Most már biztos: nem vesz részt a Fidesz-, és a KDNP frakció sem a rendkívüli parlamenti ülésen, melyen Svédország NATO-csatlakozásáról döntenének.
A Fidesz-frakció az atv.hu kérdésére megerősítette: a zárószavazással megvárják a két miniszterelnök találkozóját.
Hivatalos: nem vesznek részt a kormánypártok képviselői az ellenzék által kezdeményezett, és Kövér László házelnök által február 5-re összehívott rendkívüli parlamenti ülésen, melyen a fő napirendi pont a svéd NATO-csatlakozás ratifikálása.
Azt, hogy a Fidesz és a KDNP képviselői nem vesznek részt az Országgyűlés rendkívüli ülésén, a Fidesz-frakció sajtóosztálya erősítette meg az atv.hunak, hozzátéve: a zárószavazással megvárjuk a két miniszterelnök találkozóját.
Ezt a feltételt már korábban is jelezte az ATV munkatársának kérdésére a Fidesz-frakció. Ha viszont a kormánypárti honatyák távol maradnak, a parlament nem lesz határozatképes, s így a napirend előtti felszólalások után nem fogják tudni elfogadni az ülés napirendjét - amit már ma ki is küldtek a sajtónak is.
Az ülés kezdete 13 órára van kitűzve, és még a napirendi pontok között szerepel a méltóságteljes életvégi döntésekről szóló javaslat vitája és az akkuüzemekkel kapcsolatos törvénymódosítás.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt mondta nem lát indokoltnak rendkívüli ülést, a külgazdasági és külügyminiszter szerint a február 26-án kezdődő rendes ülésen is elegendő a ratifikálás, ha a kormánypárti frakciók úgy döntenek.
De ma a Kormányinfón tegnap munkatársunk kérdésére Gulyás Gergely szavaiból is az derült ki: bizalomerősítő svéd döntésre van szükség, a ratifikálás előtt Ulf Kristersson svéd miniszterelnök jöjjön Budapestre.
Brüsszelben nem volt miniszterelnöki egyeztetés a svéd NATO-csatlakozás magyar megszavazásáról, Ulf Kristersson svéd miniszterelnök az EU-csúcsra érkezve kijelentette: „ezen a találkozón nem lesz semmilyen tárgyalás a NATO-ról” - mondta az EU-csúcsra utalva a hvg.hu szerint.
Amerikaiak is sürgetik
A Reuters szerint amerikai törvényhozók mindkét párt részéről arra szólították fel a magyar miniszterelnököt, hogy az Országgyűlés haladéktanul iktassa törvénybe Svédország felvételét az Észak-atlanti Szövetség Szervezetébe írja a hvg.hu. A Szenátus NATO-megfigyelő csoportjának republikánus társelnöke, valamint egy demokrata honatya egyaránt sürgette, hogy a Fidesz-kormány sürgősen módosítsa a hozzáállását. (atv.hu)