Az elnökválasztás első fordulója után az RMDSZ váratlan és kétségbeesett kampányváltásra kényszerült: az addigi USR-ellenes retorikáját hirtelen az európa-párti Elena Lasconi támogatására próbálta átállítani.
A szövetség azzal érvelt, hogy a valódi veszélyt nem Lasconi jelenti, hanem Călin Georgescu, akinek kisebbségellenes és fasiszta nézeteit már számos bizonyíték támasztotta alá. Azonban ez a 180 fokos fordulat nem érte el a kívánt hatást: az RMDSZ szavazótáborának jelentős része nem volt hajlandó elhinni a szövetség figyelmeztetéseit. Ehelyett egyre inkább terjedt a közösségi médiában a meggyőződés, hogy Georgescu a megfelelő választás, hiszen szuverenista diskurzusa kísértetiesen emlékeztetett arra, amit az erdélyi magyarok már Magyarországról ismertek. Bár a választás második fordulóját végül nem tartották meg, elkezdtük feltárni, hogy miért és kik támogatták volna Călin Georgescut Székelyföldön, és milyen tényezők állhatnak e döntés mögött.
Székelyföldön járunk, ahol a családokat és baráti társaságokat az utóbbi időben egy központi téma foglalkoztatja és hergeli fel igazán: Călin Georgescu. Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában és a környező településeken, ha szóba jön a téma a kocsmában vagy az ebédlőasztalnál, egyesek rögtön felugranak az asztaltól, mások épp akkor jönnek izgalomba, és marasztalnák, győzködnék az őket körülvevőket – közösségi médiában innen és túl –, hogy inkább az „ébredést” válasszák „Brüsszel valamelyik ügynöke” helyett, mert különben „titkos háttérhatalmak játékszerei” és „egy totális háború áldozatai” lesz az ország.
Călin Georgescu független elnökjelölt radikális retorikájával és „elitellenes” üzeneteivel az erdélyi magyar közösség jelentős részét szólította meg. Hogy megértsem a jelenséget, a Facebookon kezdtem vizsgálódni, és azt tapasztaltam, hogy hívei elsősorban a mainstream politikai elit iránti bizalmatlanságuk, az RMDSZ hiteltelensége, illetve a radikális nézetekkel való azonosulás miatt támogatják őt. A kérdés az, hogy ez a megosztottság hová vezet, és mit kezdhetünk egy olyan közösséggel, amely egyre mélyebbre ássa magát a radikalizmusban és az összeesküvés-elméletekben.
És alighanem darázsfészekbe nyúltam, amikor a közösségi média nyilvános csoportjaiban és privát üzenetekben kezdtem el kérdezgetni az erdélyi magyarokat, hogy miért támogatták volna Călin Georgescut az elnökválasztás második fordulójában, esetleg már az elsőben is. Miért rá szavaztak?
Ezután ugyanis özönleni kezdtek a privát üzenetek a Georgescu-támogató magyaroktól a fiókomba, és szokatlan mennyiségű lájkot kaptam a közzétett bejegyzéseimre is, ahová rengeteg hozzászólás érkezett. Aki nem Georgescu mellett érvelt, az Elena Lasconira való szavazásra buzdított. Esetleg naivan megjegyezte, hogy reméli, nincsenek is Georgescu-támogató magyarok... (Spoiler alert! De vannak!)
Viták sora következett, amelyekben a magyarok egymást győzködték egyik vagy másik oldal érvrendszerét használva. A viták pedig nemcsak intenzitásukban hasonlítottak a covid-járvány idején látott oltáspártiak és oltásellenesek összecsapásaira, hanem az akkor le nem játszott meccs ismétlődött meg az elnökválasztás diskurzusában.
Így azonban, mint korábban is, egyik fél sem érezte úgy, hogy engedni tud az álláspontjából. Csak parttalan viták születtek, amelyek végül egymás sértegetésével fejeződtek be.
