A Magyar Máltai Szeretetszolgálat jövő szombatig vállalta a fejenként napi bruttó 5000 forintos szállásdíjat.
Megérkezett a dorogi átmeneti szállásra azoknak az ukrajnai, főként kárpátaljai menekülteknek a többsége, akik egy szabálymódosítás következtében utcára kerültek a Tatabányához közeli Kocs községben, és egy éjjelt a szabad ég alatt töltöttek. Ezzel együtt sorsuk csak néhány napra rendeződött. A dorogi menhelyet üzemeltető Czukor Zoltán ugyanis lapunknak azt mondta, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat csak augusztus végéig, azaz jövő szombatig vállalta a fejenkénti napi bruttó 5000 forintos szállásdíjat. Azt pedig – tette hozzá –, még nem tudni, hogy szeptembertől mi várható. Erről megkérdeztük a menekültek ellátásával megbízott Magyar Máltai Szeretetszolgálatot is, ám nem kaptunk választ. Meglehet, az apparátus és a kormányzat helyett maguk a menekültek oldják meg a helyzetet: úgy tudjuk, egyre többen próbálnak maguk megoldást találni.
Eddig a menekülteknek járt a fejenkénti 5000 forintos állami lakhatási támogatás, ám augusztus 21-től ezt megváltoztatták. Csak azok igényelhetik ezt a pénzt, akik olyan megyéből érkeztek, ahol harcok dúlnak. Így került bajba az a 120 – jobbára gyerek és asszony – menekült, akiket még 2022-ben Kocsra irányított az államapparátus, ott foglaltak és fizettek nekik szállást eddig. A menekültek azt állítják, nem tudtak állást, bevételt szerezni, mert gyerekikre kellett vigyázniuk. Miután nem tudták maguk fizetni a szállást, szerdán utcára kerültek, és csak csütörtök délután indult velük busz Dorog felé.
A menekültek egyik szószólója, Horváth Géza azt mondta, az új helyük nagyon jó, meg vannak elégedve vele, de a bizonytalanság miatt voltak, akik Dorogról továbbálltak, vagy ezt tervezik. Jogvédői becslések szerint 2500-3000, javarészt nő és gyerek került az utcára az elmúlt napokban. A kormány szerint erről szó sincs, csak a kocsi menekülteknek akadtak gondjaik, Gulyás Gergely kancelláriaminiszter azt mondta, „Az érintett 3900 főből 120-nál alakult ki vita.” (Népszava)