Két amerikai vállalat szerződést kötött, hogy együtt hasznosítsák a sziget értékes ritkaföldfémkészletét.
A GreenMet nevű amerikai cég csütörtökön bejelentette, hogy mérföldkőnek számító partnerséget kötött egy másik amerikai vállalattal, a New York-i székhelyű Critical Metals Corp.-al, ami jelentős lépés lehet a grönlandi ritkaföldfémek amerikai hasznosításában. Utóbbi cég tulajdonában van ugyanis a Grönland déli részén található Tanbreez-projekt, amely a világ egyik legnagyobb, Kínán kívüli, kiaknázatlan ritkaföldfém lelőhelyét jelöli. A cég 2020-ban kapta meg a 30 évre szóló bányászati engedélyt a grönlandi kormányzóságtól. A projekt értékét növeli, hogy jelenleg ez az egyetlen ritkaföldfém-lelőhely Grönlandon, ami bármikor elindítható.
Az itteni nehéz ritkaföldfémek részesedése globálisan közel 27 százalékos, így a Tanbreez egyedülállóan alkalmas lenne az amerikai és az európai piacok kiszolgálására, támogatva a következő generációs technológiákat és a védelmi alkalmazásokat. A lelőhely galliumot is tartalmaz, amely a csúcstechnológiai iparágak számára kritikus fontosságú anyag, és amelynek exportját Kína tavaly korlátozta.
A partnercégek egyelőre azt tűzték ki célul, hogy 2026-ban évi 500 ezer tonna bíborvörös ritkaföldfémeket tartalmazó eudialit ásványt bányásznak ki. A szerződésben a lelőhely teljes, becsült kapacitásának (4,7 milliárd tonna ritkaföldfém) értékét egyébként 3 milliárd dollárban határozták meg. Az amerikaiak szerint az együttműködés a grönlandi gazdaságnak is lendületet adhat, munkahelyteremtést, infrastruktúra-fejlesztést és a helyi ipar növekedését kínálva.
A Kanada északkeleti partjainál fekvő Grönland régóta stratégiai jelentőséggel bír az észak-amerikai védelem szempontjából. A második világháború alatt az Egyesült Államok megszállta a szigetet, hogy megakadályozza, hogy a nácik ellenőrzése alá kerüljön, és hogy megvédje a kulcsfontosságú észak-atlanti hajózási útvonalakat. A mostani bejelentésre a megnövekedett geopolitikai feszültségek közepette kerül sor, mivel Donald Trump amerikai elnök továbbra is Grönland Dániától való átvételét szorgalmazza „Amerika az első” politikája részeként. (Interesting Engineering)/GyártásTrend.hu