Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Érdemi válasz nélkül, a propagandát harsogva magyarázkodik a Belügyminisztérium

Belföld
2024.08.13.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
15

Egy nemzetközi fórum által összeállított, 2024 legjobb európai meddőségi klinikáiról szóló rangsorba egyetlen magyar intézet sem került fel. 

Mindez megdöbbentő, hiszen a szektor államosítása előtt nemzetközi népszerűségnek örvendtek a hazai meddőségi centrumok is. Komjáthi Imre épp emiatt nyújtott be írásbeli kérdést a Belügyminisztériumnak, azt szerette volna megtudni, hogyan tervezi visszaállítani a kormány a magyar meddőségi lombikszektor hírnevét. Pintér Sándor helyett államtitkára, Rétvári Bence válaszolt, azonban levelében csak a kormányzati propaganda kapott hangsúlyt, a valóságnak megfelelő statisztikai adatok helyett.

Az Mfor magazin írt korábban a Global Clinic Rating (GCR) minősítéséről, melyben európai meddőségi klinikákat rangsoroltak. A spanyol, görög és ciprusi klinikák mellett cseh és lett intézmények is előkelő helyezéseket értek el, azonban hazánkból egy kórház sem tudott felkerülni a listára. A portál betegelégedettségi mutatók alapján is felállított egy listát, az élmezőnybe azonban itt sem került magyar intézet.

Komjáthi Imre, az MSZP országgyűlési képviselője a Pintér Sándornak címzett írásbeli kérdésében rámutatott, a magyar magánintézmények korábban olyan sikeresek voltak, hogy még külföldről is tömegesen érkeztek a párok mesterséges megtermékenyítés céljából. A szektor államosítása óta azonban a tendencia megfordulni látszik, hiszen már a magyar párok is inkább Csehországba mennek a kezelés érdekében. Jól tükrözi a cseh intézetben megforduló magyarok számát, hogy már magyar nyelvű tájékoztatók is vannak a kórházakban. A magyar párok döntésében pedig sajtóhírek szerint a hazai államosításnak is jelentős része van.

„Nem világos tehát, hogy miként állja meg a helyét Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter állítása, aki éppen a hatékonysággal indokolta a meddőségi centrumok állami kézbe vételét.” – kommentálta a kialakult helyzetet Komjáthi Imre. A benyújtott írásbeli kérdésében a következőket kérdezte:

  1. Hogyan kívánja visszaállítani a hazai lombikszektor európai hírnevét? Mit tesz annak érdekében, hogy a magyar párok ne külföldi, hanem újra a hazai intézményekbe fektessék bizalmukat? 
  2. Milyen betegbiztonsági kérdéseket vet fel a színvonal csökkenése és hogyan orvosolják mindezt? 
  3. Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított a meddőségi klinikák indokolatlan államosítása miatt. Mit válaszolt a kormány az észrevétel korrigálására? 
  4. Nem gondolja-e, hogy itt volna az ideje a magánszektor újraindításának?

A Belügyminisztérium válasza pedig megérkezett, ugyan nem Pintér Sándor válaszolt, hanem Rétvári Bence, a lényeg alighanem ugyanaz, hiszen tartalmi választ nem tudott adni az államtitkár sem a kialakult helyzetre, és levele több kérdést vet fel, mint érdemi információt tartalmaz. Válaszlevele sokkal inkább csak a kormányzat családbarátnak mondott politikájához kapcsolódó propagandát harsogta, mintsem az érdemi kérdésekkel foglalkozott.

A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára statisztikai adatok sorolásával igyekezett elkerülni a kellemetlen kérdéseket, azonban a leglényegesebb mutatókat figyelmen kívül hagyta. A NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) elemzése szerint ugyanis 2017-ben 1470 lombikbébi született Magyarországon. Amennyiben minden pár korlátlan finanszírozáshoz jutott volna, akkor ez a szám akár 3500 is lehetne. A Humánreprodukciós Igazgatóság vezetőjének, Vesztergom Dórának nyilatkozata szerint pedig évente 1800-2000 gyermek születik a lombikprogram segítségével, ami a születések számának két százaléka. Hiába végeznek tehát Rétvári Bence államtitkár szerint dupla annyi kezelést, mint korábban, mégsem született kétszer több gyermek. Pintér Sándor államtitkára erre a felvetésre sem adott kielégítő választ.

Rétvári Bence mindemellett a már megszokott módon 14 évvel korábbra mutogatott, és az akkori helyzetet elemezte. A válaszlevélben a családbarátnak mondott politika kiemelése jelentős szerepet kapott, arról azonban nem emlékezett meg Rétvári Bence, hogy a hangzatos – ám javában hatástalan - intézkedések mellett az olyan alapvető támogatások összegét egy forinttal sem emelték, mint a családi pótlék és a gyes.

