Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Magzatkárosító és rákkeltő hulladékot találtak Nógrádban, pár száz méterre az otthonoktól

Belföld
2024.07.21.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
15

1000 tonna veszélyes hulladék érkezhetett egy akkumulátorgyárból.

Nagy mennyiségű lítiumot és magzatkárosító vegyületet tartalmaz az a hulladék, amit feltehetően a Samsung gödi gyárából hoztak a Nógrád megyei Mohorára. A nagyjából 1000 tonna körüli veszélyes hulladékokat egy éve fedezték fel, ugyankkor mivel magánterületen van, így a lakosok tehetetlenek, pedig csak 500 méterre található az otthonuktól.

Akkumulátorgyárból származó veszélyes hulladékokat helyezhettek el a Nógrád megyei Mohorán – számolt be erről az RTL.

Pénteken egy lakossági fórum keretében ismertették, hogy milyen veszélyes anyagokat találtak alig 500 méterre az ottélők otthonaitól. A riportban jól látható, hol helyezték az egykori libatelepen a nagyjából 1000 tonna körüli veszélyes hulladékokat, amit egy éve fedeztek.

A hulladék ráadásul nagyon közel van a település vízbázisához. Egyik lakos szerint pdig a Samsung gödi gyárából hozták a hulladékot. Csárdi Antal ellenzéki képviselő bevizsgáltatta a hulladékot, amiről kiderült, NAGY MENNYISÉGŰ LÍTIUMOT ÉS MAGZATKÁROSÍTÓ VEGYÜLETET TARTALMAZ.

A Katasztrófavédelem a hírrel kapcsolatban azt közölte, hogy a telepen tárolt hulladék nem veszélyes, de Mohora alpolgármestere ennek ellenére el szeretné szállíttatni a hulladékot. A veszélyesnek tartott anyagok a környező települést is károsíthatja, és bár a teleptulajdonos nem kívánt nyilatkozni, annyit azért közölt, hogy rágalmazás miatt feljelentést tesz.

Erre Magyarország még nincs felkészülve

A kormány egyértelműen letette a voksát az autóipar és így az akkumulátorgyártás mellett. Azonban az általunk megkérdezett szakértők szerint jelenleg komoly hiányosságok és még rendezetlen kihívások előtt áll a magyar akkumulátorgyártás. A zöldkérdések mellett komoly kérdőjelek vetődnek fel a veszélyes hulladékok feldolgozásánál is, ahol még a szabályozás sem megfelelő, pedig az akkumulátorhulladék külön értéket képvisel.

„Az export- és beruházásvezérelt magyar gazdaság egyik fontos húzóerejévé az elektromosjármű-gyártási ökoszisztémához kapcsolódó high-tech akkumulátorgyártás lépett elő” – írta a Nemzetgazdasági Minisztérium még áprilisban. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország GDP-arányos exportja az akkumulátorok és akkumulátor-alkatrészek terén már ma is meghaladja az 5 százalékot, amellyel listavezető az uniós országok között.

A kormány egyértelműen és többször kijelentette: a high-tech akkumulátorgyártás a következő években több mint 6300 milliárd forintnyi fejlesztést hozhat hazánkba. Így Magyarország a világ negyedik legnagyobb akkumulátoripari hatalma lehet. Ha ez így alakul, akkor az Index által megkérdezett szakértők szerint minimum 150-180 ezer tonna további veszélyes hulladékot kell majd Magyarországon kezelni. Ez elképesztő mennyiség, ezért részletesen utánajártunk, hogy ennek pontosan milyen következményei lesznek.

„Az akkumulátorhulladékok kezelésével kapcsolatban Magyarországon zöldszempontból több aggály is felmerül” – így kezdte az Indexnek Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője. A szakmai szereplők szerint a legtöbb jelenleg alkalmazott újrahasznosítási megoldás energiaigényes, balesetveszélyes, és sok mérgező anyag keletkezik a folyamatokban.

Több probléma is van

A Greenpeace vegyianyag-szakértője szerint ha nem a legmagasabb szakmai szinten végzik ezt a tevékenységet, akkor könnyen baleseteket és környezetszennyezést okoz. „Ezt tapasztaltuk Bátonyterenyén és Szigetszentmiklóson is.” A másik jelentős probléma szerintük, hogy például a lítiumot nem igazán lehet gazdaságosan kinyerni, emellett az értékesebb fémeken kívül a többi anyag elvész az újrahasznosítás alatt.

Illetve a harmadik probléma, hogy a különböző fémek kinyerését egyelőre nem Magyarországon végzik. Az előkészített black masst, amiről a későbbiekben külön szót ejtünk, egyelőre most elég annyit tudni róla, hogy a lítiumion-akkumulátorok újrahasznosításakor keletkező úgynevezett „fekete-por”, szállítgatják, visszaviszik Ázsiába. Ez nyilván további kockázatokat és környezeti terhet jelent.

