Magyarországon hozzávetőlegesen 100 ember rendelkezik 100 millió dollárt meghaladó pénzügyi vagyonnal.
Ők ezzel globálisan is az ultramagas pénzügyi vagyonnal rendelkező magánszemélyek közé tartoznak - derül ki a Boston Consulting Group frissen megjelent vagyoni jelentéséből.
A Boston Consulting Group (BCG) Global Wealth Report 2023 jelentéséből kiderül, hogy Magyarországon hozzávetőlegesen 100 ember rendelkezik 100 millió dollárt meghaladó pénzügyi vagyonnal, és ők ezzel globálisan is az ultramagas pénzügyi vagyonnal rendelkező magánszemélyek közé tartoznak.
Emellett 20 millió és 100 millió dollár közötti pénzügyi vagyona további 500 magyarnak volt tavaly.
A jelentés szerint mintegy
- 52 700 magyar állampolgár rendelkezik 250 ezer és egymillió dollár közötti vagyonnal, és
- további mintegy 15 ezer állampolgárnak pedig 1 millió és 20 millió dollár közötti pénzügyi vagyona van.
Horváth Krisztián, a BCG vagyon kezelési témákért felelős partnere és társigazgatója szerint a magyar pénzügyi vagyon megoszlása valamivel egészségesebb a globális viszonyokhoz képest abból a szempontból, hogy a teljes pénzügyi vagyon mintegy 47 százaléka a kevésbé vagyonos, 250 ezer dollárnál kevesebbet birtokló emberek kezében van, míg ez globálisan csak 32 százalék.
Globális szinten tavaly a pénzügyi vagyon 15 év után először csökkent. A 2008-as válság óta ez volt az első visszaesés a globális pénzügyi vagyonpiacon, viszont magas bázisról történt, mivel a 2021-es emelkedés üteme évi 10 százalék volt, az egyik legmagasabb növekedés az elmúlt évtizedekben - áll a közleményben.
A globális visszaesés okai között olyan tényezők szerepelnek, mint az infláció és a kamatok emelkedése, illetve az ukrajnai háború okozta geopolitikai bizonytalanság miatti gyenge tőkepiaci eredmények. A globális pénzügyi vagyon tavaly 255 milliárd dollár volt, és a BCG szerint idén ez a vagyonosztály öt százalékkal 267 milliárd dollárra nő.
Míg világszinten 2022-ben négy százalékkal és Kelet-Európában egy százalékkal csökkent a nettó pénzügyi vagyon, addig Magyarországon 2 százalékkal nőtt.
A nettó személyes pénzügyi vagyon Magyarországon a 2017-től 2022 végéig tartó időszakban évi 8 százalékos ütemben 200 milliárd dollárra emelkedett.
A jelentésből kiderül az is, hogy a megtakarítással rendelkező magyar lakosságnál a készpénz és betétek aránya a teljes pénzügyi vagyonon belül csak 20 százalék, ami némileg alacsonyabb, mint a 30 százalékos világátlag, és lényegesen jobb a kelet-európai 46 százaléknál. (A pénzügyi vagyon nem foglalja magába az ingatlanvagyont, a tartós fogyasztási cikkeket, például autókat vagy hajókat, illetve a nem monetáris aranyat, vagy más nemesfémeket.)
A nem pénzügyi vagyon értéke 2017 és 2022 között éves szinten 14 százalékkal nőtt Magyarországon, mintegy 300 milliárd dollárra. A BCG előrejelzése szerint ennek az eszközosztálynak értéke átlagosan évi 8,2 százalékkal 400 milliárd dollárra nő 2027-re Magyarországon.
Világviszonylatban a nem pénzügyi vagyon értéke tavaly 5,5 százalékkal 261 milliárd dollárra nőtt. Így 2022-ben a teljes abszolút globális vagyon 516 milliárd dollárra emelkedett, ami 1 százalékos növekedés 2021-hez képest.
Főbb vagyoneszközök alakulása régiónként és globális szinten, ezermilliárd dollárban.
Forrás: BCG Wealth Report 2023
A régiók eltérő ütemben növekednek
A pénzügyi vagyon tavaly tovább nőtt Ázsia csendes-óceáni térségében, a Közel-Keleten, Afrikában és Latin-Amerikában, de csökkent Észak-Amerikában és Európában. Ezen túlmenően, ahogy az gyakran előfordul a makrogazdasági bizonytalanságok eredményeként, az offshore vagyon 2022-ben 4,8 százalékkal 12 milliárd dollárra nőtt globálisan.
Svájcot megelőzve 2025 végére várhatóan Hongkong lesz a világ legnagyobb privátbanki központja, köszönhetően a kezelt vagyon nagymértékű növekedésének. Szingapúr is erős esélyesnek tűnik, mivel a befektetők biztonságos kapunak tekintik az ázsiai-csendes-óceáni térségbe.