Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

A Madách Imre Gimnázium igazgatójának felmentése miatt tüntettek Budapesten

Belföld
2024.09.03.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
40
Megtette hatását a Madách Imre Gimnázium igazgatójának felmentése, számos iskolában már hétfőn gyűjtötték a tanulók mobiljait.

Szinte teljesen megtelt hétfő este a budapesti Széchenyi István tér Belügyminisztérium előtti része, ahova a VII. kerületi Madách Imre Gimnázium egykori diákjai szerveztek tüntetést, miután Pintér Sándor belügyminiszter múlt héten azonnali hatállyal felmentette az intézmény igazgatóját, Mészáros Csabát. Az igazgatót azzal vádolták, hogy szembement az akkor még hatályban sem lévő, az iskolai mobiltelefon-használatot korlátozó rendelet előírásaival, a tantestület ugyanis azt tervezte, szeptembertől engedélyezik a tanulóknak, hogy maguknál tarthassák telefonjaikat – a rendelet keretein belül, de ez már elkerülte a döntéshozók figyelmét.

A tüntetésen felszólaltak a gimnázium korábbi és jelenlegi diákjai, akik szerint abszurd, hogy a kormány a mindennapokban használt technológiát korlátozza az iskolákban. Szót kapott egy madáchos szülő is, aki szerint a mostani kormányzat maga a „két lábon járó gátlástalanság és cinizmus”. Felidézte, hogy a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség három iskoláját, ahova főként hátrányos helyzetű, szegény sorsú gyerekek jártak, pár nappal a tanévkezdés előtt bezáratták. – Hogy mi lesz a gyerekekkel? Leszarják! – fogalmazott.

A Tanítanék Mozgalom képviselői, Berta Beáta és Pilz Olivér követelte, azonnal vonják vissza a Madách igazgatójának jogsértő felmentését. – Ha ez nem történik meg, ősszel még találkozunk. Ami most történt, nem egy elszigetelt eset – mondták, utalva a nyári szünetben történtekre is, amikor a tárca indoklás nélkül utasította vissza a tantestületek által támogatott igazgatók pályázatát, vagy mentett fel ciklus közepén iskolaigazgatókat.

A Madách Imre Gimnázium épülete előtt már hétfő reggel is volt egy kisebb demonstráció, ahol ugyancsak egykori madáchos diákok szólaltak fel Mészáros Csaba jogalap nélküli felmentése ellen, a gimnázium jelenlegi diákjai a hagyományos ünnepi viselet helyett madáchos pólóban érkeztek a délelőtti tanévnyitóra, a tantestület tagjai pedig feketébe öltöztek.

Bár korábban több intézményvezető jelezte, addig nem tudnak eleget tenni a rendelet előírásainak, amíg az iskolai házirendeket a szülői szervezetek és a diákönkormányzatok jóváhagyásával nem módosítják – amire egyébként szintén a rendelet kötelezi az intézményeket –, a tanév első napjának tapasztalatai alapján mégis úgy tűnik, a “Madách-ügy” megtette a hatását. A Népszavához eljutott szülői és tanári beszámolók alapján számos iskolában már hétfőn begyűjtötték a mobilokat.

Egy budapesti pedagógus lapunknak azt mondta, az iskola bekamerázott aulájában található zárható szekrényekbe tették be a diákok a mobiltelefonokat, laptopokat, táblagépeket, egy kijelölt pedagógus pedig figyelte, hogy ezt mindenki megtette-e. Az iskolavezetés előre tájékoztatta a szülőket: az intézmény nem vállal anyagi felelősséget a leadott eszközökért. Van olyan iskola is, ahol nem vették el a tanulók telefonjait, mindenkinek a saját szekrényébe kellett betennie. Egy másik intézményben

minden osztálynak van egy saját szekrénye, ahova felcímkézett, névre szóló műanyagtasakokban kellett elhelyezni az eszközöket, valamint a névsorban is ki kellett pipálni, ki adta le és ki nem.

Egy Pest megyei általános iskolában kevesebb gonddal járt az eszközök begyűjtése és kiadása, a legtöbb diák ugyanis eleve nem vitt magával telefont (az alsós évfolyamok esetében ezt már korábban, az iskola saját házirendjében is szabályozták). Egy gimnazista diák szülője viszont arról számolt be lapunknak, a tanulókat korábban hazaengedték a hőségriasztás miatt, de gyermekének kora délután több mint fél órát kellett sorban állnia egy légkondicionálás nélküli, meleg tanteremben, mire visszakapta a telefonját.

 

Hőség a tantermekben: a Klebelsberg Központ hűti a kedélyeket

Több iskolában rövidített – például 45 helyett 30 perces – tanórákkal indult a tanév a hőség miatt. Érdeklődtünk a tankerületi központok felügyeletét ellátó Klebelsberg Központnál (KK), a tankerületek milyen intézkedéseket tesznek vagy tettek a meleg miatt, hiszen az előrejelzések szerint a hét folyamán még biztos, hogy nem lehet lehűlésre számítani.

