Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

A falvakban a helyzet változatlan, 40 Fidesz-hívő között egy ellenzéki van

Belföld
2025.07.16.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
138

A Fidesz-hívő nyugdíjasok továbbra is Orbán Viktort akarják kormányfőnek. Van, aki eleresztené a kezét, ha találkozna Magyar Péterrel. A Népszava riportja.

– Imádkozom érte minden nap. Arra kérem istent, hogy tartsa meg őt! Sok az ellensége. Mert irigyek az emberek.

Márta mondta ezt, amikor arról kérdeztem a hajmáskéri asszonyt, hogy miért népszerű a falvak és kisvárosok idős embereinek körében Orbán Viktor és a Fidesz. Márta erre a kérdésre válaszul azt ismételgette, hogy addig jó az országnak, amíg Orbán a miniszterelnök. Az egykor a téeszben dolgozó asszony csak jót tud a kormányfőről, szerinte neki köszönhető, hogy biztonság van, nem jönnek a „migráncsok”, és nem keveredünk háborúba. Márta nem hallott arról, hogy az Orbán-család gyanús módon meggazdagodott, aztán utóbb elismerte, hogy hallott azért valamit, de nem hiszi el, oda se figyel az ilyen pletykákra, mert „Orbán Viktor jó ember, ő a magyarokat védi, ezért támadják Brüsszelben”. Megemlítettem, hogy Európában Orbánt tartják az unió legkorruptabb politikusának, de el se jutott Mártához ez a mondat.

A hét végén Veszprém megye kilenc kistelepülésén azért szólítottam meg az ott lakó nyugdíjasokat, hogy indokolják meg, miért szavaznak Orbánra és a Fideszre. Felmérések szerint a választók többsége Magyar Pétert és a Tisza pártot támogatná, ha most lenne a parlamenti választás, ám a falvakban élő hatvan felettiek továbbra is a kormánypártokra voksolnának. Negyven nyugdíjas vagy nyugdíj előtt álló helybélit faggattam, és kiderült, hogy a falvak idős lakói valóban kitartanak Orbán Viktor mellett. – Nézze meg, milyen szépen fejlődött a falu az elmúlt években – indokolta szimpátiáját Márkó községben a 63 esztendős Láposi Sándor, aki egy flakonos borral a hóna alatt hazafelé tartott. Az évek óta közmunkából élő, kétgyermekes, elvált férfi ekképp folytatta: – Kire szavazzak? Magyar Péterre?! Hát miféle ember az?! Ha találkoznék vele, szívesen… elereszteném a kezemet…

Beszélgetésünknek tanúja volt Láposi barátja, Scherman Sándor, s az egyedül élő, munkanélküliként nyilvántartott, 56 éves férfi így érvelt Orbán mellett: – Mindenki láthatja, hogy nincs neki hatalmas kastélya.

– A hatvanpusztai kastély állítólag az ő családjáé – vágtam közbe. – Az nem az övé – rázta fejét Sándor –, az édesapjáé, és ő már korábban is gazdag ember volt, de ha az övé is, ő nem csak magára gondol, sokat ad az embereknek.

Bándon a 73 esztendős, 2023-ban megözvegyült Hapl Antalné – aki 40 éven át a Herendi Majolikagyárban porcelánfestőként dolgozott – szintén úgy látta, hogy Orbán sokat ad a magyar embereknek: – Visszahozta a 13. havit, amit Gyurcsány elvett. Megemlítettem, hogy a 13. havit a Medgyessy-kormány vezette be, majd a 2009-es világválság hatására Bajnai kabinetje szüntette meg, és a Fidesz csak évekkel a válság vége után, 2022-ben hozta vissza a plusz-havit. Haplné nem vitatkozott ezzel: – A lényeg, hogy visszaadta. Bár a fiam úgy véli, lehet, hogy megint elveszik, mert nem mennek jól a dolgok, ráadásul szerinte a Fidesz nagyon sokat lop. Ezért lehet, hogy összeomlik a gazdaság. – Ha összeomlik, ön akkor is a Fideszre szavaz? – Nem szavazhatok a Magyar Péterre. Ő állandóan hazudik.