Rétvári Bence kitért Komjáthi Imre azon kérdései elől is, melyekkel arra világított rá, hogy a meddőségi klinikák államosítása előtt európai szinten is elismertek voltak ezek az intézmények, az azóta eltelt időszakban pedig elfordultak a gyermekre vágyó külföldi párok a hazai intézmények felől, sőt, a magyar párok is inkább külföldön keresnek már megoldást. Hasonlóan nem érkezett válasz arra sem, hogy mit tervez tenni a kormány a magyar lombikszektor hírnevének visszaállításáért, és hogy milyen betegbiztonsági kérdéseket vethet fel a színvonal csökkenése. Végezetül pedig arra sem volt válasza Rétvári Bencének, hogy mit gondol arról, hogy az államosítás miatt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított a magyar kormánnyal szemben, valamint, hogy nem gondolja-e úgy, hogy itt lenne az ideje újraindítani a magánszektort.

Komjáthi Imre írásbeli kérdése itt elolvasható, a Belügyminisztérium válasza pedig ezen a linken elérhető.

Címlapkép forrása: Euronews
BELÜGYMINISZTÉRIUM
Komjáthi Imre
RÉTVÁRI BENCE
PINTÉR SÁNDOR
meddőségi klinika
mesterséges megtermékenyítés
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.08.13. - 16:00
15
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Aggasztó képződményeket találtak a Bajkál-tó mélyén

    Aggasztó képződményeket találtak a Bajkál-tó mélyén

  • Nyárias idővel indul a hét

    Nyárias idővel indul a hét

  • Az akciós bankbetét lesz az új állampapír?

    Az akciós bankbetét lesz az új állampapír?

  • “Eddig csak a gatyám hagytam ott, most már a vesém is” - küszködnek a megélhetéssel az egyetemisták

    “Eddig csak a gatyám hagytam ott, most már a vesém is” - küszködnek a megélhetéssel az egyetemisták

  • Nyomoznak az orvosi szolgálati lakásba beköltöző fideszes polgármester ellen

    Nyomoznak az orvosi szolgálati lakásba beköltöző fideszes polgármester ellen

  • Teljes napfogyatkozás látható az Egyesült Államok 15 államában

    Teljes napfogyatkozás látható az Egyesült Államok 15 államában

  • Deutsch Tamás: Győzelemre készülünk

    Deutsch Tamás: Győzelemre készülünk

  • A rendőrség becslése szerint 250 ezren voltak Magyar Péter Nemzeti Menetén

    A rendőrség becslése szerint 250 ezren voltak Magyar Péter Nemzeti Menetén

  • Rekord sok magyar lépett le az országból

    Rekord sok magyar lépett le az országból

  • Tévhit, hogy az autokráciák hatékonyak, a szabadságjogok korlátozása kimutathatóan árt a gazdaságnak

    Tévhit, hogy az autokráciák hatékonyak, a szabadságjogok korlátozása kimutathatóan árt a gazdaságnak

  • Pulai András: könnyen feláldozható jelölt kellett a Fidesznek Budapesten

    Pulai András: könnyen feláldozható jelölt kellett a Fidesznek Budapesten

  • A kormánymédia is beszámolt a szombati tüntetésről, csak elfelejtette megmutatni, mennyien voltak rajta

    A kormánymédia is beszámolt a szombati tüntetésről, csak elfelejtette megmutatni, mennyien voltak rajta

  • A Netflix után a Disney+ is lecsap a jelszómegosztókra

    A Netflix után a Disney+ is lecsap a jelszómegosztókra

  • Pellegrini 53,12 százalékos eredménnyel győzött, a részvétel 61 százalék fölött volt

    Pellegrini 53,12 százalékos eredménnyel győzött, a részvétel 61 százalék fölött volt

  • Csepeli György: Közös hazánkat nem innovációval és toleranciával, hanem kolbásszal, pálinkával és meccsel működtetik

    Csepeli György: Közös hazánkat nem innovációval és toleranciával, hanem kolbásszal, pálinkával és meccsel működtetik

  • Talpra Magyar Péter!

    Talpra Magyar Péter!

  • Államfocializmus

    Államfocializmus

  • Lehetne Magyarországon nagy vízerőművet építeni, de a kormány tervei túlzásnak tűnnek

    Lehetne Magyarországon nagy vízerőművet építeni, de a kormány tervei túlzásnak tűnnek

  • Tagadja Balásy Gyula propagandacége Magyar Péter és a Szabad Európa bűncselekményre utaló állításait és perrel fenyegeti a média egy részét

    Tagadja Balásy Gyula propagandacége Magyar Péter és a Szabad Európa bűncselekményre utaló állításait és perrel fenyegeti a média egy részét

  • Kéri László Magyar Péter tüntetéséről: A tömeg megélhette, hogy végre lehet nyíltan utálni a rendszert

    Kéri László Magyar Péter tüntetéséről: A tömeg megélhette, hogy végre lehet nyíltan utálni a rendszert

  • Tarr Zoltán Balog Zoltán helyett is bocsánatot kért

    Tarr Zoltán Balog Zoltán helyett is bocsánatot kért

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element