Pénteken lemondott bírói tisztségéről Laczó Adrienn, a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának tanácselnöke és a Res Iudicata egyesület elnökségi tagja.
A Hvg.hu-nak úgy fogalmazott, gyerekkora óta bírónak készült, 24 éve ítélkezik, de a mai szervezet már nyomokban sem emlékeztet arra, ahol kezdett.
„Az én értékrendemmel a szervezeten belüli történések régóta nem férnek össze. Lelkiismereti válságba kerültem, ami már a mentális egészségemet veszélyezteti. Remélem, lesz még alkalmam látni, amikor az igazságszolgáltatás visszanyeri függetlenségét, szakmai színvonalát és minőségét” – nyilatkozott a Hvg.hu-nak.
Laczó a Facebookon is írt a távozásáról. „Sajnos az az igazságszolgáltatás, melynek igyekeztem elkötelezett képviselője lenni, mára megszűnt létezni. Más választásom nem lévén, a mai napon a bírói tisztségről lemondtam. Meg nem hajol, meg nem rogy, meg nem törik” – jelentette ki.
Laczó volt a korrupciós bűncselekménnyel vádolt volt fideszes országgyűlési képviselő, Simonka György perének bírája is, 2022-ben kapta meg az ügyet.
Az Országos Bírói Tanács kedden rendkívüli ülést tart, miután az OBT múlt héten megszavazta az igazságügyi minisztérium vihart kavaró javaslatát, amely szerint a kormány több mint 130 milliárd forintot biztosítana a bírák és igazságügyi alkalmazottak béremelésére, ha a bírói vezetők cserébe belemennek, hogy a tárca szervezeti átalakításokat hajtson végre. A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) már az elfogadás napján élesen bírálta az alkut, amiért az veszélyezteti a bírói függetlenséget, honlapjukon azóta több száz bíró tette közzé tiltakozó nyilatkozatát.
A felháborodást fokozta egy, a HVG-hez eljutott belső beszélgetés. Ebben Szabó Péter OBT-elnök elmondta, nem volt lehetőségük beleszólni a kormánnyal létrejött megállapodásba, és ha nem engednek a minisztériumnak, nem lett volna fizetésemelés. A lap szerint Szabó a bírói függetlenséggel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy lehet ugyan miatta kényeskedni, de a megállapodást el kellett fogadni. (Telex)