A hazai fizetőeszköz 3 hónapon át egy masszív kísérletet tett arra, hogy erős irányba áttörjön egy rendkívül fontos szintet. A kudarc látványosra sikeredett.
A hét második fele rég nem látott zuhanást hozott a forint árfolyamában. Rendkívüli események ugyan nem zajlottak, amik ezt indokolnák, mégis logikus, ami történt. Ahogy a technikai elemzésben mondják: a chart (grafikon) nem téved.
A szint kialakulása
Mint azt korábban kifejtettük, az eurónkénti 370-e szint rendkívül fontossá vált amiatt, hogy a pandémia idején, 2020 tavaszától egy nagy gyengülés után ez lett a forint akkori új leggyengébb pontja, és az azt követő másfél-két évben ezt az értéket mindig meg is tartotta, erős támasz lett (az euró szempontjából ellenállás), a forint nem gyengült tovább.
Az orosz ukrán háború kezdete körül azonban a forint áttörte a szintet és tovább gyengült, tavaly nyáron valósággal összeomlott, és csak a jegybank soron kívüli intézkedései után fordult meg a trend. A kialakuló erősödést a gazdasági fundamentumok, mindenekelőtt az energiaárak csökkenése és az export felfutása is segítették.
Támaszból ellenállás
Áprilisban az árfolyam újra elérte 370-es szintet, ami így a forint szempontjából ellenállá lett, hisz át kellett jutni rajta ahhoz, hogy tovább erősödhessen. Egy előző komoly szintet mindig kiemelten figyelnek a befektetők: sokan eladnak, főleg, akik egykor ott ragadtak be vételeikkel és örülnek, hogy a nagy veszteséget nem realizálták időközben. Mások, akik venni készülnek, akkor teszik meg szívesebben, ha látják, hogy az áttörés sikeres lett.
Egy speciális eset, amikor az árfolyam háromszor teszteli meg a szintet, mindig visszapattan, majd negyedszerre nagy erővel átjut rajta. A forint esetében is erre utaltak a jelek, azonban a negyedik kísérlet sem jött össze június második felében. Ez a héten, amikor távolodni kezdett az árfolyam a 370-es szinttől, nyilvánvalóvá vált, és ez a hét közepén szinte automatikusan indította be az eladásokat, még pedig egy időben sokat: ennek köszönhető, hogy összeomlásszerű zuhanás jött, egy euróért közel 390 forintot kellett adni.
A kudarc okai
Kérdés, hogy miért nem sikerült a negyedszeri kitörés? Ennek több oka lehetett: sok pozíció nyílhatott a sikere kitörésre számítva, és ezeket a kudarcot követően gyorsan zárták. Lehet, hogy akik az igen magas forintkamat mellett nyitottak a kamatkülönbségre játszó, un. carry trade ügyletet, most ugyancsak ennek lezárása mellett döntöttek, miután most már határozottan zajlik a jegybank kamatcsökkentési ciklusa.
Mindemellett még az sem zárható ki, hogy maga az MNB tartja egyelőre kívánatosnak ezt az árfolyamszintet, elkerülendő mindkét irányban a nagy mozgásokat, ezért például visszavásárolta a piacon a magas energiaárak idején az energiaimportra a devizatartalékból közvetlenül biztosított eurómennyiség egy részét. Ezt természetesen nem feltétlenül fogjuk megtudni, az ilyen ügyleteket nem kommentálják, hisz pont attól hatékonyak, hogy nem tudnak róluk a piaci résztvevők.
Szűnő kamatelőny, hiányzó eurómilliárdok
Fundamentális oldalról közre játszhat, hogy a folyó fizetési mérleg lassan egyensúlyba kerül, de ha nem lesz komoly többlet, akkor ez változatlan árfolyamot indokol. Nem tesz jót az uniós pénzek késlekedése, amely a költségvetési hiány tarthatóságával kapcsolatos aggodalmakkal együtt, sokakat a forintban való befektetések lezárására ösztönöz, ha már a magas forintkamatból adódó extraprofit amúgy is szűnőben van.
Mindazonáltal természetesen nem kizárt, hogy újra indul az erősödés, és mégiscsak sikerül átjutni a 370-es szinten, de azonban a most látott hirtelen zuhanást mindenképpen indokolta, hogy a tankönyvi kitörési kísérlet kudarcba fulladt. (napi.hu)