„A Georgescu-hívők kicsit olyanok, mint a neoprotestáns térítők, akik házról házra járnak, és agresszíven hirdetik, hogy Isten csak a megtérteket menti meg. Ezek a hívők már eldöntötték magukról, hogy ők a kiválasztottak. Ebbe annyira beleélték magukat, hogy aligha tudnák őket meggyőzni az ellenkezőjéről” – magyarázta egyik ismerősöm, akinek több Georgescu-támogató van a környezetében. S mint hangsúlyozta, nem román emberekről van szó. A spirituálisabb és rendszerellenes magyarokat ugyanis ugyanúgy megszólítja Georgescu. „Azonosulnak vele, ezért a magyarellenességét már nem hiszik el” – mondta.
Georgescu tagadhatatlanul megszerezte az erdélyi magyarok egy részének a szimpátiáját
Aki december 8. előtt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester vagy más RMDSZ-es vezető politikusok Facebook-oldalát görgette, és elolvasta bizonyos posztok hozzászólásait, annak szembetűnő lehetett, hogy követőik egy aktív és hangosabb része Georgescut támogatja.
Erre engedett következtetni a CURS közvélemény-kutató intézet vizsgálata is, amely azt kutatta, hogyan oszlik meg a parlamenti pártok szavazóbázisa. Az eredmények szerint az RMDSZ 416 000 szavazójának 50 százaléka nem tudta eldönteni, kire szavazzon az elnökválasztás második fordulója előtt nem sokkal. Alig 17 százaléka az RMDSZ-szavazóknak tudta biztosan, hogy Lasconira fog pecsételni, ennél valamivel többen, 18 százalék, startból Georgescut választották.
A biztos szavazók ilyen szintű megoszlása, a bizonytalanok magas száma pedig nemcsak azt jelezte, hogy nagyon sokan Georgescut támogatták volna a magyarok közül, hanem azt is, hogy az RMDSZ Lasconi-ellenes kampánya célba ért, és az RMDSZ teljesen összezavarta vele a saját szavazótáborát. Miután támogatni kezdte és kisebbik rosszként hivatkozott az Európa-párti Lasconira, nem pedig az erényeit méltatta, az RMDSZ üzenetei már nem tudtak elég határozott irányt mutatni. A közösségi médiában azonban több olyan bejegyzés is szembejött, amelyek egyértelművé tették, hogy sokan úgy gondolják, az egyetlen jó választás az elnökválasztás második fordulójában Georgescu.
Pedig példát vehettek volna a sok közösségi médiában nyilvánosan keringő bejegyzésről, amik az én időfalamon is halomszámra jelentek meg. Íróik úgy gondolták, hogy az egyetlen jó választás az elnökválasztás második fordulójában Elena Lasconi lett volna, mert Európa-párti, nyugat-barát politikát képviseli, keresztény értékeket vall, és neki személyesen magyarellenes megnyilvánulása nem is volt. Sőt, magyarul feliratozott videóban garantálta, hogy nemcsak a románok, Románia minden nemzeti kisebbségének elnöke akar lenni. Továbbá, akiket az Európa-párti jelölt önmagában nem is győzött volna meg, azok hangsúlyozták, hogy Lasconi nem a legionárius mozgalmat dicsőíti és nem Oroszország elnyomó rendszerének érdekeit szolgálja, és nem is román soviniszta. Volt olyan ismerősöm is, aki kijelentette, hogy „még az ördög is jobb lenne, mint Georgescu”.
És hogy miért? Georgescuról mind a mai napig rengeteg dolgot nem tudunk, pedig számtalan TikTok videója, hosszú interjúja, múltbeli kijelentése vált ismertté, amiből kiderültek sokak által vitatott nézetei a román fasiszta mozgalomról, a nők császármetszéssel való szüléséről és másodrendűségéről, a víz vízségéről és a háttérhatalmi erőkről. És újabban legendái is összeomlani látszanak, mint az, hogy az ENSZ-jelentéstevője, a Római Klub tagja lett volna, illetve hogy Trump egészségügyi államtitkára, Robert F. Kennedy Jr. őt támogatná a választáson, amiket Călin Georgescu és kampánycsapata szemfényvesztés céljából találtak ki. De az sem volt igaz, hogy a független elnökjelölt egy lejt sem költött a kampánya során, hisz dokumentumok erősítik meg a vádat, hogy államilag támogatott, precíziós digitális kampány és több millió eurós rejtett finanszírozás segítette Georgescut az első forduló győzelméhez, miközben manipulált influenszerek és kibertámadások egész hálózata állt mögötte. Illegalitásba torkolló kampánytevékenysége miatt a Legfőbb Ügyészség hivatalból eljárást indított Georgescu ellen.
