A Paks II. projekt építési területének beomlása miatt az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) csütörtök este azonnali hatállyal leállíttatta az építkezést a helyszínen, vette észre a Portfolio.
Az OAH a határozatában felszólította a Paks II. Zrt.-t, hogy „az 5. blokk munkagödre déli falának beomlással érintett szakasza, valamint a munkagödör ezen kockázattal érintett valamennyi területe tekintetében haladéktalanul állítsa le a munkavégzést, és tegye meg a szükséges óvintézkedéseket”.
A Portfolio megbízható forrásból úgy tudja, hogy a gödör többi részén zavartalanul folytatódhatnak a kivitelezési munkálatok; az OAH szigorú határozata azért született, mert a munkagördön belül egy olyan félsziget negatív sarkai omlottak be, ahol korábban már elvégezték a talajszilárdítást.
A repedéseket január 15-én fedezték fel a munkagödör déli falánál, a lap információi szerint a déli falon belül kialakított félszigeten történt az incidens. A gödörnek ez a fala esik a legközelebb a meglévő 4. blokkhoz. Január 30-án reggel beomlott ennek a félszigetnek a két sarka (a szaknyelv szerint a negatív sarka) függőlegesen mérve több, mint hét méternyi részen. Február 6-án este elektronikusan aláírt határozatában az OAH azonnali hatállyal leállította a munkagödör déli falánál az érintett részen és a kockázattal érintett területeken az építési munkálatokat, és részletes feladatlistát írt össze.
A Portfolio úgy tudja, hogy az OAH lépését az is indukálta, hogy a déli fal említett félszigetén korábban már elvégezték a talajszilárdítási munkálatokat, azaz cementes, szilárdított anyag omlott le. (24.hu)
Csárdi Antalt benegedték Paks 2. munkaterületére
"Csütörtökön, (február 6.) Hadházy Ákos egyik munkatársával elmentünk Paksra, hogy elsőkézből szerezzünk információkat az építkezésen kialakult állapotokról. A látogatás egy hosszú, szóbeli tájékoztatással kezdődött, és már itt is tettenérhető volt a terelés, félretájékoztatás szándéka. Kételyeinkre nem kaptunk megnyugtató, kielégítő válaszokat. A terepszemle során a munkagödörben is hasonló élményben volt részünk, kísérletet sem tettek arra, hogy hihetően elmondják, miért normális a munkagödör falából patakként ömlő víz, mint ahogy a gödör alján felgyűlt vizet is letudták azzal, hogy ez a beruházással járó, természetes állapot.
De jött a másnap, és a valóság berúgta a kaput! Ma határozatot hozott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH), amelyben fehéren-feketén felszólítják a Paks 2 Zrt-t, hogy
„Az 5. blokk munkagödrében kialakult szabálytalan állapotot szüntesse meg”
Az indoklás a határozatnál is beszédesebb, hiszen idézi a kivitelező által, az e-naplóba tett bejegyzést, miszerint:
„2025.01.15-én a déli falon a megerősített talajban a 81,15 mBf és 74,00 mBf közötti szinten repedéseket észleltek. ... 2025.01.30-án a megerősített talaj egy része beomlott a repedés kialakulásának területén” (mBf=tengerszint feletti magasság)
Ezt követően az OAH az e-naplóban rögzítette
„az 5. blokk munkagödre déli falának beomlással érintett szakasza, valamint a munkagödör ezen kockázattal érintett valamennyi területe tekintetében haladéktalanul állítsa le a munkavégzést, és tegye meg a szükséges óvintézkedéseket”
Ezekből az e-napló bejegyzésekből és az OAH határozatból egyértelműen kiderül, hogy a beruházás során, az elmúlt időszakban napvilágot látott hírek igazak. A Hadházy Ákos által megfogalmazott problémák valós, létező dolgok. A vita a laikus megfogalmazásból fakadt, hiszen a résfal, illetve a munkatérhatároló fal két különböző dolog. Ugyan a résfal nem sérült, de a munkagödröt határoló munkatérhatároló fal megrepedezett, és egy szakaszon be is omlott. Hiába próbálta meg tagadni ezt a Paks 2 Zrt.
Mindent összevetve tehát egyértelműen kijelenthető, hogy hiába mentünk el a Paks 2 beruházás helyszínére személyesen, hogy ne érhessen az a vád minket, hogy a szükséges információk nélkül ítéljük meg a beruházási területen történteket, csak elméleti információkat kaptunk, a tényleges állapotokról a Paks 2 Zrt munkatársai mélyen hallgattak, bár törvényi kötelezettségük lett volna minket tájékoztatni a történtekről, illetve a valós helyzetről. Ezzel szemben a személyes megtekintés során rendkívül ügyeltek arra, hogy a problémás területnek még a közelébe se jussunk. Az 5. blokk munkagödör bemutatásakor kizárólag a gödör északi végét mutatták meg, a repedésekkel, állékonysági gondokkal teli déli szakaszról nem számoltak be, és ottlétünk alatt különösen vigyáztak arra, hogy észrevehetetlen maradjon minden olyan elváltozás, deformáció, ami a problémára utalt volna.
Legalább megtanultuk a résfal és a munkatérhatároló közötti különbséget, remélem, a Paks 2 Zrt. vezetősége pedig megtanulja azt, hogyan kell a nyilvánosság számára hiteles, és pontos tájékoztatást nyújtani." - írja Csárdi Antal a Facebook-oldalán