Ezt az alapvető jogok biztosa közölte a momentumos Orosz Anna kérdésére válaszolva.
2012-ben az akkori alapjogi biztos, Szabó Máté jelezte az emberi erőforrások miniszterének, Balog Zoltánnak a bicskei gyermekotthonban tapasztalt visszaéléseket, a gyermekvédelmi rendszer hiányosságait. Orosz Anna, a Momentum képviselője a jelenlegi ombudsmant, Kozma Ákost kérdezte arról, hogy a 2012-es jelentés után tett-e valami érdemit Balog Zoltán volt minisztériuma azért, hogy megszüntesse azokat – vette észre a 24.hu.
Orosz Anna arra is kíváncsi volt, hogy
- amennyiben igen, ezek milyen intézkedések voltak,
- és az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala kapott-e akkor bármilyen visszajelzést Balog Zoltán minisztériumától.
Kozma Ákos válaszában jelezte, a 2012-es ombudsmani vizsgálatra reagált a szaktárca. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egyetértett az akkori ombudsman megállapításaival, mely szerint
a vizsgálattal érintett ügyben a gyermekek törvényes képviseletét az intézménytől független személynek kellett volna ellátnia.
Az ajánlásnak úgy tett eleget, hogy
- felhívta a szociális és gyámhivatalok útján a gyermekvédelmi szakemberek figyelmét a jelzési és együttműködési kötelezettség jelentőségére,
- a gyám és a gyámolt gyermekek közötti érdekellentét feloldását a gyermekvédelmi gyám jogintézményének bevezetésében látta, bevezette a gyermekvédelmi gyámságot 2014-től.
Egyébként 2012-ben Szabó Máté a legfőbb ügyészt is felkérte, hogy jelentését ismertesse az irányítása alá tartozó, a nyomozás törvényességi felügyeletét ellátó ügyészi szervekkel. Egyebek között jelezte, hogy „az eljárásban gyanúsítottként részvevő igazgatóval hosszú évek óta munkakapcsolatban álló, vele alá-fölérendelt viszonyban lévő igazgatóhelyettes gyakorolta az érintett gyermekek tekintetében a törvényes képviselő jogokat, a gyermekek és a törvényes képviseletüket ellátó személy közötti érdekellentét nem volt kizárható”. Az ombudsman szerint az érintett gyermekek törvényes képviseletére a bicskei gyermekotthon igazgatójától, Vásárhelyi Jánostól független, eseti gondnok kirendelése lett volna indokolt. Megállapította, hogy „a tanúként kihallgatott gyermekek törvényes képviseletének az intézményvezetővel munkajogi függőségi viszonyban álló személy általi ellátása a gyermek védelemhez és gondoskodáshoz fűződő joga sérelmének közvetlen veszélyét idézte elő”. Jelezte, ez intézményes bántalmazásnak tekinthető, ahogy a gyermekekkel foglalkozó szakemberek mulasztása is kimeríti a rendszerabúzus fogalmát.
Orosz Anna Pintér Sándor belügyminisztert arról kérdezte, 2012-ben indult-e átfogó vizsgálat a bicskei gyermekotthonban. Mivel a belügyminiszter tárcája vette át a gyermekvédelmet, azzal kapcsolatban is érdekéldött, mit tett az egykori Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy megszüntesse a visszaéléseket. Rétvári Bence államtitkár terjedelmes, kioktató válaszába beleszőtte az újbudai pedofilügyet, majd irománya legvégén jelezte, hogy négy évvel az ombudsmani jelentés után, 2016-ban Balog miniszter kezdeményezésére függesztették fel Vásárhelyi Jánost, és belső vizsgálatot rendeltek el. (Népszava)