S bár nem sokra rá az elnökválasztást is érvénytelenítették, támogatóit nem veszítette el, sőt, elszántabbak, mint valaha, miután első győzelmét az általuk korruptnak és elnyomónak tartott rendszer „kaszálta el félelmében”. És az is látható, hogy a választási csalás kísérlete és a szavazók befolyásolásáról szóló bizonyítékok, valamint Georgescu állításainak valótlanságairól szóló leleplező cikkek sem igazán bizonyultak hatásosnak a független elnökjelölt 2,1 millió szavazójának körében. Azok zömét ugyanis olyanok teszik ki, akik az állami és hivatalos intézményekben csalódtak, az egészségüggyel és a médiával szemben bizalmatlanok, a tudományban pedig már nem igazán hisznek, véleménybuborékukba pedig nem igazán jutnak el a több forrásból megerősített tények, az összeesküvéselméletek viszont annál inkább.
Nem baj ha Georgescu magyarellenes, de legalább nem háború-párti
Nekem csak Georgescu óta van TikTokom. Azért regisztráltam, hogy az elnökjelölt videóit is átnézhessem. Kutakodásaim során pedig valóban úgy tűnt, hogy a platform Georgescu populista kijelentéseinek táptalajt biztosított, de a róla szóló vélemények is végigsöpörtek a felületen.
Elküldték nekem például azt a tiktokos videót is, amiben a 21 ezres követőtáborral rendelkező @veres.zsolt felhasználó a Georgescu-Lasconi magyarellenessége kapcsán mondja el, hogy ő mit gondol a választásról. A videó nagyon hiteles lenyomata azoknak a félelmeknek, amikről a Georgescut támogatók velem személyesen is megosztottak. Veres Zsolt ezt úgy foglalta össze, hogy a „háborúnál nincs rosszabb”.
Az utóbbi években ugyanis számos magyarországi és oroszpárti oldal riogatott a harmadik világháború bekövetkeztével, atomháborúval és egyéb félelemkeltő dolgokkal. Sokan abban az alternatív valóságban élnek az erdélyi magyarok közül is, hogy a háború itt van a nyakunkon, és napok, hetek választanak el bennünket attól, hogy a frontra kerüljünk. Ezt erősítették fel azok az álhírek is, hogy Romániában már tervezik a sorkatonaság bevezetését, amit hivatalos források cáfoltak, de a TikTokon azóta is félelmet kelt.
Veres Zsolt a kárpátaljai magyarok által tapasztalt megnövekedett magyarellenességével példázódva azt a párhuzamot vonta, hogy mindegy lesz a magyar kérdés a lövészárokban. Tehát nem számít, hogy Georgescu magyarellenes vagy sem, ha nem a háború pártján áll, mint Lasconi, aki erről Veres állítása szerint tanúbizonyságot tett Ukrajna támogatásával és Románia NATO-val kötött szerződéseink meg nem kérdőjelezésével. „Nincs rosszabb választás, mint egy olyan jelöltet bízni meg a voksoddal, aki támogatni akarja Ukrajnát, minden áron, aki Brüsszel szócsöve. (…) Brüsszel bizonyított: semmi jót nem várhatunk tőlük” – jelentette ki az influencer, aki szerint a 21 ezer követője egyetért vele. Hozzátéve, hogy annál rosszabb nincs, mint egy olyan államfő, aki Brüsszel minden diktátumát végre akarja hajtani.
„Lasconit nem támogatnám, mivel két fiam van, és szeretném őket látni amíg élek, és nem holmi háborúba küldeni őket, mivel Lasconi ukrajnai támogatása bármi áron, jobbra nem sugall, mint gyerekeink, férjeink háborúba küldését” – írta egy Georgescut támogató csíkszeredai lakos.
