Csak a kormány segíthet.
Újabb nagy kihívás előtt áll a kormány: a válság következményeként olyan mértékben értéktelenődtek el a megtakarítások, amit idő hiányában nem lehet már piaci alapon pótolni például azoknál, akik belátható időn belül nyugdíjba vonulnának, vagy beruházásban gondolkodtak. Rajtuk csak az állam segíthet, ha képes rá – vázol a Dellában egy nem túl szívderítő jövőképet Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. alapítója, az igazgatóság elnöke, aki szerint több millió embert érinthet ez a probléma, őket pedig nem lehet az út szélén hagyni.
A befektető reagált az elmúlt napok kormányzati „humorbombáira” is – megleszünk uniós pénzek nélkül vs. nincs B terv az EU-s támogatások kiváltására, illetve az inflációs célértéket emelni kell –: szerinte érkezni fognak az uniós pénzek, ami meg nem, ahelyett a kormány begyűjti a drágább pénzpiaci forrásokat, és még jobban ösztönzi a működőtőkét. Ez látszik az akkumulátorgyárak esetében, ahol már most is az FDI (közvetlen külföldi tőkebefektetés) az első számú cél, és csak másodlagos a technológia betelepítése – mondja Jaksity. Úgy látja, erős optimizmus kell ahhoz, hogy elhiggyük, az idén teljesül a kormány 1,5 százalékos GDP-növekedési terve, nem találkozik olyan elemzéssel, ami ezt alátámasztaná, még a 0 százalék – tehát a stagnálás – is nagy dolog lenne.
Adásunkban szó esik még a befektetők új kedvencéről, a mesterséges intelligenciáról is, aminek az elterjedése Jaksity György szerint elvezet az alapjövedelem bevezetéséhez, ennek forrása szerinte az ágazati extraprofit lehet. Kevesek fogják előállítani a jövedelmet, amit az állami újraelosztás révén sokak közt fognak elosztani. Most azonban még más foglalkoztatja a Concorde ügyfeleit: pánik ugyan nincs a befektetők körében, tehát nincs szó arról, hogy a jogbiztonság hiánya miatt minél messzebb akarnák menekíteni a megtakarításaikat, de jellemző, hogy „nagy a devizatartási készségük”, még úgy is, hogy a magas magyar kamat eddig vonzó alternatív befektetési lehetőséget kínált. (24.hu)