A kakaópiacon jelentős áremelkedés várható, mivel a kereskedők ellátási gondokkal és a hosszú távú szállítási szerződések biztosításának növekvő költségeivel szembesülnek.
A legaktívabb New York-i és londoni határidős kontraktusok e hónap végi szállításra több mint 25%-ot zuhantak az elmúlt két napban, majd meredeken emelkedtek, ami azt tükrözi, hogy a piac küzd a kínálati hiány kezelésével.
Az azonnali és a jövőbeni szállítási szerződések közötti árkülönbség meghaladja a 3000 dollárt tonnánként a kakaóbab esetében, mivel a kereskedők igyekeznek megbízható ellátási forrásokat találni. A vad kilengések és a meredeken eltérő árak a piaci volatilitást és a feszültségeket jelzik, miután Elefántcsontparton és Ghánában – amelyek együttesen a világ kakaótermelésének mintegy kétharmadát adják –, egymást követték a rossz termésekről szóló bejelentések – írja a Financial Times.
A hosszú távú ellátási gondoktól való félelem miatt a feldolgozók és a kereskedők igyekeztek minél hamarabb biztosítani a szállítmányokat. Az Intercontinental Exchange, a fő piactér, a piac stabilizálása érdekében megemelte a szerződések árrésköltségét. Nicko Debenham, a világ legnagyobb csokoládégyártója, a Barry Callebaut korábbi fenntarthatósági vezetője szerint azonban az ingadozás továbbra is aggasztó.
A kakaó ára az elmúlt évben megugrott a rossz időjárás, a betegségek, az alulinvesztált termőhelyek és a fák elöregedése miatt a fő termesztési régióban, Nyugat-Afrikában, ami csökkentette a hozamokat. A New York-i kakaó áprilisban minden idők legmagasabb árát érte el, tonnánként 12 000 dollár felett, ami több mint négyszerese az egy évvel korábbinak. Ezen a héten az árak tonnánként 9000 dollár alá süllyedtek a Nyugat-Afrikába érkező esőzésekről szóló hírekre.
A kereskedők egyre inkább aggódnak amiatt, hogy Ghána és Elefántcsontpart sem lesz képes leszállítani az ígért babszállítmányokat, ami megterheli a hosszabb távú határidős szerződéseket. A ghánai és elefántcsontparti szabályozó hatóságok annak érdekében, hogy a gazdákat az ültetvényeikbe történő beruházásokra és a hozamok növelésére ösztönözzék, megemelték a gazdáknak fizetett rögzített árakat. Az áremelés azonban felbosszantotta a nemzetközi kereskedőházakat, amelyek attól tartanak, hogy a korábban megállapítottnál jóval magasabb árat kell fizetniük. (Portfolio)