Újabb alulfinanszírozási tünet jelent meg a magyar egészségügyben
Rövid időn belül már a második - államilag finanszírozott ellátást is nyújtó - magánegészségügyi szolgáltatótól érkezett jelzés azzal kapcsolatban, hogy az alacsony TB-finanszírozás miatt nem tudják tartani a szolgáltatást, vagy annak a minőségét.
Nagyon őszinte Facebook-bejegyzésben osztotta meg elkeseredettségét a 17. kerületben működő HT Medical Center, amelyik benne van a Portfolio Magyarországon működő magánegészségügyi szolgáltatókat rangsoroló 25-ös listájukban.
A tájékoztatást azzal kezdik, hogy "eddig a saját Intézményünk kárára, erőnkön felül is próbáltuk fenntartani a közfinanszírozott ellátást – annak ellenére, hogy intézményünk 100 százalékban magánintézmény".
Majd hozzáteszik:
az állami finanszírozás, amelyet a NEAK egy TB-s szakellátásért az intézménynek fizet, jelenleg már annyira kevés, hogy nem fedezi már a működő költségeinket sem,
szinte az összes TB-s ellátást az intézményünk saját forrásból saját költség terhére finanszíroz, amelyet egyre kevésbé tudunk fenntartani".
Arra hívják fel a figyelmet, hogy fogynak az erőforrásaik,
MAGÁNINTÉZMÉNYKÉNT ÁLLAMI VAGY ÖNKORMÁNYZATI SEGÍTSÉG NÉLKÜL NEM TUDJÁK KORLÁTLANUL FINANSZÍROZNI A TELJES 17. KERÜLET EGÉSZSÉGÜGY ELLÁTÁSÁT.
"Ez az oka annak, hogy intézményünkben egyre hosszabbak a várólisták és egyre kevesebb NEAK finanszírozott ellátás elérhető" - magyarázza a HT Medical Center vezetősége, amely ugyanakkor leszögezi, hogy a magánellátás a jövőben is elérhető lesz korlát nélkül.
Arra figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy ha a jövőben az állam által biztosított finanszírozás nem változik, akkor teljesen eltűnhet az intézményből a közfinanszírozott ellátás. Felidézik azt is, hogy az elmúlt 2 évben számos alkalommal jelezték az illetékesek felé a kerületben kialakult problémát, bemutatva azokat a fotókat, amelyeket minden hónap elején készítenek és töltenek fel a Facebook csoportokba, a Keresztúr-városközponti lámpáig tartó, betegekből álló sort. Elmondásuk szerint eddig eredménytelen volt a jelzés.
Ki mit mond?
A Facebook-bejegyzést kiszúró Telex megkereste a térség parlamenti képviselőjét, Dunai Mónikát, aki azt írta, hogy
kiemelten fontos számomra, hogy a rákosmentiek egészségügyi ellátása folyamatosan javuljon. Ezért fejlesztettük, újítottuk fel az elmúlt években állami és önkormányzati forrásból Rákosmente összes háziorvosi és gyermekorvosi rendelőjét, és ezért vagyunk az önkormányzattal együtt elkötelezettek a szakrendelő bővítése mellett is. A Medical Center által felvázolt helyzettel kapcsolatban tájékoztatást fogok kérni.
A HT Medical Center eredeti Facebook-bejegyzése után 4 órával a szolgáltató egy újabb rövid tájékoztatással jelentkezett. Ebben már azt hangsúlyozza a félreértések elkerülése érdekében, hogy nem kívánják a NEAK finanszírozott szolgáltatások nyújtását feladni, sőt a végsőkig ki fognak tartani az állami finanszírozott szolgáltatások mellett. "A mindenkori lehetőségekhez mérten (amíg a finanszírozás engedi) szolgáltatni fogunk TB alapon is" - teszik hozzá.
Mi is folyik most a magyar egészségügyben?
A HT Medical Center évek óta szerepel a Portfolio rendszeresen elkészített gyűjtésében, amikor az idehaza működő legnagyobb szolgáltatók pénzügyi teljesítményét vizsgáljuk meg. 2022-ben árbevétele az előző évhez képest közel 21%-kal 1,318 milliárd forintra nőtt, és ezzel egy helyet javított a rangsorban. Nem lógott ki viszont a szektorból abban a tekintetben sem, hogy profitabilitása tavaly romlott: 248 millió forintos EBIDTA-t ért el a cég Portfolio-nak küldött korábbi tájékoztatása szerint, ami 32%-os csökkenés a 2021-ben látott 365 millió forintról.
A HT Medical Center mostani jelzése nem teljesen előzmények nélküli. Két hónappal ezelőtt Kóka János, a Doktor24 tulajdonosa a 24.hu-nak adott podcastjában jelezte: lehet, hogy egy vagy több ilyen, az állam által finanszírozott üzletágból ki kell vonulnia a Doktor24 Csoportnak. Ha elvégzünk egy közfinanszírozott térdprotézis műtétet, akkor azon százezreket bukunk, annyira alacsony az állami finanszírozás. Ezt egy magánszolgáltató nem teheti meg sokáig, mert rámennek nyereséges üzletágai - mondta akkor Kóka János, vagyis hasonló aggodalmakat vázolt fel, mint most a HT Medical Center. Később konkrét kérdésre válaszolva nevesítette a Tatai Kastélypark Klinikát, ami szintén a csoporthoz tartozik. Ez a klinika ezresével csinálja a sportsebészeti beavatkozásokat sikerrel, fertőzési kockázat nélkül, jó környezetben - ismertette. "Ma százezres nagyságrendben bukik pénzt ezen a társaság, minden egyes műtéten. Abban bíztak, hogy ennek a finanszírozásában, a homogén betegségcsoportokban lesz érdemi változás, mert legutóbb 2018-ban volt ilyen. De nem történt finanszírozási korrekció, és ez most brutális veszteséget termel" - részletezte.
Ha a magyar egészségügy makroképét nézzük, akkor nincs új a nap alatt. A HT Medical Center, vagy épp a Doktor24 korábbi jelzése a rendszer alulfinanszírozottságának a tünete. Az állam egész egyszerűen rendkívül alacsony összegben finanszírozza az egészségügyet, a területre allokált forrás távolról sem növekszik az infláció, vagy a GDP-növekedés mértékével, és ennek következtében szakad le a terület forrásellátottsága, ennek következtében például a NEAK-finanszírozás nem képes elegendő fedezetet teremteni bizonyos szolgáltatások költségeire. (Portfolio)