Ennek részben az El Niño, de jelentős részben az emberi tevékenység is az oka. A felmelegedés újabb korallfehéredési hullámot indított el.
Kifejezetten rossz éve van a világóceánnak a BBC elemzése szerint: az elmúlt évben mindennap hőmérsékleti rekordot döntött a víz hőmérséklete. A problémát jelentős részben az emberi tevékenység okozta, de szerepe van benne az El Niño hatásának is, írja az oldal. A szélsőséges melegedés nagy hatással van a vízi élőlényekre, és a korallfehéredés egy újabb hullámát indította el.
A BBC az elemzést az Európai Unió Kopernikusz földmegfigyelési rendszerének adatai alapján készítette. Az adatok azt is megerősítették, hogy a múlt hónap volt az eddigi legmelegebb április a levegő hőmérsékletét tekintve is, így a hónapspecifikus rekordok sorozata 11-re bővült.
Évtizedeken keresztül az óceánok segítették a klímaváltozás elleni küzdelmet, felfogták az ember által kibocsátott szén-dioxid mintegy negyedét, és a generált hő 90 százalékát. Az elmúlt évben azonban jól látszott, hogy az óceánok egyre kevésbé bírják a terhelést, főleg a felszín közeli rétegek viselik rosszul a melegedést.
2023 márciusától a globális óceánok felszíni átlaghőmérséklete egyre inkább a hosszú távú norma fölé emelkedett, és augusztusban új rekordot döntött. Az elmúlt hónapokban a Kopernikusz adatai szerint februárban és márciusban is elérte a tengerfelszín a 21,09 Celsius-fokos új globális napi csúcsot. A hőmérséklet 2023. május 4. óta nemcsak minden egyes nap megdöntötte az adott évszak napi rekordját, de egyes napokon óriásira dagadt a különbség az egyébként mért hőmérséklet és a tavalyi adatok között. Nagyjából 47 napon 0,3 Celsius-fokkal magasabb volt tavaly a hőmérséklet a korábbi rekordokhoz képest.
A legdrasztikusabban 2023. augusztus 23-án, 2024. január 3-án és 2024. január 5-én dőlt meg a hőmérsékleti rekord, ezeken a napokon 0,34 Celsius-fokkal volt melegebb a vízhőmérséklet a korábbi évek rekordjához képest.
Egy friss tanulmány szerint az ember által okozott felmelegedés jelentős hatással van a tengeri élővilágra, és akár a tenger hőmérsékletének szezonális ciklusát is megváltoztathatja. A közelmúlt felmelegedésének egyik legdrámaibb következménye az újabb korallfehéredési hullám. A korallok kritikus elemei az óceáni ökoszisztémának, az összes tengeri faj körülbelül egynegyedének adnak otthont.
A szokatlanul meleg víz a császárpingvin élőhelyét is darabolja, volt már rá példa, hogy a tengeri jég azelőtt töredezett fel, hogy a pingvinfiókák megfelelően megerősödtek volna, és így tömegesen a tengerbe fulladtak. (Telex)