Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

A Madách Imre Gimnázium igazgatójának felmentése miatt tüntettek Budapesten

Belföld
2024.09.03.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
40
Megtette hatását a Madách Imre Gimnázium igazgatójának felmentése, számos iskolában már hétfőn gyűjtötték a tanulók mobiljait.

Szinte teljesen megtelt hétfő este a budapesti Széchenyi István tér Belügyminisztérium előtti része, ahova a VII. kerületi Madách Imre Gimnázium egykori diákjai szerveztek tüntetést, miután Pintér Sándor belügyminiszter múlt héten azonnali hatállyal felmentette az intézmény igazgatóját, Mészáros Csabát. Az igazgatót azzal vádolták, hogy szembement az akkor még hatályban sem lévő, az iskolai mobiltelefon-használatot korlátozó rendelet előírásaival, a tantestület ugyanis azt tervezte, szeptembertől engedélyezik a tanulóknak, hogy maguknál tarthassák telefonjaikat – a rendelet keretein belül, de ez már elkerülte a döntéshozók figyelmét.

A tüntetésen felszólaltak a gimnázium korábbi és jelenlegi diákjai, akik szerint abszurd, hogy a kormány a mindennapokban használt technológiát korlátozza az iskolákban. Szót kapott egy madáchos szülő is, aki szerint a mostani kormányzat maga a „két lábon járó gátlástalanság és cinizmus”. Felidézte, hogy a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség három iskoláját, ahova főként hátrányos helyzetű, szegény sorsú gyerekek jártak, pár nappal a tanévkezdés előtt bezáratták. – Hogy mi lesz a gyerekekkel? Leszarják! – fogalmazott.

A Tanítanék Mozgalom képviselői, Berta Beáta és Pilz Olivér követelte, azonnal vonják vissza a Madách igazgatójának jogsértő felmentését. – Ha ez nem történik meg, ősszel még találkozunk. Ami most történt, nem egy elszigetelt eset – mondták, utalva a nyári szünetben történtekre is, amikor a tárca indoklás nélkül utasította vissza a tantestületek által támogatott igazgatók pályázatát, vagy mentett fel ciklus közepén iskolaigazgatókat.

A Madách Imre Gimnázium épülete előtt már hétfő reggel is volt egy kisebb demonstráció, ahol ugyancsak egykori madáchos diákok szólaltak fel Mészáros Csaba jogalap nélküli felmentése ellen, a gimnázium jelenlegi diákjai a hagyományos ünnepi viselet helyett madáchos pólóban érkeztek a délelőtti tanévnyitóra, a tantestület tagjai pedig feketébe öltöztek.

Bár korábban több intézményvezető jelezte, addig nem tudnak eleget tenni a rendelet előírásainak, amíg az iskolai házirendeket a szülői szervezetek és a diákönkormányzatok jóváhagyásával nem módosítják – amire egyébként szintén a rendelet kötelezi az intézményeket –, a tanév első napjának tapasztalatai alapján mégis úgy tűnik, a “Madách-ügy” megtette a hatását. A Népszavához eljutott szülői és tanári beszámolók alapján számos iskolában már hétfőn begyűjtötték a mobilokat.

Egy budapesti pedagógus lapunknak azt mondta, az iskola bekamerázott aulájában található zárható szekrényekbe tették be a diákok a mobiltelefonokat, laptopokat, táblagépeket, egy kijelölt pedagógus pedig figyelte, hogy ezt mindenki megtette-e. Az iskolavezetés előre tájékoztatta a szülőket: az intézmény nem vállal anyagi felelősséget a leadott eszközökért. Van olyan iskola is, ahol nem vették el a tanulók telefonjait, mindenkinek a saját szekrényébe kellett betennie. Egy másik intézményben

minden osztálynak van egy saját szekrénye, ahova felcímkézett, névre szóló műanyagtasakokban kellett elhelyezni az eszközöket, valamint a névsorban is ki kellett pipálni, ki adta le és ki nem.

Egy Pest megyei általános iskolában kevesebb gonddal járt az eszközök begyűjtése és kiadása, a legtöbb diák ugyanis eleve nem vitt magával telefont (az alsós évfolyamok esetében ezt már korábban, az iskola saját házirendjében is szabályozták). Egy gimnazista diák szülője viszont arról számolt be lapunknak, a tanulókat korábban hazaengedték a hőségriasztás miatt, de gyermekének kora délután több mint fél órát kellett sorban állnia egy légkondicionálás nélküli, meleg tanteremben, mire visszakapta a telefonját.

 

Hőség a tantermekben: a Klebelsberg Központ hűti a kedélyeket

Több iskolában rövidített – például 45 helyett 30 perces – tanórákkal indult a tanév a hőség miatt. Érdeklődtünk a tankerületi központok felügyeletét ellátó Klebelsberg Központnál (KK), a tankerületek milyen intézkedéseket tesznek vagy tettek a meleg miatt, hiszen az előrejelzések szerint a hét folyamán még biztos, hogy nem lehet lehűlésre számítani.