Egy másik üzenetben pedig egy Georgescu-támogató azt írta, Lasconival ellentétben Georgescu nem akar fegyvereket, pénzt, katonákat küldeni Ukrajnába. „Egyáltalán nem érdekli az ukrán háború. Nem a mi dolgunk! Románia érdekeit helyezi az első helyre, és amíg mi magyarok ehhez az országhoz tartozunk, addig nekünk is ez az érdekünk. Megszünteti a »speciális« nyugdíjat. Hurrá! A vírussal, császármetszéssel, víz programozással – gyakorlatilag mindennel – egyetértek amit mond. Az újságírók és az RMDSZ a nemzet szégyene” – írta a Georgescut támogató nő, aki vélhetően nem informálódott még a császárszülés valódi okairól.
„Ha nem kimondottan CG-t támogatjuk is, de szerintem egy utolsó remény, hogy valami változzon ebben az országban. Több mint 30 évig kizsákmányoltak és tönkretették a gazdaságot azok, akik az akkori rendszert megbuktatták (forradalom a francokat). Itt az ideje, hogy ezen változtassunk. Azt mondjak CG orosz párti… Szerintem bárcsak úgy lenne. Na de lehet szavazni az EU-ra meg a NATO-ra viszont mit hoz az nekünk??? További kizsákmányolást meg nagyobb szegénységet és majd büszkén mehetünk a szivárványosokkal az élen Ukrajnat segíteni és háborúzni egy olyan ügyért, ami nem a miénk” – foglalta össze a Călin Georgescu körüli világnézetet és béke párti álláspontot egy másik hozzászóló.
Nem magyarellenes, ezt csak kitalálták
A magyarellenesség kapcsán az erdélyi magyarok többsége vagy egy nagyobb Lasconi bűnt, Georgescu erényt emelt ki, vagy egyszerűen tagadta, hogy Georgescu magyarellenes lenne.
Az általam megkérdezett Dénes Zaza, sepsiszentgyörgyi Georgescu-támogató azoknak a csoportjába tartozott, aki nem hisz abban, hogy Geprgescu magyarellenes lenne. Különösen azért, mert ő „nagyon tudott azonosulni” azzal, amit a független elnökjelölt mond a TikTokon és interjúkban. Dénes Zaza az elnökválasztás első fordulója után szerzett tudomást Georgescuról, aki szerinte spirituális vezető, és akinek ha nem is igaz minden szava, de lehet hozzá kapcsolódni, és ő „hozza el majd a lelki felébredést”, a változást a politikában, mert az emberek racionális dolgok helyett a szívükre fognak hallgatni, ami megmondja az igazat nekik.
Dénes Zaza szerint Elena Lasconi háborús retorikája miatt nem képviselheti az erdélyi magyarokat, mivel ezzel szembemegy Orbán Viktor és a Fidesz céljaival. Ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy a Georgescu által hangoztatott, Orbán Viktor üzeneteihez hasonló nézetek nem váltanak ki ilyen kritikát, mert sokan, mint például a középkorú férfi, vakon bíznak Orbánban és Georgescuban is, és nem látják a különbséget. Szerinte ez a hozzáállás részben a média torzításának köszönhető.
A beszélgetésben többen is az „ébredés” fontosságát hangsúlyozták. Egyik hozzászóló úgy fogalmazott, hogy szerinte elegendő ok egy politikus támogatására, ha az békepárti, az emberek kizsákmányolása ellen szólal fel, és arra buzdítja az embereket, hogy „ébredjenek fel”. Hozzátette, hogy olyan vezetőt szeretne választani, akiben saját magát látja viszont.
Egy Facebook-csoportban egy másik hozzászóló tisztázni próbálta Georgescu és az AUR kapcsolatát. Elmondása szerint Georgescu sosem volt AUR-tag, csupán a párt miniszterelnök-jelöltjeként szerepelt, ami szerinte teljesen más, és a kettő között alig van összefüggés.
Egy másik vélemény szerint senki sem állította, hogy a magyarokat vagy a kisebbségi pártokat bántalmaznák, ha nem Lasconi lenne az elnök. A hozzászóló inkább arra panaszkodott, hogy szerinte a közösséget manipulálják és „köcsög módon” kezelik. Azt sérelmezte, hogy a politikusok a saját érdekeik szerint próbálják befolyásolni az emberek gondolkodását.
