Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Lehullt a lepel a nagy aszpartám-titokról

Egészség
2023.07.19.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
20

Magyar szakértők tettek pontot az ügy végére

Az összes élelmiszerbiztonsággal foglalkozó nemzetközi hatóság: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) élelmiszer-adalékanyagok biztonságosságának értékeléséért felelős tudományos testülete és az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO), valamint a WHO közös szakértői bizottsága (JECFA) ismét megerősítette az aszpartám biztonságosságát. Nem változtattak a megengedhető napi beviteli értéken sem – hangsúlyozta a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége – maradt a 0-40 mg testtömeg kilogrammonként. Ez egy olyan magas érték (kb. 9-14 db édesítőszerrel készült dobozos üdítőnek felel meg), amit normális körülmények között nem fogyaszt el egy ember egy nap. A hazai szakmai szervezet azt is leszögezi, hogy az aszpartám az egyik lerégebben és leggyakrabban vizsgált mesterséges édesítőszer, és eddig valamennyi alkalommal megerősítették a biztonságosságát a megadott napi bevitel figyelembevételével.

A mostani döntéshozatalnál a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) állásfoglalását vették alapul, akik szerint sem káros az emberi egészségre az aszpartám. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) felhívja a figyelmet, hogy maga az IARC a 2B besorolásba kategorizálta az aszpartámot, korábban ugyanide csoportosítottak egyébként több savanyított zöldséget is, például a csemegeuborkát, de a mobiltelefonálás és a LED lámpa használata is ebbe az alacsony kockázati körbe tartozik, sőt, az aszpartámnál lényegesen jobb megítélésű sztíviát is ebben a csoportban találjuk.

„Elengedhetetlenül fontosnak tartjuk, hogy az élelmiszerösszetevők, adalékanyagok biztonságos fogyasztását az arra hivatott hatóságok időről időre ellenőrizzék és felülvizsgálják – mondta Szűcs Zsuzsanna, az MDOSZ elnöke – ez így természetes. Az azonban káros, hogy az eredményt meg sem várva félrevezetően leegyszerűsített, néha szenzációhajhász és riadalomra okot adó hírek jelennek meg ezekről a szakmai vizsgálatoktól függetlenül. Ez sok emberben okozhat fölösleges riadalmat azok körében, akik például cukorbetegségük okán speciális diétára kényszerülnek és édesítőszereket fogyasztanak. De általánosságban is rontja az élelmiszerbiztonságba vetett hitet, ha feltételezzük, hogy forgalomban lehetnek az egészségre súlyosan káros élelmiszerek.”

Az édesítőszerek élelmiszer-adalékanyagok, kódszámaik az E-számok kódrendszerében az E900-as csoportba sorolva találhatók. Az élelmiszer-adalékanyagok felhasználását illetően hazánkban ugyanaz a jogszabály érvényes, mint az Európai Unióban. Jelenleg a 1333/2008/EK rendelet írja le az adalékanyagok felhasználásának szabályait, mely szerint „egy adalékanyag csak akkor és olyan mennyiségben adható az élelmiszerhez, mely a fogyasztó egészségére nem jelent kockázatot, nem vezeti félre a fogyasztót, használata technológiailag indokolt és más módon nem helyettesíthető, valamint alkalmazása előnyökkel jár a fogyasztó számára”.

Egy adalékanyag engedélyezése hosszú folyamat, hiszen rendkívül sok vizsgálatnak kell alávetni mielőtt a fogyasztó asztalára kerül, illetve a folyamatosan újuló ismeretek birtokában időről-időre újra kell értékelni ezeket az anyagokat, hogy biztonságosságukat továbbra is szavatolni tudják. A hatályos rendelet előírja, hogy azoknak az adalékoknak, melyeket 2009 január 20. előtt engedélyeztek, újra el kell végezni a kockázatértékelését. Ezt a feladatot Európában az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) végzi el, míg globális szinten az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

Az édesítőszerek között az aszpartám az egyik legalaposabban vizsgált élelmiszer-adalékanyag.

Az 1984 óta engedélyezett édesítő biztonságosságát legutóbb 2013-ban, illetve múlt pénteken erősítették meg a hatóságok. Az adalékok tudományos értékelése, kockázatbecslése során az említett szervezetek meghatározzák a termékre vonatkozó megengedhető napi beviteli értéket, vagyis az ún. ADI-t.

