Lőttek a nagy fizetésemelésnek!
A munkavállalók 43%-a idén 5 és 10% közötti béremelésre számíthat. A Hays Hungary felmérése szerint a vállalatok idén kisebb emeléseket terveznek, mint tavaly. Ugyanakkor a legtöbben továbbra is érdemi munkaerőhiányról számolnak be, a nyitott pozíciókat egyre nehezebb betölteni.
A munkáltatók ugyan kicsit optimistábbak lettek egy év alatt, de a következő 1-2 év makrogazdasági változásainak tekintetében a többség még mindig inkább pesszimista. Nagy problémát jelent ugyanakkor, hogy idén is komoly kihívás megtalálni a megfelelő jelölteket. "Bár a válaszadók közel negyede szerint több álláskereső van most a piacon, mint a korábbi években, a nehézséget a képzettség hiánya és a bérigények okozzák" – derült ki a Hays Hungary felméréséből. A cég több mint 2600 munkáltatót és munkavállalót kérdezett meg.
A megkérdezett munkáltatók közel fele szerint kevés a képzett jelölt a piacon, akik közül válogathatnak, ráadásul a fizetési igények irreálisak.
Általános szakemberhiány tekintetében is tovább romlott a helyzet egy év alatt, és a munkáltatók kénytelenek változatlanul kiélezett versenyben megküzdeni a tehetségekért – olvasható a kutatásban.
A kitűzött stratégiai célok tekintetében csak minimális változásokat hozott 2024. A termék- és szolgáltatásportfólió fejlesztése leszorult a dobogóról: a top három cél az új évre a nyereség, az árbevétel és a versenyképesség növelése. Azonban a megkérdezett munkáltatók magabiztosak maradtak a személyi állomány vonatkozásában: nagy többségük gondolja úgy idén is, hogy vállalata rendelkezik a megfelelő szaktudású munkavállalókkal üzleti céljai eléréséhez.
Ha valami útját állhatja a 2024-es terveknek, az a válaszadók szerint a pénzügyi korlátok mellett épp az értékes munkaerő megtartásának nehézsége lehet, illetve az, hogy kevés képzett jelölt van a piacon.
- A felmérést kitöltő munkaadók 85%-ban a hazai munkaerőpiacról vesznek fel munkaerőt.
- A nagy többségnek nincsen szüksége külföldi munkavállalókra, vagy nem szeretne nemzetközi szakembereket felvenni.
Ebben olyan gyakorlati okok is közrejátszanak, mint a jogi és erőforrásbeli keretek vagy a külföldi piacok ismeretének hiánya. Érdemes megemlíteni, hogy az egyéb okot megjelölők több mint fele megjegyezte, hogy a magyar nyelv ismerete elengedhetetlen pozícióikban – ez pedig vélhetően már önmagában feleslegessé tenné a külföldi jelöltek közötti keresgélést.
A SZAKEMBERHIÁNY HOSSZÚ IDŐ ÓTA FENNÁLLÓ, ÉS ÚGY TŰNIK, MÉG MINDIG FOKOZÓDÓ PROBLÉMÁJA A TOBORZÁSNAK.
A szakember, specialista, szenior, illetve menedzser pozíciókat a legnehezebb betölteni. Ennek a jelenségnek tulajdonítható az is, hogy bár még mindig elsősorban állandó munkakörbe toboroznak új alkalmazottakat a vállalatok, a kölcsönzés már jóval nagyobb szeletet hasít ki a foglalkoztatási formák köréből, mint korábban
- Ami az idei béremeléseket illeti, tízből négy vállalat idén 5 és 10% közötti emelést tervez, azonban csaknem 30%-uk 10 és 15% között növelné a fizetéseket.
- Tavaly még a 10-15%-os sáv volt a leginkább jellemző, idén azonban már kisebb emelést terveznek a cégek.
- 15%-nál nagyobb béremelésre idén a munkavállalók mindössze 6%-a számíthat.
A Randstad Hungary felmérése hasonló eredményre jutott. Szerintük a vállalatok több mint fele 6-10%-os béremelést kíván végrehajtani a tehetségek bevonzása és megtartása érdekében. Kiderült az is, hogy ez elmarad a munkavállalók várakozásaitól. A dolgozók többsége a 10-20%-os emelést tartja reálisnak, negyedük pedig ennél is nagyobb emelésre vágyik.
A Hays felmérésében részt vevők körében az egy évvel korábbi helyzethez képest tovább apadt a klasszikus, teljesen irodai munkavégzés aránya, és már a 20%-ot sem éri el. A válaszadók közül legtöbben heti 2-3 napon járnak be az irodába dolgozni.
Meglévő munkarendjén a válaszadó munkáltatók 87%-a nem tervez változtatni 2024-ben, azonban az egy évvel ezelőtti eredményekhez képest fordulat látszik azok körében, akik igen: a többség, aki váltana, az irodai munkavégzés javára tenné. Egy év alatt némileg csökkent azon munkavállalók aránya, akik nem vállalnának el olyan munkát, ahol nem biztosított ez a rugalmasság. Ha mégis mindennap az irodából kéne dolgoznia, 15% magasabb fizetés, 5% jobb juttatás ellenében nem bánná csak. A megkérdezett munkavállalók 34%-a azt állította, hogy ebben az esetben más munkahelyet keresne. (Portfolio)