Továbbra is éles vitákat generál a mini-Dubaj beruházás. Az adásvételi szerződésre hivatkozva elővásárlási jogra tart igényt a főváros.
A kormány viszont egy 2024-es nemzetközi szerződés miatt úgy véli, az felülírja az elővásárlási jogot.
Csakhogy ebben a paktumban van egy fontos kitétel: a projektet a nemzeti jogszabályokkal összhangban kell létrehozni. Ez pedig utat nyithat a főváros igényének. Karácsony Gergely is üzent: ha kell, bíróságra mennek a területért.
A látványtervek már készen állnak a Grand Budapestről, az viszont továbbra is nagy kérdés, hogy Rákosrendező területét az arab befektető vagy Budapest szerzi-e meg. A főváros úgy tartja, hogy őket illeti meg az elővásárlási jog.
Gulyás Gergely azonban a csütörtöki Kormányinfón arról beszélt, hogy Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek 2024 tavaszán egyezséget kötött. Ebben szerepel az az ötmilliárd eurós óriásberuházás, amelynek célja egy új városrész felépítése a Rákosrendező vasútállomás környékén.
A miniszter arról beszélt, hogy egy nemzetközi szerződés, amely jogi hierarchiában az Alkotmány alatt helyezkedik el, de minden más jogszabályt megelőz, kijelöli a vevőt, és nem az elővásárlási jog jogosultját. Ez a nemzetközi jogi aktus, amely a belső jog részévé vált, felülírja az elővásárlási jogot.
Karácsony Gergely szánalmas és zagyva magyarázkodásnak tartja a kancelláriaminiszter szavait. Híradónknak hozzátette: a Gulyás által hivatkozott szerződés is kiköti, hogy a projektet a nemzeti jogszabályoknak megfelelően kell végrehajtani.
Az adásvételi szerződésre kitérve hangsúlyozza, abban szerepel elővásárlási jog, amelyről a fővárosnak nyilatkoznia kell.
Ha esteleg bejegyzik a külföldi beruházót tulajdonosként erre a területre anélkül, hogy kérték volna a főváros véleményét, az egyrészt egy nagyon súlyos bűncselekmény. Javaslom tanulmányozni az államapparátusban dolgozóknak a sukorói per aktáit, mert ezért súlyos börtönbüntetéseket lehet kiszabni. Másrészt bíróságon fogjuk megtámadni ezt a bejegyzést
– szögezte le a főpolgármester.
A nemzetközi szerződés valóban felülírja az elővásárlási jogot. Ezt már a nemzetközi jogász mondta Híradónknak. A nemzetközi megállapodás azonban egyértelműen fogalmaz az adásvételi szerződés kapcsán: nem zárja ki azt az elővásárlási jog alól.
Kifejezetten tartalmazza azt a kijelentést, hogy az állam belső jogával összhangban kell ezt a szerződéses ügyletet létrehozni, márpedig a belső joggal összhangban azt jelenti, hogy annak a teljes hazai, belső jogszabályi környezetét alkalmazni kell, beleértve ebbe az elővásárlási jog lehetőségét is
– magyarázta Lattmann Tamás.
Az adásvételi szerződés mellékletéből egyébként az is kiderült, hogy a dubaji befektető akár „hitéleti” funkciójú épületeket is építhet majd Rákosrendezőre. (atv.hu)