– Ahol az iskolán belül nem lehet ellensúlyozni kellőképpen az extrém meleget, azt javasoltuk, hogy hajnali átszellőztetéssel, szükség esetén rövidített órákkal oldják meg a napi működésüket. A gyermekek érdekét szem előtt tartva a tankerületek egyeztetnek az iskolákkal, és eldöntik, hol van erre szükség – közölte a KK. Hozzátették: ahol a tanítás korábban befejeződne, és akiket ezért nem tudnak hamarabb elvinni az iskolából, a gyermekek felügyeletét úgy oldják meg, hogy az extrém meleg ne terhelje őket – azt már nem tudtuk meg, ez utóbbi pontosan milyen megoldásokat takar.

A rövidített tanítási nap azonban a szülőknek jelenhet kihívást, hiszen az általános iskolákban a délutáni napközi is rövidebb lett: van, ahol fél hat helyett legkésőbb fél ötig, tehát még a munkaidő lejárta előtt meg kell oldania a szülőnek, hogy hazavigye a gyermekét. J. D.

(Népszava)

Címlapkép: Budapest, 2024. szeptember 2. Résztvevők a Belügyminisztérium épülete előtt tartott tüntetésen, ahol a Madách Imre Gimnázium igazgatójának felmentése miatt tüntettek az intézmény diákjai, pedagógusok, szülők és szimpatizánsok 2024. szeptember 2-án. - Forrás: MTI/Balogh Zoltán
Belföld
oktatás
tüntetés
PINTÉR SÁNDOR
KIRÚGÁS
ISKOLAIGAZGATÓ
MAGYARORSZÁGI EVANGÉLIUMI TESTVÉRKÖZÖSSÉG
Madách Imre Gimnázium
Mészáros Csaba
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.09.03. - 04:53
40
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

    Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

  • Az ötödik részben bealkonyulni látszik Orbán Viktornak, Magyar Péter olyan tüske a körme alatt, amelyet a lakkozás nem gyógyít

    Az ötödik részben bealkonyulni látszik Orbán Viktornak, Magyar Péter olyan tüske a körme alatt, amelyet a lakkozás nem gyógyít

  • A választók megtilthatják, hogy nevüket és lakcímüket kiadják a jelölőszervezeteknek

    A választók megtilthatják, hogy nevüket és lakcímüket kiadják a jelölőszervezeteknek

  • A cégek kényszerértékesítéséről kérdezte Svájc elnöke Orbán Viktort Budapesten

    A cégek kényszerértékesítéséről kérdezte Svájc elnöke Orbán Viktort Budapesten

  • Korlátozhatja a kormány a magántulajdonunkat!

    Korlátozhatja a kormány a magántulajdonunkat!

  • Olvasói levél – vélemény

    Olvasói levél – vélemény

  • Orbán Viktort azzal vádolják, hogy a katonai elhárításnak jelenthetett társairól

    Orbán Viktort azzal vádolják, hogy a katonai elhárításnak jelenthetett társairól

  • Rossz hírt kapott a Momentum, alig akad szavazójuk Budapesten

    Rossz hírt kapott a Momentum, alig akad szavazójuk Budapesten

  • SETI: nulla a valószínűsége annak, hogy egyedül vagyunk az univerzumban

    SETI: nulla a valószínűsége annak, hogy egyedül vagyunk az univerzumban

  • Hajókkal tüntettek Budapesten

    Hajókkal tüntettek Budapesten

  • Mindenét elvesztette Óbuda volt DK-s alpolgármestere, akit volt párttársa hálózott be

    Mindenét elvesztette Óbuda volt DK-s alpolgármestere, akit volt párttársa hálózott be

  • Tartják magukat a felhők és marad a hűvös-esernyős idő

    Tartják magukat a felhők és marad a hűvös-esernyős idő

  • Amit Magyar Pétertől nem lehet elvitatni

    Amit Magyar Pétertől nem lehet elvitatni

  • Folyamatosan süllyednek kínai nagyvárosok, milliók élete kerülhet veszélybe

    Folyamatosan süllyednek kínai nagyvárosok, milliók élete kerülhet veszélybe

  • Magyar Péter a Népszavának: Le fog mondani az Orbán-kormány, csak segíteni kell egy kicsit – VIDEÓ

    Magyar Péter a Népszavának: Le fog mondani az Orbán-kormány, csak segíteni kell egy kicsit – VIDEÓ

  • Kispályás módszerekkel igyekeznek akadályozni Magyar Péter országjárását

    Kispályás módszerekkel igyekeznek akadályozni Magyar Péter országjárását

  • Budapesten összeomlott a Fidesz

    Budapesten összeomlott a Fidesz

  • Nem lehet egyenlőségjelet tenni a múlt századi diktátorok és Orbán Viktor közé, de vannak elgondolkodtató hasonlóságok

    Nem lehet egyenlőségjelet tenni a múlt századi diktátorok és Orbán Viktor közé, de vannak elgondolkodtató hasonlóságok

  • Évfordulós akciók

    Évfordulós akciók

  • Magyar Péterék hamar összegyűjtötték az aláírásokat az induláshoz

    Magyar Péterék hamar összegyűjtötték az aláírásokat az induláshoz

  • Váratlan bejelentés Magyar Péter eseményén

    Váratlan bejelentés Magyar Péter eseményén

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element