Az OMSZ szerint viszont lejáratás folyik ellenük.
Továbbra sem közelít egymáshoz a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének és az Országos Mentőszolgálat közötti álláspont, miszerint van-e baj a mentésirányítással. A szövetség szerint a mentést vezetők felelőssége, hogy a rohamkocsik nem érnek el időben a betegekhez, míg a mentőszolgálat azt állítja, a sürgős esetekhez azonnal érkezik a segítség.
Harmincöt egyidejű budapesti riasztáshoz nem tudtak mentőt rendelni a mentőszolgálatnál szabad kocsik hiányában – mondta az ATV Híradónak Lengyel Tibor, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének elnöke.
Az elnök azt állítja, az eset egyáltalán nem egyedi, és a probléma rendszerszintű. Győrfi Pál viszont azt mondta a híradónak, a mentésirányítás jól működik, a mentődolgozók szövetsége pedig félrevezeti a nyilvánosságot és le akarja járatni a szolgálatot.
A Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ) szerint a budapesti mentésirányítás szombaton mintegy 35 beteghez nem tudott időben rohamkocsit küldeni. Az Index megkeresésére Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője elmondta, hogy Kunetz Zsombor egészségügyi elemző és a MOMSZ egy szándékosan félreértelmezhető, pillanatnyi monitorképpel ingatná meg a mentőkbe vetett közbizalmat. Kiemelte, hogy a kiérkezési idő az egyre növekvő feladatszám ellenére is 15 percen belül maradt.
Rendszerszintű problémákról beszélt a mentődolgozók szövetségének elnöke
Lengyel Tibor az ATV Híradónak azt mondta: ismeri a mentésirányítót, aki lefotózta és elküldte neki a képernyőképet a központból. Az elnök szerint ez az eset nem egyedi.
A vezetőségnek a hibája az, hogy ez a rendszerszintű probléma megvan. És ha bebizonyításra kerülne az, hogy itt rendszerszintű probléma van, hogy ők elismernék azt, hogy ez így van, akkor az rögtön a vezetőség felelősségét vetné fel. És ha ez felvetődik, akkor onnantól megkérdőjelezhetővé válna az alkalmasságuk és egyben a pozíciójuk
– fogalmazott, hozzátéve, hogy az is gondot jelent, hogy az emberek kisebb problémákkal is a mentőket hívják, és szerinte erre egy szakmai anyagot kellene az OMSZ vezetőségének összeállítania, ami védi az irányítókat.
Lebedi Réka,a Társaság a Szabadságjogokért jogásza elmondta, a mentő igénybevétele szükség esetén alapjog mindenki számára, az viszont nincs meghatározva, hogy mennyi idő alatt kell a mentőnek kiérnie, ezért is nagy kérdés, hogy a bíróság hogyan értékelné, ha kapacitáshiány miatt az ellátás késik, és az egészségromláshoz vagy halálhoz vezet. Hozzátette, hogy arra buzdítják az embereket, hogy
súlyosabb következmények esetén kérjenek képviseletet és forduljanak bírósághoz.
Győrfi Pál a híradónak azt mondta, a szakszervezet értelmezése félrevezető, a várakozó feladatok száma percről percre változik, a sürgős esetekhez pedig mindig gyorsan küldenek kocsit. (Index)