2023-ra minden 4. állampolgár 65 év feletti lesz itthon, akiknek egy nagy része egyedül él, így időseink ápolása gondozása egyre nagyobb kihívás elé állítja társadalmunkat.
Erre a problémára nyújtana megoldást egy friss állami program, mely vészhelyzet esetén riasztja a családtagokat vagy egy diszpécsert, a szociális ellátórendszer teljes reformját azonban már nem sokáig lehet halogatni.
Ahogy Európa számos országa, Magyarország is szembesülni kényszerül az elöregedő társadalom problémáival az elkövetkezendő években, évtizedekben. A KSH előrejelzése szerint 2023-ra minden 4. állampolgár 65 év feletti lesz itthon, idős korban pedig már számítani lehet különféle tartós, krónikus betegségek megjelenésére, az idősek ellátása, gondozása azonban nem megoldott társadalmi szinten. Az Európai Unióban átlagosan a 65 felettiek 31,1 százaléka élt egyedül 2021-ben, hazánkban ez az arány 35,1 százalék volt. Az idősápolás a jövő egyik nagy kihívása, amely egyrészt az idősotthonokat, másrészt az otthonápolás megoldhatóságát is érinti.
Mivel az életkor növekedésével jellemzően az egészségi állapot romlik, egyre többen szorulhatnak ápolásra, gondozásra. A magyar szociális és egészségügyi ellátórendszer túlterheltségéből fakadóan ezek a terhek sokszor a családtagokra hárulnak, viszont az egyedül élő idősek esetében ezt még nehezebben lehet kivitelezni. Az időskori egyedüllét ráadásul magányhoz, izoláltsághoz vezet, amely romló fizikai és mentális állapotot, depressziót is kiválthat.
A technológia mindent megold?
Az szociális ellátórendszer átfogó reformja, újragondolás helyett, előtt, 2023 tavaszától egy program segíti az idős magyarokat, ám ez kizárólag a vészhelyzetekre nyújt megoldási lehetőséget. A Gondosóra program ingyenesen igénybe vehető, 65 év felett alanyi jogot hozzáférhető jóléti szolgáltatás, amelynek célja, hogy az idősek szükség esetén egyetlen gombnyomással jelezni tudják segítségkérési szándékukat.
Egy 0–24 órás diszpécserszolgálat és a kontaktszemélyek (családtag, szomszéd, vagy barát, vagy akár opcionálisan szociális gondozó) bevonásával működő, Európában egyedülálló program. Mérföldkőnek és jelentős támogatásnak számít az idősgondozás területén: segítséget jelent nemcsak azoknak, akik használják az eszközt, hanem biztonságot és megnyugvást nyújt a felhasználó családjának, szeretteinek, hozzátartozóinak is, tudva, hogy a segítség és a biztonság egy gombnyomásra elérhető - olvasható a program oldalán. A Gondosóra programban megvalósuló szolgáltatás és a jelzőeszköz ingyenes, Magyarország minden településén hozzáférhető a hét minden napján és órájában
- olvasható a program oldalán.
Gyakorlatilag egy csuklóra erődíthető vagy nyakba akasztható okosóra kinézetű eszközre kell gondolni, de a TikTokkerek megmutatják videón is.
@anettherczeg Válasz @kinga19920926 részére kicsit hosszúra sikeredett????osszátok meg minél többen a videót,hogy sok családhoz eljusson ez az ingyenes életmentő #gondosóra ⌚️#anettherczeg ♬ Relaxing Japanese-style piano song inviting nostalgia - Akiko Akiyama
Idősek otthona, szociális ellátás
A hazai szociális ellátórendszer ezer sebből vérzik. Mivel az otthonápolás sokszor nem jelent megoldást, egyre több az idősotthonban élő magyar. A várakozási idő azonban egy ilyen intézménybe való bejutáshoz átlagosan két év, a kérelmek körülbelül fele megszűnik a várakozási idő alatt, fele részben időközi elhalálozás miatt.
A szociális ágazatot pedig eközben munkaerőhiány is sújtja: a szektorban dolgozók között rengeteg a pályaelhagyó, amelynek sok különböző oka van, legfőképpen a munkakörülmények, a társadalmi megbecsültség hiánya és az alacsony keresetek.A KSH szerint 2022 decemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nettó átlagkeresete a szociális ellátás terén 196 595 forint volt, míg minden nemzetgazdasági ágban együttesen 386 957 forint. Ez 49,2 százalékkal kisebb átlagjövedelem, mint az országos átlag, tehát lényegében az átlagbér fele.
A pályakezdők pedig csak még nehezebb helyzetben vannak. Egy "szociális munkás és tanácsadó" átlagkeresete az utolsó, 2021-es adatok alapján bruttó 372 195 forint volt a KSH szerint, a 30 év alattiaké viszont csak 322 254 forint. Mivel a munka sem könnyű, ilyen keresetek mellett nem meglepő, hogy a szféra folyamatos munkaerőhiánnyal küzd. Ráadásul a professzionális gondozók átlagélet kora 50 év körül van. Hamarosan tömegesen fognak nyugdíjba vonulni, miközben a szociális felsőfokú végzettek száma 2009 óta drasztikusan lecsökkent. (Pénzcentrum)