Az összesítés nem tartalmazza a diplomaták elszállásolására szolgáló ingatlanlistát, az ugyanis titkos.
Az Orbán-kormány 2010-es hatalomra kerülése óta legalább 30 milliárd forintért vett épületeket a világ különböző országaiban – tudta meg az rtl.hu. Ráadásul a csatorna számítása ez csak azokra a vagyonelemekre terjed ki, amelyekben valamilyen hivatalos – jellemzően külképviseleti vagy kulturális – munka folyik, a diplomaták elszállásolására szolgáló ingatlanlista ugyanis titkos.
Az említett 80 millió eurónyi összeget 23 épületre költötték. Ezek közül 19 már 2017 után került az állam tulajdonába, túlnyomó részük pedig a kelet-közép-európai régióban található.
Az rtl.hu összesítése szerint
- a legdrágább a müncheni főkonzulátus épülete volt, amelyért a magyar állam 2019 augusztusában 16,9 millió eurót, azaz nagyjából 6 milliárd forintot fizetett.
- jelentős összegbe, 9,24 millió euróba került a pozsonyi nagykövetség épülete is. A szlovák főváros belvárosában található ingatlan előző tulajdonosa a vagyonkezelő adatai szerint az OTP Buildings s. r. o. volt.
- nem ez volt az egyetlen eset, hogy egy OTP-hez köthető cégtől vásárolt a magyar állam, 2012-ben a R.E. Four-tól vette meg Magyarország a Balassi Intézet belgrádi épületét, a vállalat pedig a pénzintézet beszámolója szerint a bank leányvállalata. A tranzakció értéke 3,08 millió euró, azaz nagyjából egymilliárd forint volt, jelenleg a nagykövetség kulturális szolgálata működik ott.
- Albániában 6,9 millió euróért, azaz 2,4 milliárd forintért vett Magyarország külképviseleti épületet,
- de jutott 4,7 millió euró a dublini nagykövetségre,
- 3,8 millió euró a krakkói főkonzulátusra,
- a washingtoni Kossuth Ház épületéért 3,1 millió dollárt, azaz csaknem egymilliárd forintot kellett fizetni,
- a kijevi Magyar Ház ingatlana pedig 250 ezer dollárba került.
A megvásárolt épületek között van a szlovákiai Tornalján található Moesz-kúria (119 ezer euróért), amely Moesz Miksa báró kastélya volt, valamint a kassai Csáky-Dessewffy Palota, ami 3,5 millió euróba került, a felújítás után itt működik a főkonzulátus.
A 2021-ben megvásárolt brüsszeli Magyar Házért – az ingatlanpiaci szakértők becslését jóval meghaladva – 10 millió eurót kellett fizetni.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő 2023 augusztusi tájékoztatása szerint 50 városban 396 külföldi ingatlan van a magyar állam tulajdonában, ebben feltehetően a lakáscélra használt ingatlanok is szerepelnek. Egy későbbi tájékoztatás 94 külképviseleti, kulturális és kereskedelmi céllal használt ingatlant sorolt fel. Az egyik ingatlan egyébként Észak-Koreában, Phenjanban található, de az rtl.hu nem kapott választ a külügyminisztériumtól arra, hogy jelenleg mire használják a volt nagykövetség épületét. (Népszava)