Az élővilág egyre növekvő veszélyben van, amint a világ fáinak több mint egyharmada a kihalás szélére sodródott – derült ki egy friss jelentésből, amit a BBC ismertetett.
A veszélyeztetett fafajok száma meghaladja az összes veszélyeztetett madár, emlős, hüllő és kétéltű faj számát.
A hírt a kolumbiai Caliban hozták nyilvánosságra, ahol az ENSZ biodiverzitási csúcstalálkozóját, a COP16-ot szervezték meg. A csúcstalálkozón világvezetők találkoztak, hogy áttekintsék az élővilág megmentésére irányuló globális terv megvalósítását.
Azt már az elemi iskolában megtanultuk, hogy a fák létfontosságúak az élet számára, tisztítják a levegőt, megkötik a szén-dioxidot, és számtalan madár, rovar és emlős számára biztosítanak élőhelyet. A fák megőrzésének fontosságára több mint ezer tudós figyelmeztetett, akik a Botanikus Kertek Nemzetközi Szövetsége (BGCI) és a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) közreműködésével végeztek vizsgálatokat. A BGCI szakértője, Emily Beech kijelentette, hogy a világ fáinak 38%-a veszélyeztetett.
„A fák szerte a világon veszélyben vannak, de most már rendelkezésünkre állnak azok az eszközök, amelyekkel biztosíthatjuk a helyszíni megőrzési akciók prioritását” – mondta Beech.
A fák 192 országban vannak veszélyben, a legnagyobb fenyegetést az erdők mezőgazdasági célú irtása és a fakitermelés jelenti, míg a mérsékelt égövi területeken a kártevők és betegségek is komoly gondot okoznak.
Számos ikonikus fafaj, például a magnóliák is veszélyeztetetté váltak, de a tölgyek, juharok és ébenfák helyzete is aggodalomra ad okot. A dél-amerikai őshonos araukária vagy „majomfarok fenyő” is veszélyeztetetté vált.
A londoni Kew Királyi Botanikus Kert kutatói világszerte a veszélyeztetett fákat próbálják megőrizni magok gyűjtésével és példányok arboretumokban történő termesztésével. Steven Bachman kutató szerint az adatok „sokkolóak”, és hatással vannak a sok más növényre és állatra is, akik függnek a fáktól.
„Jelenleg egy biodiverzitási válságban vagyunk” – mondta Bachman. „Számos fafaj élőhelyet biztosít a madarak, emlősök, rovarok és gombák számára. Ha elveszítjük a fákat, számos más fajjal is búcsút kell vennünk.”
Nemcsak a fák, hanem más növény- és állatfajok is veszélyben vannak. A közönséges sün (Erinaceus europaeus) kihalási veszélybe került Európa számos részén, beleértve az Egyesült Királyságot is. Ezt a szeretett emlőst elsősorban az élőhelyek eltűnése fenyegeti, ami az intenzív mezőgazdasági tevékenységek és földhasználati fejlesztések miatt következett be.
Az európai vonuló madarakra is komoly veszély leselkedik, különösen a brit tengerpartok és mocsaras területeken élő fajokra, mint a szürke lile, a havasi partfutó, a kis goda és a sarlós partfutó.
A COP16 csúcstalálkozón a világ vezetői áttekintették a globális erőfeszítéseket, hogy 2030-ra a Föld szárazföldi, tengeri és óceáni területeinek 30%-át védetté nyilvánítsák. A csúcstalálkozó november 1-jén zárult, azonban még számos kérdés megoldásra vár, beleértve a biodiverzitás megőrzésére fordított finanszírozást és a nemzeti védelmi tervek megerősítését. A világ fáinak és sok más élőlényének jövője azon múlik, hogy mennyire sikerül hatékonyan kezelni ezeket a kihívásokat. (Transtelex)