Georgescu mást mond, mint a többi, hasonlít Orbán Viktorhoz
Egy egészen friss facebookos ismerősöm kifejtette, hogy ő Georgescut támogatja, mert szerinte teljesen mást képvisel, mint a jelenlegi román politika. Úgy látja, Georgescu nézetei hasonlítanak Orbán Viktor politikájához: „Első a saját országunk, aztán jöhet az Unió és a világ többi része.” Szerinte Georgescu olyan kérdésekkel foglalkozik, mint az oktatás fejlesztése, a speciális nyugdíjak eltörlése, a román termőföldek védelme vagy az energiatermelés újraindítása. Ugyanakkor hangoztatta azt az összeesküvéselméletet is, hogy Románia jelenleg katonai megszállás alatt áll, amit szerinte senki nem hajlandó elismerni.
Egy másik támogatónak az tetszik Georgescuban, hogy nem egyoldalú a politikája, és nem szorgalmaz konfliktust Oroszországgal. Fontos számára, hogy Georgescu nem zárta ki Orbán Viktor fogadását, ahogy egyik ellenfele tette. Hozzátette: bár vannak Georgescu ellen szóló érvek is, az angol nyelvtudása például előny Lasconival szemben.
Egy külföldön élő magyar, aki Németországban telepedett le, szintén Georgescut támogatja. A csíkszeredai származású férfi azért szavazna rá, mert reméli, hogy megállítja az ország további romba dőlését, és segíti a román gazdaság, valamint a természeti erőforrások megóvását. Ő és családja hazaköltözést tervez, ha Georgescu elnökké válik.
Egy másik csíkszeredai lakos szerint Georgescu azért a legjobb választás, mert szembe megy az „eurokrata fősodorral”, és békére törekszik. Ugyanakkor ő reméli, hogy Georgescu megválasztása „szétszedi ezt az országot”, ahogy korábban Vadim Tudorra szavazott hasonló reményekkel.
Egy Háromszéken élő közéleti személyiség levele szintén kiemelte, hogy Georgescu ellenállása a jelenlegi politikai rendszerrel szemben vonzó számára. Úgy véli, Georgescu támogatása a korrupt, posztkommunista rendszer kiszolgálóinak félelmét mutatja, amit kifejezetten élvez. Meglátása szerint a média sem független, hanem politikusok érdekeit szolgálja ki, de szerinte ez a manipuláció előbb-utóbb véget ér.
„Nem Georgescut szeretik, hanem ennyire utálják a buzikat”– írta nekem egy másik facebookozó.
Mások viszont személyes indokokból nem kedvelik Elena Lasconit, aki szerintük „nem ért semmihez” és „buta liba”. Egy marosvásárhelyi szavazó például Lasconit gyermekének LMBTQ-tagsága miatt is elutasítja, és úgy véli, Georgescu jobban képviselné az erdélyi magyarok érdekeit, mert „nem hagyná, hogy a buzik hatalomra kerüljenek”. Egy másik Georgescu-támogató hasonló nézeteket vallott, mondván, hogy „az LMBTQ-propaganda” zavarja, és szerinte a melegeknek „csendben kellene maradniuk”.
Az érvek között visszatérő motívum Georgescu függetlensége és a jelenlegi politikai elittől való távolsága. Egy Georgescu-párti szavazó például azt állította, hogy a politikus az emberek valódi érdekeit képviselné, nem „külső hatalmakat”, és kiállna a román földek védelméért. Ugyanez a szavazó elutasította a holokausztot és Hitlert gazdasági reformernek nevezte, ami már a szélsőséges gondolkodás jeleit mutatja.
Az egyik legmeglepőbb és ellentmondásosabb telefonos beszélgetésem ugyanezzel a marosvásárhelyivel volt, aki szívesen állt rendelkezésemre, mint Georgescu támogató. Istenhívő emberként mutatkozott be, akinek megnyerő stílusa, értelmes összetett mondatai és példázatai mögül bújt elő a kételkedés a tudomány és történetírással szemben. Magyarellenességét nem látta megalapozottnak, Georgescu fasiszta nézetei kapcsán nem szeretet volna nyilatkozni, helyette saját elképzeléseit mondta el. Így kerültünk oda, hogy arról vallott, ő maga sem hisz a holokausztban, mert nem látta a saját szemével, hogy megölték a zsidókat. És nem biztos abban, hogy Hitler náci volt-e, mert szerinte attól függ ennek a megítélése, hogy mit nézünk fasisztának. Ő Hitlert az I. világháború utáni Németország gazdaságának felfejlesztőjeként tartja számon, másképp nem is gondol rá, ami alighanem kimerítette a nácizmus okozta ember ellenes bűnök, a holokauszt relativizálását.
