Siófok tizenöt évre adta át a „modellváltó” Debreceni Egyetemnek a város legpatinásabb épületét.
A polgármester választási kampányának kiemelt eleme volt, hogy felsőoktatás lesz a városban. Úgy tűnik, egyelőre nem lesz. A Felvi.hu felületén jelenleg nincs meghirdetve egyetlen szak sem Siófokra, pedig a jelentkezési időablak már megnyílt. A kérdőjelek szaporodnak.
Ahogy korábban a Narancs.hu megírta, a meglehetősen furcsa szerződéssel egymilliárd forint lelakható felújítási költségért átadott épület három részből áll, az oktatási tömb mellett külön bejáratú szálloda és étterem is tartozik hozzá. Előbbihez a már megkezdett felújítási munkák során kívülről láthatóan nem nyúltak, az étterem és a szállodai részhez azonban igen. Mint Schmidt Jenő, Tab idén bukott fideszes polgármestere, a campus (Lengyel Róbert polgármester javaslatára kinevezett) igazgatója a képviselő-testület decemberi ülésére előterjesztett tájékoztatásában a szállodával és étteremmel kapcsolatban leírta: „Természetesen ha marad néha szabad kapacitás, az igénybe vehető.” Ha azonban nem lesznek hallgatók, akkor szabad kapacitás lesz.
Az egyetemmel kötött szerződésben nem specifikálták, hogy milyen jellegű, mennyiségű és időtartamú oktatást kell folytatni az épület kizárólagos (és szabadon átruházható) használatáért cserébe, de a polgármester részéről – megnyilatkozásai alapján – az volt a vízió, hogy nappali képzésen, állami finanszírozásban sok alap- és mesterszakos hallgatót fog vonzani az egyetem, hogy a siófoki diákoknak ne kelljen elmennie a városból, ha egyetemen akarnak tanulni.
Ehhez képest a Debreceni Egyetem sem a februárban induló keresztféléves képzésre, sem a szeptemberi rendes felvételi eljárásban nem hirdetett meg szakokat.
Schmidt Jenő november 29-én azt írta, hogy „Az oktatási hivatal engedélye kell a nappali és levelező képzés elindításához, ez még nem érkezett meg. Reményeink szerint decemberben ezt megkapjuk és februárban a felvi.hu honlapon már a végzős középiskolai diákoknak lehetőségük lesz bennünket választani.” Ehhez képest a december 19-én megjelent Felvételi Tájékoztatóban nincs siófoki képzés, és Schmidt is finomított, hogy olyan képzéseket indítanának, amihez nem kell az Oktatási Hivatal engedélye. Kérdés azonban, hogy ez megfelel-e a nappali rendszerű felsőoktatás kritériumainak. A tervezett képzések listája a képviselő-testületnek szánt tájékoztató 5. oldalán szerepel, a 33 szak közül csak 3 nappali munkarendű (Schmidt megfogalmazásában „teljes idős”), nevezetesen a mérnökinformatikus, a programtervező informatikus alapképzés és a turizmus-vendéglátás mesterképzés. Ezek a szakok az előző bérlő Gábor Dénes Egyetemnek sem mentek, az intézmény nagyrészt – mint beszámoltunk róla – hallgatómentes kampusszal üzemelt. A többi szak levelező („részidős”), illetve távoktatásos, köztük 15 csak „szakirányú továbbképzés”. A jelentkezési határidő egyébként február 15., tehát a diákoknak nem áll rendelkezésére az egész február hónap, hogy a Debreceni Egyetem valamelyik siófoki képzését válasszák (ha lesz ilyen).
A Magyar Narancs témával foglalkozó legutóbbi cikke után Schmidt Jenő ugyan kilátásba helyezte, hogy többé nem áll a lappal szóba, a siófoki képviselő-testület december 17-i ülés után azonban a folyosón mégis értekeztek arról, hogy tudomásuk szerint nem lesz meghirdetett szak a Felvi.hu-n Siófokra. Értesüléseik azóta helyesnek bizonyultak. Erre Schmidt azzal válaszolt, hogy valamikor januárban (az előterjesztésben írtakkal ellentétben ez decemberben nem sikerült) megkapják az Oktatási Hivatal engedélyét, és akkor majd hatalmas TikTok- és Instagram-reklámhadjárattal igyekeznek diákokat csábítani az intézménybe. Elmondta továbbá, talán a mérnöki szakokon kívül sajnos valóban nem sok esély van arra, hogy államilag finanszírozott szakok induljanak Siófokon, mert a kormány szeretné az önköltségesség felé terelni a felsőfokú oktatást.
