Az Európai Bizottság jogi kiskapukon keresztül készül megkerülni Magyarország esetleges vétóját az Oroszország elleni gazdasági szankciók meghosszabbításában.
A cél, hogy a 200 milliárd eurónyi befagyasztott orosz vagyon és más kulcsfontosságú intézkedések érvényben maradjanak, még akkor is, ha nincs egyhangú tagállami támogatás. Az alternatív eszköztár részeként tőkekorlátozások, vámok és új energiapolitikai szabályok bevezetése is szóba került.
Az Európai Bizottság több alternatív jogi megoldást is előkészít arra az esetre, ha Magyarország megvétózná az Oroszország elleni gazdasági szankciók július végén esedékes meghosszabbítását – írja a Financial Times öt, a tárgyalásokat ismerő uniós tisztviselőre hivatkozva.
A terv szerint a szankciók egy részét – köztük a 200 milliárd eurónyi befagyasztott orosz állami vagyont – más jogi alapra helyeznék, hogy megkerüljék a budapesti vétót.
Az Európai Bizottság olyan eszközöket is mérlegel, mint a tőkekorlátozások és a vámok, amelyekhez nem szükséges az összes tagállam egyhangú jóváhagyása. Az egyik lehetőség például az lenne, hogy Belgium – ahol a legtöbb orosz eszköz található – nemzeti hatáskörben tiltja meg azok visszajuttatását Oroszországba.
Erről már a múlt héten részletesen írtunk, lényegében két forgatókönyv létezik: az egyik szerint a hajlandók koalíciójának tagállamai (amelyeknél a zárolt orosz vagyon 95 százalékát zárolták) együttesen, az EU-tól függetlenül hosszabbítják meg a szankciókat. A másik lehetőség pedig az, hogy kereskedelmi korlátozásokként újítják meg a büntetőintézkedéseket, így nem kell konszenzusos, csak minősített többséges szavazás.
Brüsszel emellett arra készül, hogy javaslatot terjesszen elő új jogszabályokról, amelyek révén betilthatná az orosz földgáz új szerződéseit és 2027-ig teljesen kivezetné az orosz gázimportot.
Magyarország a korábbi szankciós köröket is rendszeresen blokkolta, de a legutóbbi, 17. szankciós csomaggal kapcsolatban – amely többek között Kínában működő, az orosz elkerülést segítő vállalatokat céloz – nem emelt komoly kifogást. A csomag jóváhagyását a hét eleji nagyköveti ülés után szerdára várják.
A Financial Times szerint az Európai Bizottság jövő hónapban várhatóan javaslatot tesz
a dúsított uránra kivetendő vámra is, részeként annak a hosszú távú stratégiának, amelynek célja az orosz energiahordozóktól való függetlenedés.
Néhány tagállam azonban jogi aggályokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy az energiaszállítások korlátozása szankcióknak minősül-e, ami bírósági pereket vonhat maga után. Az Európai Bizottság viszont jelezte: a legjobb szakemberek dolgoznak a szabályokon, és meglepte őket a tagállamok részéről tapasztalt „bizalmatlanság”. (Portfolio)