Abu Dzabiban adott interjúkat Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója, akit többek között a Boeing és az Airbus gépek meghibásodásairól és a közel-keleti terjeszkedésről kérdeztek.
Nem csak a gyártóknál vannak problémák
Múlt hét végén az Alaska Airlines egyik Boeing 737 Max 9 típusú gépe a felszállás után nem sokkal kényszerleszállást hajtott végre, miután a gép egyik ajtaja leszakadt. Az eset rávilágított a repülőgépgyártóknál az elmúlt években megszaporodott gyártási és minőség-ellenőrzési problémákra.
Az esettel kapcsolatban nyilatkozott a Bloombergnek Abu Dzabiban a Wizz Air vezérigazgatója, Váradi József, aki szerint
az Airbusnak, a Boeingnek és a hajtóműgyártóknak jobb belső minőségellenőrzést kell végezniük, javítaniuk kellene a folyamataikat, a szervezetüket. Több erőforrást, több kapacitást kellene kijelölniük.
Váradi szerint az ágazat problémái nem állnak meg a gyártóknál, és a gyártók szabályozását is erősíteni kell. Váradi szerint a felügyelő szervek és a gyártók meglehetősen meghitt kapcsolatban éltek egymás mellett, ez majdnem olyan, mintha a gyártók összeházasodtak volna a szabályozókkal.
Miután az Alaska Airlines gépének ajtaja leszakadt, az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal 171 Boeing 737 Max 9 típusú repülőgépet parancsolt földre. Ez a Wizz Airt nem érinti, mivel a légitársaság kizárólag Airbus flottát üzemeltet, és nem érinti a Boeingek repülési tilalma, van viszont más baja a légitársaságnak, a saját Airbus gépeivel.
Az Airbus A321neo típusú repülőgépeknél ugyanis hajtóműhibát találtak, emiatt a Wizz Air 40-50 repülőgépet kényszerül földön tartani, hogy a szokásos szerelésen kívüli karbantartást végezzenek rajtuk. Bár a légitársaságot a hajtóműveket gyártó RTX anyagilag kárpótolja, a lassabb ellenőrzési ciklusok nagyobb problémája továbbra is fennáll.
Közel-keleti terjeszkedés
Egy másik interjúban, a Gulf Newsnak Váradi elmondta, hogy a Wizz Air Abu Dhabi ambiciózus célokat tűzött ki 2024-re, 30 százalékos növekedést tervez, és az év végére közel 4 millió utast szeretne elérni, a vezérigazgató arra számít, hogy az évtized végére az utasok száma elérheti az 50 milliót, a 100 millió utashoz pedig még három évre lenne szükség. Abu Dzabiban jelenleg 12 repülőgépet üzemeltet a Wizz, az évtized végéig 50-re emelkedhet a számuk, így új útvonalakat is repülhet majd a légitársaság.
Az interjúban is beszélt arról Váradi, hogy 40-50 A320neo gépük nem repülhet majd a Pratt & Whitney (P&W) GTF hajtóművek ellenőrzése miatt, ez a flotta 20-25 százalékát jelenti. Emellett márciusig fennállnak az Izraelbe irányuló járattörlések, de az orosz-ukrán háború miatt is vannak fennakadások az európai működésben.
A légitársaságnak évente 30-40 új repülőgépet szállítanak le, a Wizz Air teljes A320-as családba tartozó megrendelésállománya - a ceo, neo és a már leszállított gépekkel együtt - 565 gép
A Wizz Air 2023 novemberében csökkentete profitvárakozását, ezzel kapcsolatban Váradi elmondta, hogy nagyon változékony környezetben működik a vállalat, és az üzemanyagok árának a változása csak az egyik kérdés, nagy hatással vannak a Wizz működésére a Pratt and Whitney hajtóművekkel kapcsolatos problémák, és az izraeli-gázai háború. És miközben az egyik területen van javulás, néhány más területen még mindig romlik a helyzet, Váradi szerint nettó értelemben ma sincsenek jobb helyzetben, mint novemberben.
Váradit a fenntartható repülőgép-üzemanyagokról (Sustainable Aviation Fuel, SAF) is kérdezték, a vezérigazgató elmondta, hogy a SAF jelenleg hétszer drágább, mint a hagyományos kerozin,a kezdeti költséghátránynak a leküzdéséhez a kormányok, a gyártók, a légitársaságok és a repülőterek közötti együttműködésre van szükség, hogy a kezdeti 3-5 éves felfutási időszak alatt életképes megoldás jöjjön létre. Az utasok nagy érdeklődést mutatnak a fenntartható repülés iránt, de hallgatnak, amikor arról kérdezik őket, hogy hajlandóak-e fizetni érte, tette hozzá a Wizz Air vezérigazgatója.
Emelkedik az árfolyam - van honnan
Miközben a Wizz Air részvényárfolyama 2021 márciusában még 56 font közelében állt, tavaly novemberben 15 font közelébe esett, az ukrajnai és a gázai konfliktusok és a repülőgépeknél jelentkező műszaki problémák nyomot hagytak a grafikonon. Az elmúlt hetekben viszont trendszerűen emelkedik az árfolyam, tavaly november óta közel másfélszeresére emelkedett. (Portfolio)