Az ADI-t több állatkísérlet és toxikológiai vizsgálat eredménye alapján kalkulálják. Az emberek számára elfogadható adagot úgy határozzák meg, hogy az állatoknak veszélytelennek ítélt beviteli mennyiséget egy biztonsági faktorral (ez leggyakrabban 100) még elosztják. Így például, ha az állatnál testsúlykilogrammonként 100 mg az a legnagyobb „dózis” naponta, ami nem okoz mellékhatást, akkor ennek alapján az embernél 1 mg/kg-ban állítják be az ADI értéket.

A mostani felülvizsgálat az aszpartámra vonatkozó megengedhető napi beviteli értéken sem változatott – szögezte le Szűcs Zsuzsanna – maradt a testsúlykilogrammonkénti 40 mg. Összehasonlításul: 100 db aszpartám alapú édesítőtablettában 8,5 mg van. Itthon a Magyar Élelmiszerkönyv 1-2-94/35 számú előírása rendelkezik az élelmiszerekben felhasználható édesítőszerekről, valamint az alkalmazható maximális mennyiségekről. Az aszpartám egyébként kb. 200-szor édesebb, mint a cukor, ezért nagyon kis mennyiség is elegendő belőle az édesítéshez

– tette hozzá az MDOSZ elnöke. (Pénzcentrum)

Címlapkép forrása: Facebook
egészség
ÉLELMISZER
fogyasztó
mdosz
magyar
rákkeltő
káros
Kapcsolódó cikkek
Rákkeltővé minősíti a zéró kóla édesítőszerét a WHO
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.07.19. - 08:13
20
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Ismert háziorvos Pintér Sándorék tervéről: „A politika levált a gyakorlati életről”

    Ismert háziorvos Pintér Sándorék tervéről: „A politika levált a gyakorlati életről”

  • Családmérgező Orbán-rendszer

    Családmérgező Orbán-rendszer

  • Nagy Vagy

    Nagy Vagy

  • Váratlan helyről kapott pusztító kritikát a Petőfi-film

    Váratlan helyről kapott pusztító kritikát a Petőfi-film

  • Vásárhelyi Mária: Mikor lesz már elég?

    Vásárhelyi Mária: Mikor lesz már elég?

  • Az orosz hatóság szerint ukrán nacionalistáknak is köze van a moszkvai terrortámadáshoz

    Az orosz hatóság szerint ukrán nacionalistáknak is köze van a moszkvai terrortámadáshoz

  • Meleg ebédet hoz a nyuszi "kéretlenül" a debreceni éhezőknek!

    Meleg ebédet hoz a nyuszi "kéretlenül" a debreceni éhezőknek!

  • Nagypéntek, nagy melegedés

    Nagypéntek, nagy melegedés

  • Magyar Péter és a Fidesz legnagyobb bűne

    Magyar Péter és a Fidesz legnagyobb bűne

  • Letartóztattak Borsodban egy polgármestert, aki kiskirályt játszott a településén

    Letartóztattak Borsodban egy polgármestert, aki kiskirályt játszott a településén

  • Trócsányi László kikosarazta a Fidesz-KDNP-t

    Trócsányi László kikosarazta a Fidesz-KDNP-t

  • Varga Judit Facebook-oldalának hat kezelője lehet

    Varga Judit Facebook-oldalának hat kezelője lehet

  • Pesty László: Nem zárható ki, hogy Varga Juditot is zsarolják

    Pesty László: Nem zárható ki, hogy Varga Juditot is zsarolják

  • Közös miniszterelnök-jelöltet állít az ellenzéki összefogás

    Közös miniszterelnök-jelöltet állít az ellenzéki összefogás

  • Rácáfolt az orosz gazdaság az elemzőkre

    Rácáfolt az orosz gazdaság az elemzőkre

  • Most jött el az idő arra, hogy a korrupt hatalom távozásra kényszerüljön?

    Most jött el az idő arra, hogy a korrupt hatalom távozásra kényszerüljön?

  • Magyarország hamarosan diplomáciai képviseletet nyit Tanzániában

    Magyarország hamarosan diplomáciai képviseletet nyit Tanzániában

  • Varga Juditra még sok kérdés vár!

    Varga Juditra még sok kérdés vár!

  • Újabb árhorror közeleg, visszatér az infláció a magyar boltokba

    Újabb árhorror közeleg, visszatér az infláció a magyar boltokba

  • Magyar politikusokat is pénzelhettek Moszkvából, hogy oroszbarát propagandát terjesszenek az EU-ban

    Magyar politikusokat is pénzelhettek Moszkvából, hogy oroszbarát propagandát terjesszenek az EU-ban

  • A Jólvanezígy influenszere azt állítja, megverte egy újpesti képviselő a válogatott meccs után

    A Jólvanezígy influenszere azt állítja, megverte egy újpesti képviselő a válogatott meccs után

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element