Az Igazságügyi Minisztérium által társadalmi vitára beterjesztett törvénytervezet növelné a jogsértő weboldalak büntetési tételeit is.
Az egységes hatósági jogalkalmazás és a digitális fogyasztóvédelem érdekében egyszerre több, jelenleg is hatályos törvényt módosítana az Igazságügyi Minisztérium legújabb törvénytervezete, amelyre a kormány honlapján bukkant a Media1.
A törvénytervezet indoklása szerint a fogyasztók jogainak védelme az online térben jelentős módosításokat igényel a terület folyamatos fejlődésére és térnyerésére tekintettel. Ezért a jogszabály-módosítás kiterjeszti a fogyasztóvédelmi hatóság, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) számára a honlapblokkolás alkalmazásának lehetőségeit, azaz a jogsértő online tartalom ideiglenes hozzáférhetetlenné tételére a jövőben szélesebb körben, erőteljesebb hatósági jogosítványok birtokában kerülhet sor.
A jogsértő honlapok blokkolására eddig is volt lehetősége például a Szerencsejáték Felügyeletnek, amely már a 2021-ben létrejött SZTFH-n belül működik. A hatóság weboldalán jelenleg is hosszú lista van a tiltott szerencsejátékok miatt blokkolt honlapokról. Az SZTFH alá tartozik a dohányügyi felügyelet is, ezért a mostani törvénytervezet kitér azoknak a honlapoknak a blokkolására is, amelyekkel jogosulatlan dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységet valósítanak meg.
A tervezet célja ezen felül a fogyasztóvédelmi eszközrendszer hatékonyabbá tétele, valamint a hatékony és eredményes jogalkalmazás további erősítése olyan bírságtételek meghatározásával, amelyek kellő visszatartó erővel bírnak a jogsértő vállalkozások számára.
Továbbá egyértelműsítenék a fogyasztóvédelmi hatóság hatásköreit a légiutas jogok tekintetében is. A törvényjavaslat ugyanis kiegészíti a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzési jogköreit többek közt a beszállás visszautasítására, a járat törlésére vagy késésére, a magasabb vagy alacsonyabb osztályon történő elhelyezésre, valamint az utasok részére nyújtandó tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó rendelkezések betartására is.
A több törvény módosítását is érintő javaslatcsomag kitér arra is, hogy a fogyasztóvédelmi hatóság és a GVH nemcsak a kifogásolt termékek és szolgáltatások forgalmazóinak a honlapjaival szemben intézkedhet, hanem a közvetítők weboldalait is letilthatják.
A hozzáférhetetlenné tétel végrehajtását a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az elektronikus hírközlésről szóló törvény alapján szervezi és ellenőrzi. A blokkolt honlapok tulajdonosai az intézkedést a közigazgatási bíróságon támadhatják meg. (media1.hu)