálódást a kaszálás minősége is befolyásolja, így nem mindegy, hogy milyen eszközzel végezzük el a munkát.
Tudta? Egy természetes ellenség is terjedőben
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatói 2022 végén számoltak be arról, hogy mi befolyásolja a parlagfű természetes ellenségének számító parlagfű-olajosbogár terjedését: a domborzat és a szélirány. A faj eredetileg Észak-Amerikában őshonos, de részben spontán módon, részben pedig tudatos betelepítés következtében már Európában és Ázsiában is meghonosodott, hazánkban 2020 óta van jelen Budapest környékén.
A parlagfű-olajosbogár megjelenése egyelőre inkább kérdéseket vet fel, hiszen a kutatók sem tudják, mit eredményezhet az esetleges elszaporodásuk. Nem biztos ugyanis, hogy a faj jelenléte csak a parlagfűre lesz hatással, az ugyanis más fészkes virágzatú növényeket, így napraforgót is fogyaszt. Ebből adódóan nem zárható ki, hogy néhány éven belül akár gazdasági kárral is számolni kell, és nemcsak az ízeltlábú parlagfű elleni harcát fogjuk emlegetni.
A legjobb, leginkább fenntarthatóbb megoldás tehát mégiscsak egy fűkasza, aminek segítségével sok bosszúságot és még több büntetést úszhatnak meg a területtulajdonosok. (Agroinform)