Ők mozgathatják a háttérben a szálakat
Minden igyekezete ellenére sem lélegezhet fel Joe Biden amerikai elnök: a Demokrata Párt továbbra is erősen megosztott abban a kérdésben, hogy a 81 éves elnök folytassa-e az újraválasztási kampányát. Jól példázza ezt, hogy eddig húsz párttársa szólalt fel a hivatalban lévő zászlóvivő lecserélése mellett. Biden helyzete és esélye a maradásra a héten gyakorlatilag napról napra ingadozott, attól függően, hogy a médiában milyen riportok jelentek meg. A szivárogtatások szerint két veterán politikus kulcsfontosságú szerepet játszhat az elnök jövőjét illetően, miközben a párt egyik legfontosabb bázisának számító hollywoodi elit is elkezdett kihátrálni Biden mögül. Az előttünk lévő napok még az eddigieknél is kritikusabbak lehetnek a demokraták várható jelöltje szempontjából.
Árapály jelenség
Joe Biden gyakorlatilag hullámvasútra ültette újraválasztási kampányát a június 27-i, nem túl meggyőző vitateljesítményét követően. A fogadási piacok mozgásával szemléletesen bemutatható, hogyan változott az elnök újraválasztási esélye az események tükrében. A párharc utáni első héten 10-20%-kal esett be Biden esélye a párt jelöltségének megszerzésére, ami további 20%-kal csökkent július 2-án, miután az első demokrata alsóházi képviselő, a texasi Lloyd Doggett nyilvánosan szólította fel Bident a visszalépésre.
A New York Times július 3-án írta meg, hogy a demokrata inkumbens egy meg nem nevezett szövetségesének arról számolt be: fontolóra veszi, hogy mégse induljon egy újabb négyéves ciklusért, mely végére 86 éves lenne (az értesülést tagadta a Fehér Ház). Miután a következő héten Biden csak kisebb rádióknak adott interjút (amelyekkel kapcsolatban később fény derült arra, hogy a segédei előzetesen kérdéseket küldtek a riportereknek, és az egyiket utólag megvágták), és csak néhány kampánygyűlésen tartott beszédet súgógép segítségével, július 5-én este adta az első interjúját az ABC-nek.
Ekkor a kérdésre, hogy visszalépne-e, ha egyértelműen vereségre áll Donald Trumppal szemben, az elnök úgy válaszolt:
Ha a mindenható Isten eljön a Földre, és azt mondja nekem: «Joe, szállj ki a versenyből», akkor kiszállok. De a mindenható Isten nem fog eljönni.
Egyes demokraták nem találták bizalomkeltőnek Biden ezen megfogalmazását, és többen kitartottak amellett, hogy az elnöknek több súgógép nélküli beszédet és nyilvános eseményt kellene tartania, valamint interjúkon és sajtótájékoztatókon kellene részt vennie, hogy megnyugtassa az állapota miatt aggódó amerikai választókat és párttársait.
Noha korábban is voltak rövidebb periódusok, amikor Kamala Harris alelnök, akire Biden elsőszámú utódjaként tekintenek, átvette a vezetést, a hétvégén a PredictIt fogadási oldal azt mutatta: az interjú fényében Harris elnökjelölti kilátásai napokig magasabbak voltak főnökéjénél. A Biden-ellenes hangok megerősödésére a Fehér Ház július 8-án, hétfőn egy kongresszusi képviselőknek címzett levéllel reagált, amelyben Biden a főcímeket második hete domináló belső konfliktus befejezését kérte kollégáitól: "a hogyan tovább kérdése már több mint egy hete alaposan körül lett járva. És itt az ideje, hogy lezárjuk." Hangsúlyozta,
A PÁRTNAK "EGYETLEN FELADATA" VAN, MÉGPEDIG AZ, HOGY NOVEMBERBEN LEGYŐZZE A REPUBLIKÁNUSOK VÁRHATÓ ELNÖKJELÖLTJÉT, DONALD TRUMPOT.
Biden azzal fejezte be levelét:
Az elszántság bármilyen megrendülése vagy az előttünk álló feladat tisztázásának hiánya csak Trumpnak segít és nekünk árt. Itt az ideje, hogy összefogjunk, egységes pártként haladjunk előre, és legyőzzük Donald Trumpot.