– Ahol az iskolán belül nem lehet ellensúlyozni kellőképpen az extrém meleget, azt javasoltuk, hogy hajnali átszellőztetéssel, szükség esetén rövidített órákkal oldják meg a napi működésüket. A gyermekek érdekét szem előtt tartva a tankerületek egyeztetnek az iskolákkal, és eldöntik, hol van erre szükség – közölte a KK. Hozzátették: ahol a tanítás korábban befejeződne, és akiket ezért nem tudnak hamarabb elvinni az iskolából, a gyermekek felügyeletét úgy oldják meg, hogy az extrém meleg ne terhelje őket – azt már nem tudtuk meg, ez utóbbi pontosan milyen megoldásokat takar.

A rövidített tanítási nap azonban a szülőknek jelenhet kihívást, hiszen az általános iskolákban a délutáni napközi is rövidebb lett: van, ahol fél hat helyett legkésőbb fél ötig, tehát még a munkaidő lejárta előtt meg kell oldania a szülőnek, hogy hazavigye a gyermekét. J. D.

(Népszava)

Címlapkép: Budapest, 2024. szeptember 2. Résztvevők a Belügyminisztérium épülete előtt tartott tüntetésen, ahol a Madách Imre Gimnázium igazgatójának felmentése miatt tüntettek az intézmény diákjai, pedagógusok, szülők és szimpatizánsok 2024. szeptember 2-án. - Forrás: MTI/Balogh Zoltán
Belföld
oktatás
tüntetés
PINTÉR SÁNDOR
KIRÚGÁS
ISKOLAIGAZGATÓ
MAGYARORSZÁGI EVANGÉLIUMI TESTVÉRKÖZÖSSÉG
Madách Imre Gimnázium
Mészáros Csaba
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.09.03. - 04:53
40
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Júniusra emlékeztető időre számíthatunk sok napsütéssel és csapadék nélkül

    Júniusra emlékeztető időre számíthatunk sok napsütéssel és csapadék nélkül

  • Terjednek az összeesküvés-elméletek a napfogyatkozás előtt

    Terjednek az összeesküvés-elméletek a napfogyatkozás előtt

  • Bencsik András szerint patkánylelkűek Magyar Péter követői

    Bencsik András szerint patkánylelkűek Magyar Péter követői

  • Dollárbaloldal, Magyar Péter, háború - a Fidesz véleménye a szombati tüntetésről:

    Dollárbaloldal, Magyar Péter, háború - a Fidesz véleménye a szombati tüntetésről:

  • Újabb holttestet találtak a baltimore-i tragédia színhelyén

    Újabb holttestet találtak a baltimore-i tragédia színhelyén

  • Magyar Péter tüntetése megtöltötte a Kossuth teret

    Magyar Péter tüntetése megtöltötte a Kossuth teret

  • A DK feljelenti Nagy Jánost a Magyar Péter tüntetésén elhangzott hazugságai miatt

    A DK feljelenti Nagy Jánost a Magyar Péter tüntetésén elhangzott hazugságai miatt

  • Elindult Magyar Péter közösségének honlapja

    Elindult Magyar Péter közösségének honlapja

  • Nemzeti menet a Kossuth térre - ÉLŐ

    Nemzeti menet a Kossuth térre - ÉLŐ

  • Az összeomlás felé vágtat a kínai álom

    Az összeomlás felé vágtat a kínai álom

  • Fényvisszaverő felhőkkel zaboláznák meg a Napot, hogy megfékezzék a globális felmelegedést

    Fényvisszaverő felhőkkel zaboláznák meg a Napot, hogy megfékezzék a globális felmelegedést

  • Orbán szerint királyok vagyunk

    Orbán szerint királyok vagyunk

  • Átszakadt egy gát az Ural-hegységben

    Átszakadt egy gát az Ural-hegységben

  • "Áder János adott neki kegyelmet" - helyi kegyelmi botrány borzolja a kedélyeket Balmazújvárosban

    "Áder János adott neki kegyelmet" - helyi kegyelmi botrány borzolja a kedélyeket Balmazújvárosban

  • Oroszok állhatnak az amerikai diplomatákat sújtó Havanna-szindróma mögött

    Oroszok állhatnak az amerikai diplomatákat sújtó Havanna-szindróma mögött

  • Vizsgálatot indított Magyarország ellen az Európai Bizottság a SPAR panaszai miatt

    Vizsgálatot indított Magyarország ellen az Európai Bizottság a SPAR panaszai miatt

  • Nyugati óriásvállalatok jelentek meg Oroszország illegálisan annektált területein

    Nyugati óriásvállalatok jelentek meg Oroszország illegálisan annektált területein

  • Először indul magyar versenyző a síalpin világkupán

    Először indul magyar versenyző a síalpin világkupán

  • Tízezrek készülnek, Angliától Ausztriáig jönni fognak emberek Magyar Péter szombati tüntetésére

    Tízezrek készülnek, Angliától Ausztriáig jönni fognak emberek Magyar Péter szombati tüntetésére

  • Tiborcz István reagált arra, hogy meg akarja-e venni a SPAR-t

    Tiborcz István reagált arra, hogy meg akarja-e venni a SPAR-t

  • Magyar Péter provokátorokra számít, a rendőrség nem tud semmiről

    Magyar Péter provokátorokra számít, a rendőrség nem tud semmiről

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element