Az adóemelés miatt jövőre zuhan az üzleti aktivitás. A brit gazdaság az idén is rosszul teljesített, stagnált a harmadik negyedévben.
Nem nőtt a harmadik negyedévben a brit gazdaság a hétfőn nyilvánosságra hozott végleges GDP-adatok szerint, ami további fejfájást okoz Keir Starmer munkáspárti kormányának. A neheze pedig még hátravan, előrejelzések szerint a jövő év elején zuhanni fog az üzleti aktivitás.
A nemzeti statisztikai hivatal (ONS) eredetileg 0,1 százalékos GDP-bővülést jelzett a júliusi-szeptemberi időszakra, ezt vágták vissza 0 százalékra. Az OSN a korábban jelzett 0,5 százalékos második negyedéves növekedést is 0,4 százalékra módosította a Reuters tudósítása szerint.
A kormány számára valószínűleg nem jelentenek meglepetést az adatok, mivel július eleji hivatalba lépésekor már figyelmeztetett, hogy mennyire rossz állapotban van a gazdaság. Részben ezzel magyarázták az október végi adóemelést is.
Óvatos a jegybank is
A Bank of England (BoE) múlt heti előrejelzése szerint a negyedik negyedévben sem lesz növekedés. A jegybank ennek ellenére nem nyúlt a kamatlábakhoz az inflációveszély miatt.
A GDP 80 százalékát adó, így kulcsfontosságú szolgáltatási szektor stagnált, az építőipar ugyan 0,7 százalékkal jobban teljesített, ezt azonban ellensúlyozta a termelés 0,4 százalékos visszaesése.
Az ONS egyetlen jó hírrel szolgált:
a költségvetési deficit 18,1 milliárd fontra csökkent
a harmadik negyedévben az előző háromhavi 24 milliárdról. (Egy angol font 499 forint.)
Az iparkamara szerint a brit gazdaság rossz idők előtt áll
A legrosszabb pedig még csak ezután következik, a brit iparkamara (CBI) hétfőn figyelmeztetett, hogy zuhanni fog az üzleti aktivitás a jövő év elején. A CBI saját belső felmérésének eredménye alapján a magánszektor cégei visszafogják majd a munkaerő-felvételt, csökkentik a kibocsátást és emelik az árakat 2025 első három hónapjában.
Mindennek az oka a munkaadók társadalombiztosítási járulékának az októberi emelése, amellyel Rachel Reeves pénzügyminiszter évi 25 milliárd fontos bevételt remélt.
Reeves a költségvetés ismertetésekor elismerte, hogy a döntés nehéz helyzetbe hozza a munkaadókat, de emlékeztetett, hogy a Munkáspárt a választási kampányban megígérte, hogy nem emeli a dolgozó emberek terheit, és valahonnan elő kell teremteni a pénzt.
Ösztönzőket várnak a kormánytól
Alpesh Paleja, a CBI helyettes vezető közgazdásza szerint a brit vállalatok most azt várják a Munkáspárttól, hogy „erősítse a bizalmat, és okot adjon nekik a beruházásra” 2025-ben, „legyen szó akár a szakképzési hozzájárulás reformjának régóta esedékes lépéseiről, akár a munkaerő egészségének támogatásáról a munkahelyi egészségügyi ösztönzők növelésével, akár a vállalkozói adók reformjáról”.
A 899 cég körében november 25. és december 12. között végzett felmérés eredményéből az is kiderült, hogy
a gazdasági növekedési várakozások 2022 novembere óta nem voltak olyan alacsonyak, mint most
– az előző hónapban ért véget Liz Truss rövid, de financiális szempontból tragikus miniszterelnöksége, emlékeztetett tudósításában a Sky News internetes kiadása.
Ellenséges légkör
Andrew Griffith, a tory árnyékkormány üzleti ügyekért felelős miniszter a CBI felmérésére reagálva azt mondta, hogy a pénzügyminiszter „a hivatalba lépése a beruházások és a növekedés számára ellenséges légkört teremtett az országban”.
„Rachel Reeves adóemelési ámokfutása és az örökölt gazdasági helyzet mocskolása szó szerint megöli a vállalkozásokat és a munkahelyeket” – nyilatkozta a hírtelevíziónak. „Ha recesszió lesz – és a CBI várakozásai alapján ez egyre valószínűbbnek tűnik –, akkor az a Downing Street műve lesz. A Munkáspártnak sürgősen irányt kell változtatnia, mielőtt az általuk okozott kár még nagyobb lesz” – tette hozzá. (vg.hu)