Nem sikerült jól a Fidesznek a 2019-es önkormányzati választás Siófokon.
Jelöltjük, Gruber Attila volt ausztráliai nagykövet vesztett Lengyel Róbert ellen. Nem kis mértékben ennek a kudarcnak a következményeként szétkergették a helyi Fidesz-csoportot. A Siófokon illetékes Fidesz-szerv most független jelöltet támogat, aki történetesen a Siófoki Járási Hivatal vezetője. Gyulai László jelenleg fizetés nélküli szabadságon van. Azóta eltűnt több olyan kép a netről, amelyen Witzmann Mihály fideszes országgyűlési képviselővel, választókerületi elnökkel szerepelt. Nem csoda, hogy a siófokiakban kételyek merültek fel Gyulai függetlenségének hitelessége iránt. Erről is beszélgettünk vele interjúnkban.
Gruber Attila hatása azonban talán nem múlt el, mert egy 2019-es interjújában a vereség okaként elsősorban azt jelölte meg, hogy Lengyel „álfüggetlen” egyesületet hozott létre: „Ha mindenáron győzni akartam volna, akkor igen, érdemes lett volna egy kellemes hangzású egyesületet gründolni. Viszont ez a »függetlenség« az emberek becsapása. A Becsülettel Siófokért nem hangzik rosszul, de közben azért pontosan tudjuk, hogy ki és kik állnak a »függetlenek« mögött. (...) Politikai marketing szempontjából sikerült egy jól fogyasztható terméket előállítani Siófokon. Ez persze baromi jó húzása volt a Fidesz ellen összefogó politikai szerveződéseknek, ezt elismerem; aki alkalmazta, az jó taktikát választott. Ez csomagolástechnika. Megemelem a kalapom, bravó, ez bejött.”
Úgy tűnik, a Fidesz érzékeli a civil egyesületi taktika sikerét, mert eddig csak falvakban volt jellemző a „független”, de a Fideszhez kötődő polgármestereket alkalmazni, ám mintha ez a trend a városokban is terjedni kezdene. Miskolc után Siófokon is valami hasonlóval próbálkozik a Fidesz: beálltak a függetlenként bejelentkezett járási hivatalvezető mögé. A fideszes-független jelölt egyesületét, a Jövőnk Siófok, Szervezzük Együtt (JÖSSZ-E) elnevezésűt tavaly májusban jegyezték be. Az egyesület célja: „Siófok fejlesztése érdekében, egy szerethetőbb, élhetőbb város jövőképének kidolgozása, s az annak megvalósítása érdekében történő tevékenykedés. Együttműködés más civil szervezetekkel, egyesületekkel, társadalmi és gazdálkodó szervezetekkel, amelyek segítik az egyesület eredményes működését, a kitűzött célok megvalósítását. A város jövőjéért tenni akaró civilek és civil szerveztek összefogása, bevonása a helyi közéletbe, párbeszéd, kapcsolatfelvétel, s annak ápolása helyi és regionális érdekvédelem és -érvényesítés.” Ebből még akármi is lehetne, persze.
Az egyesület Facebook-oldala tavaly október végétől aktív, Gyulai László nem a kezdetektől van középre állítva. Eleinte a Balaton felett látható sarki fényről, a Balaton Táncegyüttesről, a siófoki Németh Nándor úszó sikereiről, Márton napi libákról, motivációs népi bölcsességekről posztolgattak. December elején egy advent vasárnapi képen tűnt fel Gyulai, aki akkor még járási hivatalvezetőként dolgozott. Azután megindult a koreografált politikusi cukiságcunami: Mikulás, gyerek, kutya, ételosztás, véradás, reggeli futás, turistáskodás és hasonlók.
Gyulai február 6-án jelentette be indulását: „Kedves Siófokiak! Örömmel szeretném bejelenteni, hogy elindulok független polgármesterjelöltként Siófokon. Hiszem, hogy együtt, közösen képesek vagyunk fejleszteni városunkat, erősíteni közösségünket és előre lépni a jövő felé.” Egy szóval sem említette, hogy amúgy „civilben” ő a járási hivatal vezetője (akit a kormány nevez ki, és főnöke az ún. főispán). Később is csak annyit említ, hogy a járási hivatalban dolgozott. Saját Facebook-oldalán azonban fel vannak tüntetve a munkahelyei, köztük a hivatalvezetői tisztség is.
Gyulai László leginkább azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy szintén Lengyel Róbert betegségéről tudomást szerezve jobbulást kívánt neki, ami kommunikációs szempontból nem a legszerencsésebb közlemény volt, mert úgy is lehetett értelmezni, hogy egészségesebb választást kínál a siófokiaknak. Függetlenségében addig is sokan kételkedtek, amelynek Facecook kommentekben is hangot adtak.
Február 16-án hogy, hogy nem, meghívták a Hír TV-be az akkor alig két hete bejelentkezett jelöltet. A hatperces interjúban, amelyben csak kérdésre ismeri el, hogy a Siófoki Járási Hivatal vezetője, azt mondta, „jóban kell lenni a kormánnyal”, és „az a legfontosabb, hogy egy közösségépítő, városépítő politika, ne pedig egy pártcsatározás színtere legyen a település”.
Ehhez képest néhány nappal később a KDNP siófoki csoportja (amely olyan kevés tagot számlál, hogy a város közéletében a párt nem tényező) rendkívül gyéren gondozott Facebook-oldalán bejelentette, hogy Gyulait támogatják. A siófoki KDNP nem számolt be arról a csoportüléséről, amelyen a döntést hozta, ellenben Witzmann Mihály igen. A képek tanúsága szerint a kereszténydemokratáknál ott volt Ahmed Safar libanoni származású sebész, fideszes önkormányzati képviselő és Witzmann is.
Február 23-án a helyi Fidesz is bejelentette, hogy ők is Gyulait támogatják. Azt írták, olyan jelölt kell nekik, aki a kormánnyal nem a konfliktusokat keresi. Az önkormányzati képviselőjelöltek személyéről később döntenek. (A bejelentés Witzmann oldalán azonban nem található.)
Gyulai László életéről annyit lehet tudni, hogy szüleinek kilenc gyereke van, ő a legkisebb. Kisgyermeknevelőként kezdte pályáját, munka mellett tanult, pedagógusi alapdiplomát szerzett, majd a tűzoltóságon dolgozott, tűzoltóparancsnok lett. Időközben elvégezte a Corvinuson a közigazgatási manager szakot. Amikor a tűzoltóságokat kivonták az önkormányzatok hatásköre alól, az akkor a fideszes Balázs Árpád vezette önkormányzatnál kért és kapott munkát, később hatósági osztályvezető lett. Fonyódi kitérő után került a Siófoki Járási Hivatal élére. (magyarnarancs.hu)