Ezután két napig úgy tűnt, Biden számára még sincs minden veszve, és ezt a fogadási piacok is észlelték. Miközben egy Parkinson-kórra specializálódó orvos fehér házi látogatásai szerepeltek a címlapokon, a fővárosba a július 4-i hétvége után visszatérő törvényhozók a hosszas írásbeli üzengetés után összegyűltek és tanácskoztak, aminek meg is lett az eredménye.
Kedden kiállt Biden mellett a kongresszusi fekete caucus, illetve a demokraták hispán frakciója is támogatását fejezte ki, valamint befolyásos politikusok, mint például a progresszív körökben népszerű Alexandria Ocasio-Cortez. Ráadásul kedden kezdődött a NATO csúcstalálkozója Washingtonban, ami a Fehár Ház reményei szerint kisebb megálljt parancsolt volna a párton belüli harc eszkalációjának.
Nancy Pelosi volt demokrata házelnök szerda reggeli nyilatkozata azonban mindent borított, ahogy George Clooney véleménycikke is, aki visszalépésre szólította fel Bident.
A FOGADÁSOK ALAPJÁN AZ ELNÖK PEDIG AZÓTA ISMÉT SZINTE ALELNÖKÉVEL MEGEGYEZŐ ESÉLYEKKEL BÍR A JELÖLTSÉGRE.
Hollywood dobta Bident
A Politico szerint igazi törés következett be a Biden-kampány és egyes befolyásos, liberális oldallal szimpatizáló médiaszemélyiségek kapcsolatában. Ennek ékes példája, hogy miközben egyre többen hátrálnak ki mögüle, "alig egy hónappal ezelőtt Hollywood legnagyobb sztárjai Los Angeles belvárosában gyűltek össze, és több mint 30 millió dolláros összeggel halmozták el Joe Bident." A lap arra az adománygyűjtésre emlékeztet, melynek George Clooney és Julia Roberts voltak a házigazdái, Jimmy Kimmel a műsorvezetője, az elnök melletti díszvendégként pedig Barack Obama jelent meg.
A kérdéses júniusi rendezvény után a New York Post bulvárlap arról cikkezett, hogy a videók alapján OBAMÁNAK KELLETT LEVEZETNIE A VOLT ALELNÖKÉT A SZÍNPADRÓL.
Akkor a Fehér Ház ezt vehemensen cáfolta, mondván, Biden csak a közönség tapsát üdvözölte. Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője júniusi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott:
ezek a manipulált videók rosszhiszeműen készültek.
White House press secretary denies that Joe Biden froze and had to be led off the stage by Obama at a recent fundraiser:
— Pop Base (@PopBase) June 17, 2024
“[Obama and Biden] are friends. They’re like family to each other, and I think that’s what you saw.”
pic.twitter.com/FJ98OGxZ2U
Pár héttel későbbi írásában viszont úgy számolt be az eseményről Clooney, hogy az adománygyűjtésen nem azt a Bident látta, akit 2010-ben. "Még csak nem is a 2020-as Joe Biden volt. Ugyanaz az ember volt, akinek mindannyian tanúi voltunk a vitán." A színész emellett azt is kifejtette, hogy a Demokrata Párt elöljáróinak nem kellene többé MEGPRÓBÁLNI AZT BIZONYGATNI AZ AMERIKAIAKNAK, HOGY "NEM LÁTTUK, AMIT LÁTTUNK", egyúttal azzal vádolta őket, hogy figyelmen kívül hagyták a Bidenre vonatkozó "figyelmeztető jeleket".
Clooney mellett olyan nevek csatlakoztak a Biden nyugdíjba vonulását követelőkhöz, mint Rob Reiner filmrendező, John Cusack színész, Stephen King író, Abigail Disney, az animációsfilm-stúdió örököse és Reed Hastings, a Netflix vezetője.
"Barátom, George Clooney világosan kifejezte azt, amit sokan mondunk" - idézi Reinert a BBC.
Szükségünk van egy fiatalabb személyre, aki visszavág. Joe Bidennek félre kell állnia
- gondolja Reiner. Abigail Disney a múlt héten ennél radikálisabb lépésre szánta el magát: úgy nyilatkozott, hogy addig nem adományoz a pártnak, amíg Biden ki nem száll a versenyből. "Ez realizmus, nem tiszteletlenség" - mondta Disney, majd hozzátette:
Ha Biden nem lép vissza, a demokraták veszíteni fognak, ebben teljesen biztos vagyok.
