Az egy főre jutó GDP-ben leelőztek, a fogyasztásban pedig már messze előttünk járnak.
A magyarok fejében kevesebb bizonyosság volt a rendszerváltás óta, minthogy fejlettebbek vagyunk a románoknál, mára azonban ez is megdőlt, az egy főre jutó GDP-ben leelőztek, a fogyasztásban pedig már messze előttünk járnak – írja a Portfolion megjelent vendékcikkében Bod Péter Ákos, közgazdász.
Bod Péter Ákos arról értekezik, hogy a közvélemény azt már megemésztette, hogy a gazdasági teljesítmény szokásos mutatói szerint Magyarországot nemcsak a régebbi uniós tagállamok többsége előzi meg, hanem újak is, amelyek velünk együtt léptek be az Európai Unióba húsz éve. Olyanok, mint Csehország, Szlovénia, Észtország, azonban a román eset a szakember szerint más.
Azt megjegyzi, hogy amit a magyarok a román viszonyokról hallanak, netán a Székelyföldön látnak, nem harmonizál a GDP-adattal. Ilyenkor szokás kétségbe vonni a számokat szerinte, azt viszont le kell szögezni, hogy a gazdasági teljesítmény nemzetközi összehasonlítása nem egyszerű dolog, állandó monitorozásra szorul. Persze vannak a GDP helyett más mutatók is, mint például a tényleges fogyasztás, amit mind szívesebben alkalmaznak.
A 2022-es adatok sok kérdést felvetnek Bod Péter Ákos szerint, hiszen a napi észleléssel és egyéb adatforrásokkal nem vág egybe, hogy a román lakossági fogyasztás szintje meghaladná a csehet és nagyjából a szlovén szinten lenne az adott évben. A magyar adathoz képest viszont akkora az előnye, hogy az már nem tudható be mondjuk pontatlan számbavételnek – vélekedik.
- írja a közgazgazdász az adatok összevetéséből. Ez azt jelenti, hogy amit itthon a rendszerváltozást követően adottságnak vehettünk, hogy gazdaságilag mindig is prosperálóbbak leszünk, mint keleti szomszédunk, mára végérvényesen megdőlt. (Pénzcentrum)A valamikori jelentős, minőségi fejlettségi előnyünk mostanra megszűnt Romániával szemben (is)