Zacher Gábor nehezen hiszi, hogy az Alaptörvényben rögzített tiltástól, illetve a büntetések emelésétől kevesebb kábítószer fogyna el hazánkban. Azt is elmondta, szerinte honnan kellene inkább megfogni a problémát.
Azután, hogy Orbán Viktor a szombati évértékelőjében bejelentette, hogy soha nem látott kemény fellépésre készül a kormány a kábítószer-terjesztők ellen, a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely további részleteket árult el minderről. A miniszter egy újságírói kérdésre válaszolva mondta el, hogy nem csak a drogterjesztés, hanem a drogfogyasztás is alaptörvényi szinten lesz tiltva, de arról, hogy a Büntető Törvénykönyv vonatkozó passzusai szigorodnak-e, nem esett szó.
Az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Zacher Gábor toxikológus fejtette ki az álláspontját arról, hogy a kormány szándékai minden eddiginél komolyabban venné fel a kesztyűt a drogok ellen. Zacher Gábor szerint azonban minden marad úgy, ahogy volt.
Semmi nem fog változni, az égegyadta világon, én úgy gondolom. Ma nagyjából ott tartunk, hogy a középiskolás fiatalok körülbelül 20%-a kipróbált már valamilyen tiltott szert, és ebből a legpopulárisabb a marihuána, ami nagyjából ennek a korosztálynak a 16-17 százalékánál van jelen, ugyanakkor tudni kell azt, hogy az a fajta kínálatcsökkentési drogpolitika, ami esetenként a rendőrség, vám és pénzügyőrség munkájáról szól. Ez ma nagyjából a 10%-ot sem éri el, ami azt jelenti, hogy a Magyarországra bekerülő kábítószernek nem foglalják le a 10 százalékát, mert 90 százalék bejut, és körülbelül olyan 8 ezer rendőrségi ügy van évente. Én igazságügyi szakértőként elég sok kábítószeres ügyes szakértek, viszont a szerhasználatok száma az gyakorlatilag tízmilliós nagyságrendű
- fogalmazott Zacher Gábor. Szerinte arra lenne inkább szükség, hogy a megelőzésbe fektessék az akaratot és a forrásokat.
Az a fajta politika, ami az elrettentésről szól, hogy börtönbe kerülsz, és így tovább, már nagyon-nagyon régóta nem működik, és ezt meg annak idején Reagan elnök is mondta, hogy a drogháború tulajdonképpen elveszett, és nem erről az oldalról kell megközelíteni a témát, hanem sokkal inkább a megelőzés, a prevenció oldaláról
- tette hozzá. Arról is komoly véleménye van, hogy a terjesztés mellett a fogyasztást hogy fogja visszavetni az, ha Alaptörvényben rögzítik a fogyasztás tilalmát.
A fogyasztói oldalon én úgy gondolom, hogy önmagában véve egy törvény szigorításának olyan túl sok értelme nincsen. Én abszolút legalizációellenes is vagyok, de a szigorú törvénynek visszatartó ereje tulajdonképpen jelentős módon nincsen. Úgyhogy itt a megelőzés lehetne nagyon-nagyon fontos
- mondta el újra a toxikológus. (Pénzcentrum)