Eközben Michael Douglas színész a BBC-nek elmondta, jóllehet áprilisban még adománygyűjtést szervezett az elnöknek, csalódott Bidenben, amiért képtelen volt szembeszállni Trump hazugságaival a csörtéjük alkalmával.
Biden beosztottjai egyébként drámai bevételcsökkenésre számítanak, az NBC News két forrása arról nyilatkozott, hogy
EBBEN A HÓNAPBAN VALÓSZÍNŰLEG A FELÉRE CSÖKKENHET BIDEN ÓRIÁSDONOROKTÓL BEFOLYÓ TÁMOGATÁSA, DE MINDEN TÉREN VISSZAESÉST VÁRNAK.
Már most katasztrofális a helyzet
- mondta az egyikőjük. Trump először májusban körözte le Bident az adománygyűjtésben: akkor republikánus 141 millió dollárt szedett be a hivatalban lévő elnök 85 milliójával szemben, így júniusban már a számláján is több pénz csücsült, mint a korábban tehetősebb Biden-kampányén.
A bábmesterek
Az utóbbi napokban a médiaértesülések alapján KIKRISTÁLYOSODOTT, HOGY KIK LEHETNEK A LEGFONTOSABB FŐSZEREPLŐI ANNAK A PÁRTON BELÜLI ERŐFESZÍTÉSNEK, HOGY MEGGYŐZZÉK BIDENT A VISSZALÉPÉSRŐL.
Mint korábban a Portfolio megírta, a kvázi lezsírozott demokrata előválasztáson játszi könnyedséggel végiglavírozó elnököt a saját akarata ellenére szinte lehetetlen eltávolítani a jelölti pozícióból.
Így elsősorban
- az elnökkel szoros kapcsolatot ápoló családtagjainak, különösen Jill Biden first ladynek,
- valamint a fehér házi belső körének,
- illetve vezető demokrata politikusoknak,
mintsem az amerikai rendszerben kisebb befolyással rendelkező, adminisztratív feladatot ellátó pártvezetésnek kellene rávennie Bident, hogy adja át a stafétát. Miután Jill Biden és az egész család, köztük az elnök elítélt fia, Hunter is világossá tette, hogy harcolni fognak, ez a szerep a többiekre hárult.
Ehhez kapcsolódó e heti fejlemény, hogy a Kongresszus alsóházának Felügyeleti Bizottságát vezető James Comer republikánus képviselő vallomástételre beidézte Jill Biden first lady legfőbb tanácsadóját, Anthony Bernalt; Annie Tomasini elnöki kabinetfőnök-helyettest; és Ashley Williams fehér házi vezető tanácsadót. Comer azzal vádolja őket, hogy részét képezték a "Fehér Ház több olyan munkatársának, akik magukra vállalták az ország irányítását, miközben az elnök erre nem képes", valamint eltussolták Biden valós egészségügyi állapotát.
A New York Times tegnap arról írt, hogy Biden tanácsadóinak egy kisebb csoportja szerint – akik közül legalább ketten úgy vélik, eljött a visszavonulás ideje 2025 januárjában – több dologról is meg kellene győzniük az elnököt ahhoz, hogy kiszálljon a versenyből. Mint mondták, először azt kellene bizonyítaniuk, hogy nem tud nyerni Trump ellen, majd arról, hogy egy másik jelölt, például Harris erre képes lenne. Emellett afelől kellene biztosítaniuk az elnököt, hogy ha félreállna, a másik jelölt kiválasztása nem fajulna káoszba.
Az NBC ettől függetlenül arról számolt be, hogy Biden néhány legközelebbi szövetségese, köztük három, az újraválasztási kampányában szerepet vállaló szintén azt gondolja, hogy nincs esélye a győzelemre.
Vissza kell lépnie. Ezt soha nem fogja kiheverni
- jelentette ki az egyik kampánytisztviselő.
Egy meg nem nevezett miniszter közben a CNN-nek azt mondta, hogy
NEM LEHETNEK BIZTOSAK BIDEN VALÓDI ÁLLAPOTÁBAN, OLYAN RITKÁN LÁTJÁK ŐT, ÉS A LEGUTÓBBI TELJES KABINETÜLÉSRE TAVALY OKTÓBERBEN KERÜLT SOR.