Az asszony csakis a Fideszhez köthető hírcsatornákat nézi és hallgatja. Ahogy valamennyien, akik a velem folytatott beszélgetésekben Fidesz-szavazónak vallották magukat.

Lókúton a nyugdíjas kőműves, a 66 éves Hauer Mihály, miközben feleségével a butángázt szállító furgonra várt, így fogalmazott: – Lehet, hogy Orbán sokat lop, de ha más lenne, az még többet lopna. És nem azért kevés a pénz, mert ő lop, hanem mert az ellenzék elintézte, hogy az unió nem adjon támogatást. Emiatt nem újítanak fel 50 kórházat. – A Fideszhez köthető korrupció és demokráciahiány miatt nem jön az a pénz – szóltam közbe. – Nem, az ellenzék fúrta meg, és még büszke is rá az a tiszás hölgy. – Szóval Orbán jól kormányoz? – összegeztem Mihály szavait. – A migránsok ügyében nem annyira. Azokat, ahogy megpróbáltak átjönni, le kellett volna lőni. – Fegyvertelen, üldözött embereket? – Azt szoktam mondani a lányomnak, hogy vissza kellene hozni a Kádárt, az tudott rendet tartani. – Jól sejtem, hogy a lánya nem ért egyet önnel… – Ő nem, de ő már Pesten él, ott másképp gondolkodnak.

Sűrűn hallottam hasonlóan sarkos véleményt másoktól is a migránsok dolgában, és arról is, hogy mi legyen Ukrajnával? Egyetlen, általam faggatott Fidesz-szimpatizáns idős ember se támogatná Ukrajna harcát és belépését az unióba. – Én az ukránokat, mindet likvidálnám – jelentette ki a fentebb már idézett Láposi Sándor. – Az ukránok kegyetlen emberek. – Mind bűnözők? – Talán nem azok? – kérdezett vissza meglepetten. – Én ezt hallom a rádióból meg a tévéből. – Ha az oroszok elfoglalják Ukrajnát, ők lesznek a szomszédjaink. Az jó lesz? Sándor elgondolkodott, s végül ezt morogta: – Akkor legalább… valami izé lesz ebből… mert az ukránok kegyetlen emberek. Nem magyarázta meg, mit értsek az izén. Hárskúton egy 83 éves, nyugdíjas lakatos rám kiáltott a „miért szereti a Fideszt?” kérdésre: – Menjen a francba! Látom maga nem fideszes! – Megyek, csak az érdekel, hogy maga miért szereti őket? Felesége csitítására végül válaszolt:

– Mert ebben az országban soha ilyen jólét nem volt. Biztonság van és béke. – Az ellenzék háborút akar? – Igen! – Honnan veszi ezt? – Tele van vele a tévé. A két gyerekemnek is megmondtam, hogy ha nekik nem jó, ami itt van, kössék fel magukat! 

– Vagyis a gyerekeinek más a véleménye? – Igen, nekik semmi se elég jó. Mert, hogy a Fidesz csak lop… Ha lopnának, hogy tudnának ennyi mindent adni?! A fiataloknak, a családoknak, a nyugdíjasoknak? Hogy kiszakadt belőle véleménye, dühösen ott hagyott. Felesége – aki egyetértőn hallgatta őt – szabadkozott: – Ő ilyen, ne haragudjon…

