Az önkormányzati választás sokkal fontosabb, mint az EP
Az első harmad:
Magyar Péter (és a Fidesz, meg a Kutyapárt is) közzétette EP-listáját.
Magyar Péteren, mint (jelképes) listavezetőn kívül (nyilván ő maga nem megy ki Strasbourgba) csupa ismeretlen, jórészt külföldön élt vagy élő ember. (Vajon a helyismeret előnyét mennyiben ellensúlyozza, hogy korlátozott fogalmaik vannak a hazai helyzetről?)
A Fidesz listája is alaposan felfrissült. Deutschon kívül csupa új ember.
Magyar Péter kényszerhelyzetben volt, Orbán viszont nyilván káderutánpótlás-építési céllal cserélte le a régieket: tök mindegy, hogy kik ülnek ott, úgyis intésre szavaznak, csak szerezzenek tapasztalatot, kapcsolatokat.
Orbán számára fontos az egész EP-választás, a többi párt egy-három képviselője nem oszt vagy szoroz, és bár a Fidesz az előrejelzések szerint veszít néhány mandátumot, így is erős frakciója lesz.
Kérdés, hogy kihez csatlakoznak?
Orbán most éppen az ECR-frakciót (Európai Konzervatívok és Reformisták) preferálja, csakhogy Melonival és Kaczyńskivel az ukrán kérdésben szögesen ellentétes az álláspontjuk, ámbár mintha Orbán közelíteni próbálna: nem véletlen Novák, majd Sulyok szóról-szóra azonos nyilatkozata, melyben orosz agresszióról beszélnek, de ez talán kevés lesz! Ott van még a Le Pen által vezérelt ID-frakció (Identitás és Demokrácia) de ott is az ukrán kérdés a vitapont.
Magyar Péter az előrejelzések szerint vagy három mandátumot szerezhet, és a Kétfarkúakkal együtt (egy-két mandátum) kiejtheti a Momentumot és a Jobbikot (az LMP már nincs is jelen, az MSZP a DK-val közös listán megint megmenekülhet – a koalíció harmadik tagja, a Párbeszéd búcsúzni fog, a hetedik helyről nyilván nem jut szóhoz – még akkor is, ha a DK pozícióit is gyengíteni fogják egy-két mandátummal az új belépők).
A második harmad:
Egyelőre homály fedi, hogy kiket (és hol) indít Magyar Péter a helyhatósági választásokon.
Sőt, úgy tűnik a legutóbbi, Békés megyében tett nyilatkozatából, hogy nem is lesz pártlista, csupán támogatni fog civileket, itt-ott.
Ez pedig, bár nyilván idő- és káderhiányból adódik, nagyon kevés!
Ki fog egy év múlva emlékezni a „támogatóra”?
Egész más, mint a Tisza Párt nevében és a színeiben indulni – és győzni!
Pedig, legyünk őszinték, sokkal fontosabb ez az ügy, mint az EP-lista.
Az utóbbi presztízskérdés, de inkább külföldön.
Az EP-képviselők munkája nem nagyon érdekli és befolyásolja a hazai publikumot – a szerény létszámú képviseletre tekintettel, melynek nincs számottevő hatása a belpolitikai, sőt az uniós ügyekre sem.
A helyhatóság más tészta! Ott az emberek szeme láttára, fontos lakóhelyi ügyekben zajlik a munka, jobban meg is ismerik a képviselőket, polgármestereket, mint azokat, akik Strasbourgban vannak. Ott inkább eldől, hogy ki a legény a gáton!
Mivel Magyar Péter támogatottjainak listája még nincs meg, fölöslegesnek tűnik bármiféle esélylatolgatás az egymást maró, a legtöbb helyen egymás ellen induló ellenzéki jelöltek esélyeit illetően.
Mert azért ez a lista, ha jelentősebb számú, és fontos településeken induló civileket fog tartalmazni, a mai politikai hangulatban előre láthatóan alaposan felforgat majd mindent.
És az itteni szereplés, főként az itt végzett, a parlamenti választásokig kétéves munka dönt majd Magyar Péter politikai jövőjéről: komolyan kell venni, mert tartós szereplő lesz, vagy egynyári pillangó!
A harmadik harmad:
2026 – a parlamenti választások. Nyilván ennek a legnagyobb a tétje. De ez még nagyon messze van, és az addig eltelt két év döntő hatással lesz az eredményekre.