A nemszavazók is megjelentek a beszélgetésekben: egyikük azt írta, hogy „ez az egész választási rendszer csak a politikusok érdekeit szolgálja”. Szerinte az emberek nem ügyekről, hanem karrierekről döntenek, ezért nincs értelme részt venni a szavazáson.
Mi történik az erdélyi magyarokkal?
Sokan, akik a családi vitáikról vagy barátaik „irritáló” nézeteiről számoltak be nekem, hajlamosak Georgescu-támogató rokonaik lelkesedését pillanatnyi hóbortként kezelni. Az igazság azonban az, hogy ezek az emberek már Georgescu előtt is hasonló nézeteket vallottak. Most viszont találtak valakit, aki nemcsak képviseli őket, hanem az ő „mainstreamtől eltérő” véleményeik miatt ugyanúgy támadások célpontja, mint ők maguk.
Georgescu azoknak az erdélyi magyaroknak is megszólítást jelent, akik eddig úgy érezték, az RMDSZ nem hiteles, az AUR pedig magyargyűlölő. Bár az AUR kezdetben radikálisabb retorikájával próbálta őket elérni, hamar a „rendszer” része lett, és a legszélsőségesebb elemeket, mint Diana Șoșoacă, inkább eltaszította magától. Georgescu viszont ügyesen kihasználta az oltásellenességet, az ukránellenes érzéseket és az oroszbarát üzeneteket, hogy saját táborát építse.
Ezek az üzenetek azért is találtak könnyen táptalajra az erdélyi magyarok körében, mert évek óta bombázza őket a Fidesz és az RMDSZ háború-, LMBTQ- és Brüsszel-ellenes retorikája. Mivel Romániában nincs „Fidesz-jellegű” párt, a szélsőjobboldali Georgescu sokak számára vonzó alternatívává vált. Elena Lasconi, akit az RMDSZ gyakran magyarellenesnek állított be, könnyen az „idegen érdekeket szolgáló” politikus sztereotípiájába csúszott. Így az erdélyi magyar szavazóknak könnyebb volt Georgescut választani, mint Lasconit támogatni.
Georgescu hívei azonban nehezen meggyőzhetők. Az összeesküvés-elméletek világában élnek, ahol minden kérdésre egyszerű válaszuk van. Georgescu körül egy „védőburok” alakult ki: hívei támadásként élik meg a kritikákat, ami csak erősíti az ő „különleges” státuszát az őket támogató közösség szemében. Ez a burok olyan abszurd és misztikus kijelentésekből épül fel, amelyek újabb és újabb híveket vonzanak, miközben még jobban elmélyítik a szakadékot közte és a kritikusai között.
A fő kérdés az, hogy Georgescu mekkora táborral rendelkezik az erdélyi magyarok körében, és mit kezdünk azzal a kritikus tömeggel, akik a Fidesz retorikájának hatására szélsőségesebbek lettek a román többségnél. Ez a radikalizálódás már az RMDSZ-en is érezhető, amely egyre inkább kénytelen alkalmazkodni a radikálisabb elvárásokhoz.
Míg Magyarországon a kormányzat állami pénzből, közmédián keresztül sulykolja Putyin-barát üzeneteit, Romániában a Kreml közvetlen dezinformációs kampányai épültek be. Az összeesküvés-elméletek, amelyek EU- és NATO-ellenességet hirdetnek, az orosz érdekeket szolgálják. Georgescu példája világosan mutatja, hogy az ilyen dezinformáció mennyire képes destabilizálni egy közösséget. A kérdés az, hogy van-e eszközünk ennek a folyamatnak a kezelésére, vagy Georgescu jelensége újabb figyelmeztetés marad a Kreml dezinformációs kampányainak veszélyeire. (Transtelex)