Az ilyen fokú szivárogtatások arról tanúskodnak, hogy a feszültség és az elégedetlenség egyre magasabb szinteket ér el. Ami pedig a gyakorlatilag vezető nélkül maradt, válságban lévő pártot illeti, A KÉT FŐSZEREPLŐ BARACK OBAMA VOLT ELNÖK ÉS NANCY PELOSI, A KÉPVISELŐHÁZ KORÁBBI DEMOKRATA ELNÖKE LEHET, privátban pedig mindketten fenntartásokkal bírnak Biden újraválaszthatóságát illetően, de egyelőre kivárnak.
A beszámolók szerint Obamának előzetes tudomása volt a vele baráti kapcsolatot ápoló Clooney véleménycikkéről, amelyben visszalépésre szólította fel Bident, bár az exelnök se nem bátorította, se nem tántorította el a színészt a publikálástól. Emellett a 2009 és 2017 közötti Obama-adminisztráció két befolyásos alakja, David Axelrod vezető fehér házi tanácsadó és Jon Favreau szövegírásért felelős igazgató is Biden visszalépése mellett szólalt fel az utóbbi hetekben.
.@davidaxelrod tells me on @InsidePolitics that George Clooney's assessment of Joe Biden was "devastating and it's what people fear." @jonfavs, who was at Clooney's fundraiser, adds "every single person I talked to at the fundraiser thought the same thing." pic.twitter.com/ZWdVwhayhQ
— Dana Bash (@DanaBashCNN) July 10, 2024
Az MSNBC egyik műsorvezetője, Joe Scarborough nemrég odáig ment, hogy azt állította: A BIDEN-FÉLE FEHÉR HÁZ ÚGY GONDOLJA, OBAMA PUCCSOT PRÓBÁL SZERVEZNI ELLENÜK.
Bármi is az igazság, az mindenképp új fejezetet nyit Obama és Biden kapcsolatában, amely állítólag azóta romlott meg igazán, hogy előbbi nem volt alelnökét nevezte meg utódjaként, hanem Hillary Clintont támogatta a 2016-os demokrata előválasztáson.
Morning Joe Scarborough thinks Barack Obama is planning the coup to get Biden to drop out the race...????????????
— Asad Y.R. (@AsadYR) July 11, 2024
pic.twitter.com/YB1RT5ijb5
Az egymást tisztelő Pelosi és Biden közötti dinamika merőben más lehet. Az Axios arról cikkezett, az aggályokkal rendelkező képviselőházi demokraták őt tekintik annak a potenciális erőnek, aki rá tudná venni Bident erre a sorsfordító lépésre. Az utóbbi napokban az vált a kétkedő demokraták előszeretettel harsogott sorává ez ügyben, hogy jóllehet az elnök már meghozta a döntését a maradásról,
ÚGY TESZNEK, MINTHA EZ NEM TÖRTÉNT VOLNA MEG, ÉS ARRA KÉRIK BIDENT, HOGY HATÁROZZON A JÖVŐBELI TERVEIRŐL.
A források szerint pedig Pelosi hasonlóan megfogalmazott üzenete szerda reggel gyakorlatilag engedélyként szolgált a párttársai számára, hogy folytassák a kétségeik nyilvánosság előtti kiteregetését.
Mindannyian arra biztatjuk, hogy hozza meg ezt a döntést, mert az idő fogytán van
- mondta rejtjelezve a megfontolt kommunikátorként leírt volt házelnök.
A Politico szerint Pelosi egyenesen azt tanácsolta a billegő körzetekben induló demokratáknak, hogy tegyenek meg mindent a győzelem érdekében – még akkor is, ha ez a Bidennel való szakítást jelenti. A pragmatikusként és olykor kegyetlen realistaként jellemzett Pelosiról egy alsóházi kollégája azt mondta,
ő az a személy, aki mindig is a választások megnyerésére összpontosított, tudja, hogyan kell ezt csinálni, és biztos vagyok benne, hogy osztja sokunk aggodalmait.
Eközben Chuck Schumer, a demokraták szenátusi vezetője, aki a nyilvánosság előtt kifejezte támogatását Biden felé, zárt ajtók mögött elvileg mégis nyitottnak mutatkozott az elnökjelölt lecserélése felé.
Vegyes a kép
Összességében eddig 19 alsóházi demokrata és egy szenátor nyilatkozott arról, hogy Bidennek vissza kellene lépnie. A többségük inkább a párt mérsékelt szárnyához tartozik, és főleg billegő körzeteket képviselnek, így az átlagnál jobban féltik széküket. Ezekre a hangokra az elnök úgy reagált csütörtöki sajtótájékoztatóján, hogy
ha úgy gondolják, hogy a Bidennel az élen való indulás árt nekik, akkor el fognak határolódni tőlem
- mondta. "Megértem" - tette hozzá Biden.
