A szexuális úton terjedő fertőzések számának aggasztó növekedésére és jelentős közegészségügyi problémára hívta fel a figyelmet a közelmúltban az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC).
Angliában 1948 óta nem volt annyi szifiliszes, mint 2022-ben, az USA-ban egyenesen „szifiliszjárványról” beszélnek, és azonnali közegészségügyi intézkedéseket sürgetnek. „Magyarországon is egyértelműen romló a tendencia” – mondta a Portfóliónak Tóth Béla, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa, az Országos STD Centrum vezetője.
Feltartóztathatatlanul terjednek a nemi betegségek a világban, a fejlett országokban tapasztalható tendencia különösen aggasztó. Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint naponta közel egymillió ember fertőződik meg valamilyen szexuális úton terjedő betegséggel (ezeket angol rövidítésük alapján STD vagy STI összefoglaló néven is említik.)
Szifiliszjárvány Amerikában
Az Egyesült Államokban 1950 óta nem volt olyan magas a szifiliszesek száma, mint 2022-ben: meghaladta a 207 ezret, ami 17%-os növekedés az egy évvel korábbihoz képest is. Közben más nemi betegségek, például a gonorrea (más néven tripper vagy kankó) 9%-kal csökkent. Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja (CDC) ezért a szifiliszre összpontosít, ami ugyan összességében kevésbé gyakori, mint a gonorrea vagy a chlamydia, de veszélyesebb azoknál. Többek között azért, mert a szifiliszes anyák a terhesség alatt megfertőzik a magzatot.
- Csak az USA-ban több mint 3700 csecsemő született szifilisszel 2022-ben, ami a legmagasabb szám az elmúlt 30 évben.
- A vérbaj 282 csecsemő halva születését vagy korai halálát okozta, ez csaknem 16-szor több, mint 2012-ben.
- A három leggyakoribb, szexuális úton terjedő fertőzésből – a chlamydia, a gonorrea és a szifilisz – több mint 2,5 millió esetet jelentettek az Egyesült Államokban.
Európában is komoly a gond
Az öreg kontinensen is aggasztóan növekszik a szexuális úton terjedő fertőzések száma, ami jelentős közegészségügyi probléma - hívta fel a figyelmet a közelmúltban az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC).
AZ ECDC ADATAI SZERINT A CHLAMYDIA-ESETEK SZÁMA AZ EZREDFORDULÓ ÓTA EMELKEDIK EURÓPÁBAN.
2022-ben az EU területéről 216 és félezer ilyen megbetegedést jelentettek, míg 2019-ben még „csak” alig 176 ezret. Az esetek majdnem 60 százaléka a 15-24 éves korosztályból kerül ki, a legtöbb fertőzöttet Dániában, Svédországban, Norvégiában, Hollandiában és Spanyolországban regisztrálták. Magyarországon 2022-ben 641 igazolt chlamydia-fertőzöttet rögzítettek, ami csökkenés a 2019-es 913-hoz képest.
A GONORREÁS MEGBETEGEDÉSEK SZÁMA IS NŐ EURÓPÁBAN: 2022-BEN MAJDNEM 71 EZER IGAZOLT ESET VOLT, SZEMBEN A 2019-ES 41 EZERREL.
Spanyolország és Hollandia e tekintetben is az „élen jár”, de ez a fertőzés már inkább a 25-34 évesek körében jellemző. Idehaza gonorreával kevesebb embert diagnosztizáltak 2022-ben, mint az azt megelőző években (1156 esetet).
A szifiliszesek száma is magas, meghaladta a 35 ezret az uniós országokban 2022-ben, míg 3 évvel korábban majdnem 10 ezerrel kevesebb fertőzöttet regisztráltak. A szifiliszesek száma Spanyolországban és Németországban a legmagasabb.
Magyarországon is emelkedik a szifiliszes esetek száma: az NNK adatai szerint 2018-ban 680, 2022-ben már 1070 fertőzöttet vettek nyilvántartásba. Sajnos veleszületett szifiliszből is egyre több van: 2022-ben 8, 2021-ben 12, 2020-ban 3, 2019-ben 3 és 2019-ben 5 csecsemő volt érintett ebben.
Internet van, felvilágosítás nincs
Hazánkban mindhárom gyakori nemi betegségben döntő részben férfiakat diagnosztizáltak, és az érintettek fele, vagy majdnem fele budapesti. Nagyobb, már néhány évtizedes távlatban nemcsak a szifiliszes esetek száma emelkedik Magyarországon, ami egyértelműen romló tendenciát jelez – mondta a Portfolio-nak Tóth Béla, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa, az Országos STD Centrum vezetője.
Hozzátette: a gonorrea és a chlamydia esetében a regisztrált betegek száma egészen biztosan nem a valós helyzetet mutatja. A fertőzöttek száma valójában a többszöröse lehet azoknak, akik orvoshoz fordulnak, vagy, akiket a tünetek – például gonorreás esetén húgycsőfolyás – miatt kezelnek, de akiknél nem végeznek célzott tesztelést.
A szifilisz a fertőzöttek jelentős részénél tünetmentes lehet, viszont, ha nem kezelik időben, akkor később súlyos betegésg, például szív-érrendszeri, vagy idegrendszeri szifilisz alakulhat ki.
DE A NEM KEZELT GONORREÁNAK, CHLAMYDIÁNAK IS LEHETNEK KÉSŐI SZÖVŐDMÉNYEI, PÉLDÁUL NŐKNÉL KISMEDENCEI GYULLADÁS ÉS ANNAK NYOMÁN AKÁR MEDDŐSÉG, DE ÍZÜLETI GYULLADÁSOK IS KIALAKULHATNAK.
Az SE adjunktusa szerint két fő oka van annak, hogy egyre több a nemi beteg.
- Az egyik, hogy nincsenek olyan átfogó szexuális felvilágosító kampányok, amelyek keretében ezekre a fertőzésveszélyekre, a tünetekre, a védekezés és a szűrés szükségességére fel lehetne hívni az emberek figyelmét.
- A másik, hogy az internet korában sokkal könnyebb alkalmi szexuális partner(eke)t találni, mint korábban bármikor.
Azzal kapcsolatban, hogy hová fordulhatnak, akik gyanús tüneteket tapasztalnak, és esetleg joggal tartanak valamilyen szexuális úton terjedő fertőzéstől, Tóth Béla adjunktus azt válaszolta, hogy a bőrgyógyászok azok a szakemberek, akik a nemi betegségek kezelésével is foglalkoznak. Vagyis az érintetteknek a területileg illetékes bőr- és nemibeteg gondozóba kell időpontot kérniük, beutaló ide nem szükséges. Ugyanez vonatkozik az általa vezetett Országos STD Centrumra is. Hozzátette: a nemi betegeket, különösen akut tünetekkel, minél előbb és térítésmentesen el kell látni a közegészségügyi megfontolások miatt.
A nemi betegségek hatékony felderítését és kezelését szolgálja egyébként a kontaktuskutatás is, ami a Covid-19 kapcsán vált széles körben ismertté. Itt értelemszerűen egy már igazolt fertőzött szexuális partnereit igyekeznek felderíteni, hogy mindenkit leteszteljenek és szükség esetén kezeljenek. (Portfolio)