A mostani tankerületi rendszer kritikájaként is értelmezhető az az ajánlat, amit a Miniszterelnökség alá tartozó Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tett az Óbudai Árpád Gimnázium átvételére.
Az NKE képviselői december 2-án személyesen keresték fel a gimnáziumot, ahol bejelentették: a következő tanévtől szeretnék átvenni az iskola fenntartását az Észak-Budapesti Tankerületi Központtól, az intézmény az NKE gyakorlóiskolájaként működne tovább a későbbiekben. Erre azért lenne szükség, mert az egyetemen jövőre pedagógusképzés is indul, a tanárjelöltek itt szerezhetnének szakmai gyakorlatot.
A szóbeli tájékoztatóról jegyzőkönyv készült, amely eljutott a Népszavához. A dokumentum szerint az NKE képviselői szinte mindent megígértek, amit a mostani tankerületi rendszer nem tud biztosítani. Ilyen például
- a bürokratikus terhek csökkentése, gyorsabb és hatékonyabb, rugalmasabb kapcsolat a fenntartóval.
- A pedagógusoknak magasabb megbecsülést, pluszjuttatásokat (cafetéria, prémium),
- az igazgatónak pedig a munkáltatói jog visszaadását (ezt jelenleg a tankerületi igazgató gyakorolja) és az iskola gazdálkodásában nagyobb anyagi szabadságot ígértek.
- Emellett fejlesztéseket, beruházásokat is kilátásba helyeztek, mint az iskolai helyiségek klimatizálása, fejlettebb informatikai rendszer biztosítása.
- A tanárhiányra is megoldást kínálnak azzal, hogy az egyetem pedagógusképzésbe kezd, szerintük ez hosszú távon biztosítja majd az utánpótlást.
A gimnázium szülői közösségének jelentős része azonban tiltakozik a fenntartóváltás ellen, online petíciójukat cikkünk írásáig több mint 800-an írták alá. A szülők egyrészt a rövid határidők (ők másfél napot, a pedagógusok nyolc napot kaptak a tájékozódásra, döntésre), másrészt számos, megválaszolatlanul maradt kérdés – mint a felvételi átalakítása, tandíj esetleges bevezetése – miatt tiltakoznak, valamint a szóbeli ígéreteket sem látják garantáltnak.
További aggályaik is vannak: más egyetemektől eltérően az NKE nem közigazgatási, hanem politikai irányítás alatt lévő szervezet.
Fenntartója a Miniszterelnökség, a konkrét fenntartói jogokat pedig a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs gyakorolja.
Az egyik érintett szülő lapunknak azt mondta: attól tartanak, fenntartóváltás esetén a gimnázium sem lesz független a politikai irányítástól. Felháborítónak tartja azt is, hogy a szülőkkel azt éreztetik:
az iskolában csak akkor lesznek kulturált körülmények, felújítások és „forrásbőség”, ha elfogadják, az intézmény az egyetem fenntartásába kerül.
Mindezzel kapcsolatban a Népszava érdeklődött az NKE sajtóosztályán, de cikkük írásáig nem válaszoltak megkeresésükre. A fenntartóváltás hírére azonban közleményben reagált Óbuda alpolgármestere. Burján Ferenc azt írta, a váltás csak a szülői közösség, a diákönkormányzatok és a pedagógus közösség egyöntetű támogatásával lehetséges. Hozzátette:
az állami iskolai ellátás csődjének beismerése, hogy egy patinás gimnáziumnak fenntartót kellene váltania ahhoz, hogy infrastrukturális fejlesztésben reménykedhessen.
A kerület parlamenti képviselője, Szabó Tímea közösségi oldalán tiltakozott a fenntartóváltás ellen. Közölte azt is, felhívta az Észak-Budapesti Tankerületi Központ igazgatóját, aki azt mondta, a döntés nem a tankerület joga.
A lapunkhoz eljutott jegyzőkönyv szerint, ha a nevelőtestület pozitívan dönt az ajánlatról, az NKE-nek hivatalosan jövő év február 28-áig kell jeleznie fenntartói szándékát, a végső döntést pedig a közoktatásért is felelős miniszter, vagyis Pintér Sándor hozza meg május 31-éig. A fenntartóváltás 2025 augusztus 1-jén valósulna meg, ám gyakorlóiskolává csak egy évvel később, 2026. június 15-étől válna a gimnázium.
Volt már hasonló
Az előző tanévben is több tankerületi iskola fenntartását vették volna át egyetemek: Óbudán a békásmegyeri Veres Péter Gimnáziumért jelentkezett be az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség által fenntartott Milton Friedman Egyetem, de a tiltakozások miatt elálltak az átvételtől. A Budapest XII. kerületi Tamási Áron Általános Iskola és Gimnáziumot a Gábor Dénes Egyetem akarta átvenni, ám végül visszaléptek, ugyancsak a tiltakozások miatt. A zuglói Jókai Mór Általános Iskolát fenntartására a katolikus egyház nyújtott be igényt, de a szülők leszavazták a fenntartóváltást.
(Népszava)