Herenden 68 éves Annát, aki a porcelángyárban diszpécser volt a kisváros központjában szólítottam meg. Ő is hálás a Fidesznek: – Orbán hozta be a nők 40 évi munka után járó nyugdíját. Én is így mentem el. De engem nem érdekel a politika. Nekem jó a Fidesz. A két lányom másként látja. A lényeg, hogy egészség legyen, a többit leszarom. Pétfürdőn a 78 éves Zsóri Lászlóné is eleinte azzal tért ki a kérdés elől, hogy ő nem politizál, aztán a volt gyári munkás mégis belekezdett: – A Fidesz sokat ad a fiataloknak meg az időseknek, mi a férjemmel ezért szavazunk rájuk. Mondják, hogy lopnak, de hát a politikusok mind lopnak.– Ha maga kétszer  ellop egy 400 forintos csokit, másodjára már becsukják. Őket akkor se, ha folyamatosan százmilliárdot lopnak. – Lehet, de mondtam, én nem politizálok.

Városlődön a 63 éves Dokovics Lászlóné is azzal kezdte, hogy nem politizál, sőt nem is jár el szavazni, de tudja, hogy falujában az ő korosztálya a Fideszre szavaz. – És igazuk is van – bólintott rá –, mert Orbán sokat ad a népnek. Dokovicsnének viszont kevés jut, a hét gyereket felnevelő asszony fegyőrként dolgozott, majd 15 évig beteget ápolt Angliában, aztán hazajött, és súlyos balesetet szenvedett egy autó utasaként. Több csontja eltört, és azóta nem tud munkát vállalni, 22 800 forint a járadéka. Még se elégedetlen, kap segélyt, meg élelmiszer-adományokat, elvan valahogy. Arra a kérdésre, hogy akkor Orbán mindent jól csinál-e, így reagált: – Van neki is hibája. Sokat hazudik, meg lop is. De lopna a Magyar Péter is. A gyerekeim között van, aki őt pártolja. Pedig miket csinál az az ember? Hallom a rádióból, hogy lehallgatja a feleségét, nőket zaklat, ukrajnai kémekkel áll össze. – Amit mond, azt mind a Fidesz rádiójából hallotta? – Miért a Kossuth az fideszes rádió? – A kormány irányítja. Nem tűnt fel, hogy az ellenzékről csak rosszat, a fideszesekről meg csak jót mondanak? – Ez igaz – ismerte el.

A kérdezett idősek közül csak a Pétfürdőn élő István vallotta magát Fidesz-ellenesnek. A 68 éves, nyugdíjas villanyszerelő nem válogatta meg a szavait:

– Mocskos Fidesz! Csak lopnak! A nemzeti bankot is kifosztották! 1998-ban rájuk szavaztam, de kijózanodtam. Már akkor is csak loptak. Trógerek, maffiózó banda! Az egyik fiam informatikus, a másik meg jogász Angliában, ők is ugyanezt látják. Elmondtam ezt sokszor a nyugdíjas ismerőseimnek, de ezek elhiszik azt a sok Orbán-maszlagot, amit böfög a hírekben a Kossuth meg a Dankó. Már nem vitázom velük, haljanak meg hülyén!

Városlődön kapával és öntözőkannával a temetőből ballagott hazafelé Vindisman Ferenc és felesége. – 1990 óta mindig a Fideszre szavaztunk – mondta a 83 éves férfi. – Azóta sokat változtak, szerintem most csinálják jól. Odafigyelnek az öregekre, minden évben emelik a nyugdíjat, és van 13. havi. – A nyugdíj lépést tart az inflációval? – állítottam meg szavát. – Majd utólag korrigálják – szólalt meg a férfi felesége. – Akkor nem érzik a drágulást? – Haza kell mennünk – tért ki a válasz elől az asszony. – Amúgy kinek a sírját gondozzák? – fordítottam másfelé a szót. – A sajátunkét – mondta a férfi. Megcsináltattuk, nem akartuk a gyerekekre hagyni. – A nevük is fent van már a síron? – Fent. Csak az évszámot kell felírni. (Népszava)

Belföld
Magyarország
VIDÉK
választás 2026
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2025.07.16. - 06:41
138
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • A kormány újra belenyúl az üzemanyagárakba