A vele szakítók száma a következő napokban azonban drámaian emelkedhet: a CBS Newsnak nyilatkozó demokrata források szerint A KÖVETKEZŐ 48 ÓRÁBAN VÁRHATÓAN TÖBB TUCAT DEMOKRATA TÖRVÉNYHOZÓ FOGJA MEGTÖRNI A CSENDET, HOGY FELSZÓLÍTSÁK BIDENT A VERSENY FELADÁSÁRA.
Mi több, a beszámolók szerint az alsóház demokrata vezetése azt jelezte a képviselőknek, hogy szabadon elmondhatják a véleményüket. Az egyik forrás azt jósolta, hogy A KÖVETKEZŐ HÁROM-NÉGY NAP "BRUTÁLIS" LESZ, és hogy valamikor a jövő hétre tarthatatlanná válhat, hogy az elnök továbbra is versenyben maradjon. A kongresszusi vezetők viszont várhatóan nem fognak nyilvános nyilatkozatot tenni, hogy tiszteletből elkerüljék az elnökkel való konfliktust.
Ami pedig a közvélemény-kutatási adatokat illeti, a RealClearPolling alapján jelenleg 2,7 százalékpontos Trump előnye Bidennel szemben, ami az utóbbi napok mélypontját jelentő 3,4 százalékpontnál kevesebb, de még mindig távol van a demokrata győzelemtől, főleg a republikánusoknak kedvező elektori kollégiumot figyelembe véve.
Az Ipsos által készített, a héten nyilvánosságra hozott kutatás szerint TRUMP ÉS BIDEN TOVÁBBRA IS DÖNTETLENRE, 46-46%-RA ÁLLNAK A REGISZTRÁLT SZAVAZÓK KÖRÉBEN, amire a Biden-kampány bizonyítékként mutathat, hogy nem fordult tragikusra a helyzet a vitát követően.
Amit azonban a Biden-kritikusok hangsúlyoznának az az, hogy az amerikaiak 67%-a szerint az elnöknek vissza kellene lépnie a versenytől.
EZEN TÚL 85% SZERINT BIDEN TÚL ÖREG EGY MÁSODIK CIKLUSHOZ, ami új csúcsot jelent az áprilisi 81%-os és a bő egy évvel ezelőtti 68%-os arányhoz képest. Trumpról ezzel szemben 2023 májusában 44, míg legutóbb 60% állította ugyanezt.
Szintén lesújtó a demokrata jelöltre nézve az, hogy még az idén Bidenre szavazni szándékozók 81%-a szerint is túl idős egy újabb négy évhez, és A RÁ VOKSOLNI TERVEZŐK 54%-A SZERINT SEM KELLENE FOLYTATNIA A VERSENYT.
Érdekesség, hogy a Biden félreállását támogatók aránya a feketék körében a legalacsonyabb, 49%. Ezen belül mindössze 32% az 50 évnél idősebb afroamerikaiak körében, így ők határozattan támogatóbban viszonyulnak Biden felé.
Bármire is jut Biden ebben a kulcsfontosságúnak ígérkező pár napban, a New York Times megtudta, hogy a kampánya a héten szép csendben felmérést végez, amely során felmérik Kamala Harris erejét Trumppal ellenében. Az Ipsos ebben arra jutott, hogy ha ő lenne a demokraták jelöltje, a republikánus zászlóvivő a voksok 47, míg Harris a 49%-át szerezné meg, AMI JOBB, MINT BIDEN TELJESÍTMÉNYE, DE STATISZTIKAILAG ELHANYAGOLHATÓNAK TEKINTHETŐ.
Sokatmondó a demokraták válságának mértékéről és az emiatt (előszeretettel) háttérbe szoruló republikánusokról, hogy miközben Donald Trump a republikánusok jövő heti jelölőgyűlésén minden bizonnyal bejelenti az alelnökjelöltjét, és hivatalosan is megszerzi a jelöltséget, a Biden egészségügyi állapotára és a belháborúzó demokratákra háruló figyelem kicsit sem fog lankadni, részben az elnök újabb, hétfő esti interjúja miatt. (Portfolio)