A MET újra Strasbourgban fog küzdeni az egyházi státuszáért.
Az elmúlt két hétben, tehát azóta, hogy az adóhatóság leemelte Iványi Gáborék számláiról a pénzt, és tartozással terhelte meg azokat, több mint 83 millió forint támogatás gyűlt össze a bajba jutott intézményeknek – derült ki a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) tájékoztatásából.
A NAV-os inkasszó miatt a pénzadományok gyűjtése a Szalmaszál a Hajléktalanokért Alapítvány számlaszámán folyik, de a felajánlott összeget személyesen, a józsefvárosi Dankó utcában is át lehet adni. Az említett 83 millió forintból
71 millió utalásként érkezett, 12 milliót pedig személyesen vittek el azok, akik anyagi értelemben is szolidaritást vállalnak a hajléktalanokkal, hátrányos helyzetűekkel, rászoruló idősekkel és segítőikkel.
A nemrég elhunyt Donáth László evangélikus lelkész lánya, Donáth Anna, a Momentum volt elnöke a család nevében azt kérte, hogy a gyászolók ne virágokkal és koszorúkkal, hanem Iványi Gáboréknak nyújtott támogatással fejezzék ki részvétüket. A kedden tartott temetési szertartás előtt Tompos Márton, a Momentum jelenlegi elnöke bejelentette, hogy pártja 500 ezer forinttal járul hozzá az Iványi-féle intézmények fennmaradásához.
Az élelmiszer-adományok is sokat segítenek, arról, hogy éppen miből van a legnagyobb szükség, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség Facebook-oldalán lehet tájékozódni. A MET megrendítőnek és felemelőnek nevezte a széles körű összefogást, és így nyilvánított köszönetet: „Nem tudjuk elégszer kifejezni a hálánkat minden ellátottunk és kollégánk nevében”.
A testvérközösség fenntartásában működő iskolák egy részét már államosították, a még meglévők jövője szintén bizonytalanná vált. Két budapesti iskolát például összeköltöztetnek egy IX. kerületi épületbe, az ingatlan azonban még felújításra szorul. A munkát önkéntesek végzik. Ahhoz, hogy iskolakezdésre minden rendben legyen, további önkéntesek jelentkezését várják.
Mindent megteszünk intézményeink megtartásáért, a folyamatos működés biztosításáért
– hangsúlyozta a Népszava kérdésére a MET, hozzátéve, hogy tárgyalnak a megoldásról, és a kritikus helyzet ellenére még mindig látnak esélyt a helyzet megoldására, a tanév elindítására. Az adományok lehetővé teszik, hogy a napi kiadásokat fedezzék a következő hetekben, a dolgozóknak kisebb részfizetést adjanak. Amíg megbeszéléseik folyamatban vannak, bővebb válasszal nem tudnak szolgálni. Ehhez egyrészt nem rendelkeznek elég információval, másrészt nem szeretnék veszélyeztetni a tárgyalások sikerét.
Ugyanakkor azt megerősítették a lapnak, amit Iványi Gábor a Hírklikknek adott interjújában már érintett: eljött az ideje annak, hogy a MET ismét a strasbourgi emberi jogi bírósághoz forduljon.
eljött az ideje annak, hogy a MET ismét a strasbourgi emberi jogi bírósághoz forduljon.
Ismeretes, a MET súlyos anyagi gondjai és tartozásai abból fakadnak, hogy megfosztották évtizedeken át betöltött egyházi státuszától – amely a mostani törvényi szabályozás szerint a „bevett egyház” kategóriának felel meg – és az azzal járó támogatások jelentős részétől. Ez az eljárás az Alkotmánybíróság és Strasbourg szerint is jogsértő volt. A MET vallási egyesület, majd nyilvántartásba vett egyház, aztán bejegyzett egyház lett.
Bár még mindig nem bevett egyházról beszélünk, az ügyészség az alacsonyabb szintet jelentő bejegyzett egyházzá nyilvánító döntést is megtámadta. A Népszavának elküldött MET-es közlemény szerint a Kúria osztotta az ügyészség álláspontját, és a két korábbi bírói döntést hatályon kívül helyezve, illetve megváltoztatva elutasította a bejegyzett egyházi státuszra való jogosultságot. A döntés ellen a MET az Alkotmánybírósághoz fordult, amely elutasította a panaszt. A magyarországi jogi fórumok kimerítését követően a MET egyedül a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságától remélhet jogorvoslatot és kártérítést. (Népszava)