Vitályos Eszter kormányszóvivő és Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a hétközi kormányülés döntéseiről számol be, majd újságírói kérdésekre válaszol.
Gulyás Gergely kijelentette: a NATO ukrajnai missziójában nem akarunk részt venni. Fő téma volt emellett Hszi Csin-ping budapesti látogatása.
NATO és Ukrajna
Gulyás Gergely: elemeztük szerdán a háborús helyzetet, újabb és újabb részletek derülnek ki a NATO terveiről a beavatkozással kapcsolatban. Amit a NATO ukrán missziójáról tudunk: fegyverszállítás, pénzügyi segély, katonai kiképzés. A háború 5 éves elhúzódásával számolnak. Magyarországon óriási nyomás van, hogy ezeket a NATO-terveket támogassuk. Ki akarunk maradni a háborúból, a NATO-misszióban nem akarunk részt venni. A háborúnak mintegy 800 ezer halálos áldozata van, közben Ukrajna kényszersorozást végez. Egyértelműen a béketárgyalások megkezdését és azonnali tűzszünetet javaslunk. Azon vagyunk, hogy a NATO ne avatkozzon be ebbe a konfliktusba, ha igen, akkor is próbáljunk mi, magyarok kimaradni. Magyarország a NATO-ban lojális szövetséges volt, a nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettségünket teljesítjük. De a békében vagyunk érdekeltek. Nem szabad világháborút kockáztatni atomhatalmak között. A következő hetekben rendszeres tájékoztatást ad a honvédelmi és a külügyminiszter.
Kínai elnöki látogatás
Gulyás Gergely: a kínai elnök látogatása mutatja Magyarország súlyát a világpolitikában. A nyugati sajtóban közben a párizsi látogatást helyeslik, a budapestit ellenzik. Ma megelőzi a kínai GDP az EU teljes össztermékét. Ma az 500 legnagyobb vállalatból 135 származott Kína területéről, amerikai 136. Kína a világ egyik vezető hatalmává vált, vezetve az EU előtt, az USA-t követve. A konnektivitás jegyében olyan területeken kötünk egyezségeket, amelyeken Kína csúcstechnológiával jár elöl. Örülünk persze más befektetéseknek, németnek, koreainak; azt kell a befektetéseknek szolgálni, hogy minél magasabbak legyenek a fizetések itthon. Nem elzárkózni, hanem összefogni kell. Konkrét megállapodások is lesznek, délután fél 6-kor tesz bejelentést Orbán Viktor és Hszi Csin-ping.
Gazdasági számok
Gulyás Gergely: élen járunk a gazdasági növekedési adatokat tekintve az EU-ban, még a háborús körülmények mellett is tarthatóak a számok, de a jövő épp a háború mellett nagyon bizonytalan. A kiskereskedelmi forgalom végre növekszik, 2024 márciusában 4,2 százalékos a növekmény. A turizmusban 7,3 milliós foglalás volt idén az első három hónapban, ez 14 százalékos növekedés.
Csok Plusz
Vitályos Eszter: vannak számok a Csok átalakítása óta, minden eddiginél nagyobb a támogatás, kedvezményes, támogatott hitel formában. Elmondható, hogy nagy érdeklődés övezi a hitelt, a már befogadott kérelmek értéke 83 milliárd forint, 3100 család kért átlagosan 26 millió forintot. A családtámogatásokkal kapcsolatban fontos, hogy részletes leírást és kalkulátort is látni a család.hu portálon.
Otthonfelújítási program
Vitályos Eszter: június 3-tól lehet pályázni, több mint 500 vélemény érkezett a társadalmi egyeztetési fázisban. Kikerült az a feltétel, hogy gázhálózatra kötöttséggel kell rendelkezni. A végleges pályázat megjelenéséig érdemes beszerezni jó pár dokumentumot, például munkáltatói igazolást vagy "nemleges" igazolást adótartozásról.
Beruházások a kormány részéről az elmúlt időszakban
Vitályos Eszter: 210 milliárd forintból valósultak meg beruházások, ennek mintegy fele autóút-beruházás. (Infostart)