A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok sem nézi jó szemmel Kína gazdasági befolyásszerzését, és igyekeznek, politikai és adminisztratív akadályokat gördíteni ez elé. A magyar kormány azonban egyfajta hintapolitikát folytatva figyelmen kívül hagyja szövetségei törekvéseit és tárt karokkal fogadja a kínaiakat, derül ki az Mfor írásából.
Az itt végrehajtott kínai beruházások volumene látványosan növekedett az elmúlt években, és Peking ebből a szempontból mára az egyik legfontosabb gazdasági partnere lett Magyarországnak. Ellenben nem látható, hogy ezek a beruházások a magyar gazdaság számára általánosságban mennyire hasznosak, hiszen a Budapest-Belgrád vasútvonal valószínűleg soha nem térül meg, és az akkumulátorgyárak kapcsán is nagyon sok az ellenérv.
Ami a külkereskedelmi forgalmat illeti, az valóban látványosan nőtt, fájó azonban, hogy nem azért, mert a magyar vállalatok exportja felfutott volna. Éppen ellenkezőleg, a kivitel az elmúlt években még csökkent is. A növekvő forgalom mögött az áll, hogy az import viszont brutálisan nőtt, aminek a gazdasági előnyei a magyar vállalkozók szempontjából nem feltétlen előnyösek. Az erőteljes kínai előretörésnek elsősorban azok a kormányközeli vállalkozások a nyertesei, amelyek beszállítóként a beruházások megvalósításában részt vesznek, vagy a behozott kínai termékek logisztikájában közreműködnek. (Privátbankár)