    A kormány újra belenyúl az üzemanyagárakba

  • Rendőrkézen egy budapesti tankerületi központ gazdasági vezetője, aki közbeszerzések szétlopásából halmozta otthon a tízmilliókat

    Rendőrkézen egy budapesti tankerületi központ gazdasági vezetője, aki közbeszerzések szétlopásából halmozta otthon a tízmilliókat

  • Márki-Zayék szövetséget ajánlottak Magyar Péternek, akkor is támogatják, ha nem kéri

    Márki-Zayék szövetséget ajánlottak Magyar Péternek, akkor is támogatják, ha nem kéri

  • Teljes csőd a korai büdzsé, idén két hónap után omlott össze a költségvetés

    Teljes csőd a korai büdzsé, idén két hónap után omlott össze a költségvetés

  • Nemzetbiztonsági kockázatok miatt betilthatják a BYD autók értékesítését

    Nemzetbiztonsági kockázatok miatt betilthatják a BYD autók értékesítését

  • Orbán Viktor a Kereszténydemokata Internacionálé vezetőségi ülésén

    Orbán Viktor a Kereszténydemokata Internacionálé vezetőségi ülésén

  • Egymásnak esett a Fidesz és a KDNP Dunaújvárosban, mert egy volt szocialistát indítanak polgármesterjelöltnek

    Egymásnak esett a Fidesz és a KDNP Dunaújvárosban, mert egy volt szocialistát indítanak polgármesterjelöltnek

  • Magyar kézben fut össze öt ország mobil infrastruktúrája

    Magyar kézben fut össze öt ország mobil infrastruktúrája

  •   Újabb nyolc vasúti mellékvonalat zárhatnak be a június 9-i EP- és önkormányzati választás után

    Újabb nyolc vasúti mellékvonalat zárhatnak be a június 9-i EP- és önkormányzati választás után

  • Megint meggyűlt Kern András baja a parkolással

    Megint meggyűlt Kern András baja a parkolással

  • Feloszlott az MSZP soproni szervezete, a tagok kilépnek a pártból

    Feloszlott az MSZP soproni szervezete, a tagok kilépnek a pártból

  • Donald Trumpnak saját elvbarátai vittek be egy gyomrost, ami a győzelmébe is kerülhet

    Donald Trumpnak saját elvbarátai vittek be egy gyomrost, ami a győzelmébe is kerülhet

  • Burkolatjel festés miatt többfelé forgalomkorlátozás lesz

    Burkolatjel festés miatt többfelé forgalomkorlátozás lesz

  • Egy megdöbbentő kétharmad - ezúttal a lakáshitel piacon

    Egy megdöbbentő kétharmad - ezúttal a lakáshitel piacon

  • Katonák által is használt eszköz az MTVA-nál

    Katonák által is használt eszköz az MTVA-nál

  • Halálra ítélték a vietnámi ingatlanmágnást: a GDP 3 százalékát sikkaszthatta el

    Halálra ítélték a vietnámi ingatlanmágnást: a GDP 3 százalékát sikkaszthatta el

  • Anka 87 éves túlélő bátor kiállása önmagáért és a holokauszt áldozatainak emlékéért Sulyokkal szemben

    Anka 87 éves túlélő bátor kiállása önmagáért és a holokauszt áldozatainak emlékéért Sulyokkal szemben

  • Orbán Viktor az egyik kezével ad, a másikkal elvesz az építőiparnál

    Orbán Viktor az egyik kezével ad, a másikkal elvesz az építőiparnál

  • Megvan, kit indít a Fidesz Márki-Zay Péter ellen

    Megvan, kit indít a Fidesz Márki-Zay Péter ellen

  • 143 millió forint a Megafon havi facebookos hirdetési számlája

    143 millió forint a Megafon havi facebookos hirdetési számlája

  • Olyan csoport fenyegeti Európát, amitől még a nem túl ijedős tálibok is tartanak

    Olyan csoport fenyegeti Európát, amitől még a nem túl ijedős tálibok is tartanak

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element