Bár első látásra siklónak is vélhetnénk őket, de nem azok: valóban keresztes viperák tanyáznak az erdeinkben. A legtöbb a Somogy vármegyei Baláta-tó környékén él, de a Bakonyban is előfordulnak.
Az utóbbi időben olyan állatfajok is visszatérnek természetes élőhelyükre, amelyekről korábban úgy hittük, eltűntek hazánk erdeiből. Közéjük tartozik a vipera is.
Jelenleg két viperafaj aktivitása jellemző: a keresztes vipera a többi között a Bakonyban, Zala és Somogy erdeiben, Tokaj környékén, a Tiszaháton és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében fordul elő. A legtöbb példány a somogyi Baláta-tó környezetében él. A másik veszélyes faj, a rákosi vipera, elsősorban a Fertő–Hanság vidékén található meg
- hívja fel a kirándulók figyelmét a Veszprém vármegyei hírportál.
Homoki András erdészeti és vadgazdálkodási szakértő korábban a Blikknek is elmondta: fontos tudni, hogy ezek a kígyók alapvetően nem támadnak.
Csak akkor harapnak, ha veszélyben érzik magukat – ezért tilos megközelíteni, megérinteni, vagy megpróbálni elkergetni őket.
Bár a hazai viperák mérge erős, viszonylag kis mennyiséget termelnek, ezért azt csak valódi fenyegetés esetén használják.
Ha méreg kerül a szervezetbe, azonnali orvosi beavatkozásra van szükség. Különösen veszélyeztetettek a gyermekek, idősek és betegek, akiknél súlyos szövődmények is felléphetnek.
A vipera mérge súlyosabb esetekben keringési problémákat okoz: vérnyomáscsökkenéshez, szívritmuszavarhoz vezethet.
Évente átlagosan 3–4 kígyómarás történik Magyarországon. Ezek mindegyike orvosi ellátást igényel, még enyhébb tünetek esetén is. Szerencsére a hazai ellenanyagok hatékonyak a marás kezelésében. (Economx)