Németország szerint a helyzet tovább romolhat.
Pánik alakult ki hétfő reggelre a világ tőzsdéin, miután Donald Trump amerikai elnök továbbra sem mutatja jelét annak, hogy visszatáncolna a szakértők és befektetők szerint is átgondolatlan vámpolitikájától, amelynek sokkoló részleteit a múlt héten jelentette be.
A tőzsdéken Európában és Ázsiában is hatalmas mínuszok vannak. A befektetőknek nem igazán van hova menekülni: esik az arany, és az elmúlt napokban még a felülteljesítő kriptoeszközöket is elkezdték eladni a befektetők. A BUX index hétfő reggel már a 10,5 százalékos esést is megjárta.
A bankrészvények esése idehaza az OTP-t ütötte meg nagyon, miután 15,4 százalékos mínuszban is volt a reggeli nyitást követően. Ezzel tavaly november óta nem látott szintre zuhant az árfolyam.
A március 26-án elért 27 ezer forintos csúcsához viszonyítva az OTP így 25 százalékkal került alacsonyabbra.
Nagyot esett a tőzsdéken az autóipari vállalatok árfolyama is a mai kereskedésben, bár a szélesebb piacon látható öntéshez képest ez még relatíve mérsékeltnek nevezhető. Az MSCI Asia Pacific Index már 7 százalékos mínuszban is volt a reggeli órákban, ami 2008 óta a legnagyobb napon belüli mínuszt jelenti. A befektetők mindeközben arra számítanak, hogy a Trump vámintézkedési nyomán várhatóan bekövetkező amerikai recesszió növekvő kockázata miatt az amerikai központi bank már májusban kamatcsökkentésre kényszerülhet.
A német kancellári posztra készülő konzervatív Friedrich Merz hétfőn gyors cselekvésre szólított fel, szintén az amerikai elnök által a múlt héten bejelentett kereskedelmi vámokra és a kedvezőtlen hírekre reagálva.
Drámai helyzet a nemzetközi részvény- és kötvénypiacokon, és további romlással fenyeget. Ezért minden eddiginél sürgetőbb, hogy Németország a lehető leggyorsabban helyreállítsa nemzetközi versenyképességét
– fogalmazott Merz a Reuters nemzetközi hírügynökségnek hétfőn megküldött nyilatkozatában.
A kancellár rámutatott arra is, hogy most ennek a témának kell a koalíciós tárgyalások központjában állnia. A német konzervatívok a jelenleg kormányzó szociáldemokratákkal folytatnak koalíciós tárgyalásokat. Merz ennek árnyékában megismételte a pártja adócsökkentésről, bürokráciacsökkentésről és alacsonyabb energiaárakról tett ígéretét.
Németországnak más európai országokkal együtt 25 százalékos importvámokkal kell számolnia az acél és az alumínium, valamint a gépjárművek esetében, és szerdától pedig 20 százalékos „kölcsönös” vámok jönnek szinte minden más árura.
A német gazdaság számára Trump kereskedelmi vámjai azért jelentenek nagyobb nehézséget, mert ezzel együtt csökken az esélye annak, hogy az új koalíciós kormány ki tudja húzni az országot a két éve tartó recesszióból. A német ipari termelés februárban a vártnál nagyobb mértékben, 1,3 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest – közölte hétfőn reggel a német statisztikai hivatal. (24.hu)
Frissítés: A délelőtti krízis után magához tért az OTP a tőzsdén
Azt követően, hogy a Donald Trump által kivetett büntetővámok megrázták a tőzsdéket, délutánra kicsit rendeződött a helyzet.
Délelőtt az OTP részvényei több mint 15 százalékos mínuszban is voltak, kora délutánra azonban nemcsak, hogy sikerült ledolgozniuk az esés mértékét, hanem 0,4 százalékos pluszba is kerültek – írja a Portfolio.
A cikk hozzáteszi, hogy hétfőn több mint 33 milliárd forint értékben cseréltek gazdát az OTP részvényei, szemben az elmúlt 30 kereskedési nap 14 milliárd forintos átlagával.
Hétfőn a forint is kapott egy gyomrost, az euró jegyzése nyolc óra előtt átlépte felfelé a 407-es szintet, és cikkünk írásakor még mindig 408 forint környékén járt. (24.hu)