A törvénymódosítást, ami lehetővé teszi a magyarul való oktatást, már Zelenszkij is aláírta.
Elfogadta az ukrán parlament azt a törvényt, amely visszaállítja Ukrajnában a nemzetiségek, köztük a kárpátaljai magyarok nyelvhasználati jogait – szúrta ki a Népszava.
A törvénymódosítás 317 képviselő szavazatával ment át a 450 fős parlamentben, és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is jóváhagyta. A kisebbségi törvény várható elfogadása után fél éven belül ahhoz kell igazítani minden vonatkozó törvényt, rendeletet.
A törvény kiiktatja azokat a passzusokat, amelyek a magyar kormány szerint ellehetetlenítik a kárpátaljai magyar közösség anyanyelven való tanulásának, sőt, általában az anyanyelv használatának a jogát. A magyar-ukrán diplomácia egyik legnagyobb feszültségét jelentő törvényről itt olvashat bővebben.
A jelenlegi állás szerint most azokban a iskolákban, ahol a közösség tagjai az Európai Unió valamelyik hivatalos nyelvét beszélik, biztosított az adott nemzeti kisebbség nyelvének használati joga. Ennek a kitételnek köszönhetően tanulhatnak magyarul a gyerekek, viszont orosz nyelven nem lehet oktatni. Az iskolai kommunikáció nyelve is az intézményre lesz bízva, és érettségizni is lehet majd magyarul – ez alól a korábbiakhoz hasonlóan az ukrán nyelv és irodalom, valamint Ukrajna történelme lesz kivétel.
Népszava szerint a kisebbségekről szóló törvény mellett egy korrupcióellenes törvény módosítását is elfogadták pénteken. A kijevi parlament a pénteki törvénymódosítással 700-ról ezerre emelte az ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) létszámát. Mindkét jogszabály több ponton figyelembe veszi az uniós normákat.
Orbán Viktor miniszterelnök eddig főként a korrupcióval és a kisebbségi jogok helyzetével indokolta, hogy miért nem akarja támogatni Ukrajna csatlakozását, ám a napokban már gazdasági érveket is felsorakoztatott. Kérdéses, hogy a mostani módosítással elillan-e majd a feszültség Kijev és Budapest között. (Telex)