Siófok patinás épületében a NER egyik kedvenc egyeteme fog profitorientált képzéseket tartani. Lengyel Róbert polgármester 2023 ősze óta 23 hosszú Facebook-posztban ajnározta a Debreceni Egyetem siófoki campuslétesítését, de azt egy szóval sem említette, hogy nem államilag finanszírozott képzésekre gondolt. A posztok alatt kritikus hangot alig olvasni, mert – visszajelzések alapján – a projekt kritizálóit letiltotta, kommentjeiket törölte. Néhány képernyőmentésünk alapján azonban a kritikus hangok is többek között éppen azt kritizálták, hogy miért éppen egy olyan, ún. modellváltott egyetemet kell a városba hozni, amelynek hallgatói a kormány hibájából továbbra is ki vannak zárva az Erasmus programból, vagyis képzésük részeként nem tölthetnek külföldön, ösztöndíjjal egy-egy félévet, valamint hogy miért nem elég az oktatási tömb az egyetemnek, miért kell a szállodát és az éttermet is odaadni, amikor azok üzemeltetése egyáltalán nem közfeladat.
Az épület átépítéséről azt írja a november végére dátumozott előterjesztés, hogy decemberben szeretnének közbeszerzést kiírni, ilyent azonban a közbeszerzési értesítőben siófoki teljesítési hellyel nem találtunk. A munkálatok azonban már folytak. December 16-án egy gödi villanyszerelő cég autója állt a campus parkolójában, és az építési terület kerítésén fel nem tüntetett kivitelező bontási munkálatokat folytatott.
Schmidt szerint nyárra már készen lesz a szállodai és éttermi rész, ahol júliusban külföldi hallgatóknak akarnak kredites képzést tartani. Ez sem olyan cél, amire a város gondolt, amikor a Debreceni Egyetemnek adta használatra az épületet. Egyesek szerint a külföldiek első körben esetleg hungarológia szakos és egyéb kínai hallgatók lesznek, tekintve, hogy Communication University of China és a Debreceni Egyetem együttműködési keretszerződést kötött. Az egyetem közleménye szerint: „A kínai hallgatók Debrecenben sajátíthatják el angol nyelvű előadásokon a magyar országimázs-építés, a városmárkázás, a reklámipar jó gyakorlatait és a hazai rádiós és televíziós műfajok jellegzetességeit...” Vagy Siófokon…
Schmidt is kínosnak tarthatja egyébként, hogy a határidőben nem sikerült szakot hirdetni Siófokra, ezért a kampusz hivatalos Facebook-oldalán december 19-én ete mentegetőző nyilatkozatot adtak ki, miszerint: „Tájékoztatjuk leendő hallgatóinkat, hogy legyenek kis türelemmel még a végleges szakok meghirdetésével kapcsolatosan, jelenleg az intézmény oktatásával kapcsolatos hivatalos ügyintézése folyik. Az épület tekintetében pedig elkezdődtek és viharos gyorsasággal folynak az átépítéssel kapcsolatos munkálatok.”
Mindenesetre a lap kíváncsian várja, sikerül-e a felvételi tájékoztatóban utólag szakot hirdetnie a Debreceni Egyetemnek Siófokon, lesz-e köztük állami finanszírozású, illetve lesz-e a szakindításhoz elég jelentkező. (Az épület előző bérlője, a Gábor Dénes Főiskola ugyan meghirdette – többnyire távoktatásos – szakjait, de azok nagy része megfelelő számú jelentkező hiányában nem indulhatott.) Kérdés továbbá, hogy ki fogja üzemeltetni a szállodát és az éttermet, vagyis ki termel hasznot a közvetlen Balaton-parti ingatlan „szabad kapacitásaiból”. (Magyar Narancs)