A spanyol kormány augusztusban blokkolta a magyar Ganz-MáVag konzorcium 600 millió eurós ajánlatát a spanyol Talgo vasúti járműgyártó felvásárlására, nemzetbiztonsági és közrendvédelmi okokra hivatkozva.
A Ganz-MáVag vezetője, Bacsa György, politikai indítékokat lát a döntés mögött, és kijelentette, hogy a spanyol kormány figyelmen kívül hagyta az EU alapvető szabadságait, különösen a tőke szabad áramlását – számolt be a Financial Times.
Spanyolország titkosította a döntés indoklását, de egy kormányzati forrás szerint a fő aggodalom az volt, hogy Magyarország szoros kapcsolatokat tart fenn Oroszországgal, a Ganz-MáVag korábban konzorciumban is dolgozott orosz vállalatokkal, így Moszkva hozzáférhetne a Talgo technológiájához, amely fontos lehet Ukrajna újjáépítésében. A technológia lehetővé teszi a vonatok számára, hogy különböző nyomtávú síneken is közlekedjenek, ami előnyös lehetne Ukrajna és szomszédos európai országai számára.
Bacsa szerint a magyar konzorcium továbbra is kész újra megpróbálni az üzlet megkötését, és kifogásolta, hogy a spanyol kormány nem adott szakmai vagy jogi indokokat döntésére.
Arra a kérdésre, hogy a Ganz-MáVag korábban orosz üzleti partnerekkel működött együtt, de Bacsa hangsúlyozta, hogy a vállalatnak jelenleg nincs orosz kapcsolata.
„A spanyol kormány fittyet hány a szabad vállalkozásra Európában, [különösen] a tőke szabad mozgására, politikai érdekekből. Másképp nem lehet ezt megfogalmazni” – mondta Bacsa a lapnak.
A tőke szabad mozgása az EU négy alapvető szabadságjogának egyike – az áruk, a szolgáltatások és a személyek szabad mozgása mellett –, de a tagállamok biztonsági okokból mentességet kaphatnak. Az alapelv megsértésére vonatkozó panaszok ügyében az Európai Bíróság dönthet, és a lap szerint a magyar fél a testülethez fordul a Talgo-felvásárlás ügyében. (Portfolio)