A Greenpeace  szerint a hazai rendszer már most is sok sebből vérzik: 

  1. Jelenleg számos hulladéktároló telephely, feldolgozóüzem nem rendelkezik megfelelő környezethasználati engedéllyel, ami szabályozná a kibocsátásaikat. Ezt a problémát remélhetőleg az új uniós szabályozás rendezni fogja.
  2. Annak ellenére, hogy sok mérgező, illetve tűz- és robbanásveszélyes anyagot tartalmaznak, a selejtes akkumulátorokat gyakran nem veszélyes hulladékként tárolják, szállítják. Ezt úgy tudják megtenni, hogy nem veszélyes EWC-kódon (European Waste Catalogue) sorolják azokat be.

(Index)

Címlapkép forrása: RTL
Belföld
HULLADÉKGAZDÁLKODÁS
akkumulátor
AKKUMULÁTORGYÁR
HULLADÉK
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.07.21. - 10:43
15
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Nem mindennapi zsinat kezdődik Balog Zoltánnal a reformátusoknál

    Nem mindennapi zsinat kezdődik Balog Zoltánnal a reformátusoknál

  • Deutschnak nem tetszik Orbán bujkálós kampánya, de azért ő is bujkál

    Deutschnak nem tetszik Orbán bujkálós kampánya, de azért ő is bujkál

  • Már ultrahangos vizsgálat sincs az Oroszlányi Szakrendelőben, a betegek mehetnek Tatabányára

    Már ultrahangos vizsgálat sincs az Oroszlányi Szakrendelőben, a betegek mehetnek Tatabányára

  • Címlapkép forrása: Esős, kissé szeles és borongós szerda

    Esős, kissé szeles és borongós szerda

  • Eldugott közleményből derült ki, hogy tovább bővül a gödi Samsung-gyár

    Eldugott közleményből derült ki, hogy tovább bővül a gödi Samsung-gyár

  • A Magyar Homeopata Orvosi Egyesület kapta az idei Laposföld-díjat

    A Magyar Homeopata Orvosi Egyesület kapta az idei Laposföld-díjat

  • A közismerten oltásellenes szlovák kormánybiztos szerint az egyik Covid-vakcina igazából placebó

    A közismerten oltásellenes szlovák kormánybiztos szerint az egyik Covid-vakcina igazából placebó

  • Balázs Péter volt külügyminiszter: Putyin és a Nyugat sem bízik Orbán Viktorban

    Balázs Péter volt külügyminiszter: Putyin és a Nyugat sem bízik Orbán Viktorban

  • A Momentum szerint aljas húzást tett az MSZP, jogi lépéseket tesznek

    A Momentum szerint aljas húzást tett az MSZP, jogi lépéseket tesznek

  • Vidéki pusztulatot fotózott Magyar Péter

    Vidéki pusztulatot fotózott Magyar Péter

  • Nagy Márton benzinárstopot javasol

    Nagy Márton benzinárstopot javasol

  • Jogerősen is 8 évet kaphat a Dél-Koreába menekült, gyilkosággal vádolt csoportvezető

    Jogerősen is 8 évet kaphat a Dél-Koreába menekült, gyilkosággal vádolt csoportvezető

  • Vágó Gábor: Az illuzionista Whatever-pártja

    Vágó Gábor: Az illuzionista Whatever-pártja

  • A kormányszerint azért veszünk kevesebb élelmiszert, mert magasak a benzinárak

    A kormány szerint azért veszünk kevesebb élelmiszert, mert magasak a benzinárak

  • 1,4 milliárdos ingatlant adott az állam Balog Zoltán egyházkerületének

    1,4 milliárdos ingatlant adott az állam Balog Zoltán egyházkerületének

  • Orbán Viktor ellentmondásba bonyolódott

    Orbán Viktor ellentmondásba bonyolódott

  • Újra nőtt a tankerületek adóssága, a legnagyobb, 340 milliós tartozást a Belső-Pesti Tankerületi Központ halmozta fel

    Újra nőtt a tankerületek adóssága, a legnagyobb, 340 milliós tartozást a Belső-Pesti Tankerületi Központ halmozta fel

  • Halálos ítéletet küldtek Orbán Viktornak

    Halálos ítéletet küldtek Orbán Viktornak

  • Szerdán jöhet az adócsökkentés a benzinárak lenyomásához?

    Szerdán jöhet az adócsökkentés a benzinárak lenyomásához?

  • A kormány rémálma valóra válhat

    A kormány rémálma valóra válhat

  • Kis Mosolyok, Nagy Hatás: Egy Pedagógus Példája, Amely Felpezsdített Egy Közösséget

    Kis Mosolyok, Nagy Hatás: Egy Pedagógus Példája, Amely Felpezsdített Egy Közösséget

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element