Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Amerikai luxusterepjárót vehettek az erdélyi média támogatására szánt pénzből

Belföld
2024.07.25.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
44

Amerikai rapperek, fekete élsportolók és egyes hollywoodi sztárok autójaként ismeri a világ a Cadillac Escalade terepjárót.

Egy ilyen luxuskocsi előtt pózolt Dzsudzsák Balázs labdarúgó is, amikor az emírségekbe szerződött az al-Vahda csapathoz – a dúsgazdag klub ezt adta szolgálati járműként a játékosainak. És nem mellesleg az amerikai elnökök is ennek az autógyárnak, vagyis a Cadillacnek a speciális autóit használják elnöki luxuslimuzinként 1993 óta.

A Magyar Hang egy budapesti autókereskedésben bukkant rá erre a Cadillac Escalade 6.2 V8 Sport Platinum járműre, aminek a forgalmijában tulajdonosként egy szintén budapesti nonprofit Kft., a Magyar Médiaszolgáltatást Támogató Központ (a továbbiakban MMTK) áll. A cégről később bővebben írunk, előbb lássuk a hét személyes luxusverda paramétereit: a kilencéves, 137 818 kilométert futott járművet 15 millió 490 ezer forintért árulják. Aki megveszi, egy hétszemélyes, faberakásos, bőr belsős, memóriás utasüléssel rendelkező luxusjárművet fog birtokolni, amelynek a 6,162 köbcentiméteres motorja 409 lóerővel repíti a két és fél tonnás monstrumot. A luxusterepjárót 2015 januárjában gyártották Amerikában, a hazai jármű szolgáltatási platform adatai szerint Magyarországon 2021. február 12-én jegyezték be, és az idei év végéig érvényes a műszakija. A régió legnagyobb autós adatbázisa, a mobile.de adatai szerint egy ilyen típus újonnan 140 ezer euró körüli összegbe, vagyis 55 millió forintba kerül. Hatévesen (ennyi idősen vette meg a magyar cég) futásteljesítménytől, állapottól és persze a benne lévő extráktól függően 50-60 ezer euróba kerül (jelenlegi árfolyamon 20-23 millióba).

Nem csak megvenni drága azonban, hanem fenntartani is. Egy ekkora űrtartalmú motorral rendelkező jármű éves cégautó adója 492 ezer forint. A fogyasztása a gyári adatok alapján 16-18 liter benzin 100 kilométerenként, az üzemanyagtankja 24 gallonos, vagyis 91 liter benzin fér bele. Ha tele akarjuk tankolni egy átlagos árakat alkalmazó kúton, akkor legalább 55 ezer forintot hagyunk az ottani kasszában.

A magyar adóforintok útja

És most nézzük az MMTK-t. A magyar adófizetők pénzéből eddig több mint tízmilliárd forintot költöttek arra, hogy felvásárolják az erdélyi magyar nyelvű média többségét és egy, az anyaországbeli Kesmához hasonló alapítvány ernyője alá tereljék őket. Ez az Erdélyi Médiatér Egyesület, ami akkor még Demeter Szilárd ellenőrzése alatt állt – ő büszkén nyilatkozta, hogy ennek a szervezetnek a „nem hivatalos nagykövete”.

A magyar közpénzt a Bethlen Gábor Alap (BGA) adta az erdélyi szervezetnek – tavaly közadatigényléssel sikerült rövid ideig betekinteni a 2019-es és 2020-as elszámolásba. (Két órát adtak a több ezer oldalas dokumentum átnézésére egy monitoron, ahol a táblázatok többségét 90 fokban elforgatták, hogy nehezebb legyen megtalálni a lényeget. Ráadásul nem használhattunk elektronikus eszközt, így középkori íródeákként kockás füzetbe kellett jegyzetelni.) Ekkor találtuk meg az Erdélyi Médiatér Egyesület és az anyaországi MMTK közötti 37/2019-es iktatószámú szerződést, amelyben ez állt: teljes körű menedzsment, akvizíciók, cégvásárlások előkészítése, új akvizíciók beillesztése a cégcsoport működésébe, működési stratégia előkészítése, bevezetése, már folyamatban lévő támogatások koordinálása, támogatás elszámolásának koordinálása. Magyarán kiszervezték az erdélyi médiacég vezetését Budapestre. E szerződés alapján az Erdélyi Médiatér Egyesület akkor éppen 250+21 millió forintot küldött vissza a budapesti cégnek az anyaországtól kapott közpénzből. Ekkor a Médiatér vezetésében Demeter Szilárd barátai, ismerősi voltak: Mohácsi-László Árpád elnök, Horváth István alelnök, Mihálka Melinda titkár.

A jelenleg alig két alkalmazottal működő mikrovállalkozást, az MMTK-t 2019 májusában vették át a Demeter Szilárdhoz köthető személyek: Harmos Beáta Ildikó ekkor lett az ügyvezető, és maradt ebben a tisztségben egészen tavaly áprilisig. Hasonló dolgot történt a társaság tagjaival is: Harmos 2019 áprilisában lett tulajdonos az erdélyi Nemes László Leventével együtt, akiket aztán 2021 májusában Petróné Varga Edit váltott. (Nemes volt az, aki 2022 végén az erdélyi médiacég ügyvezetőjeként egy száznál is több résztvevős online értekezleten bejelentette az összes nyomtatott sajtótermék decemberi bezárását az ottani szerkesztőknek és vezető újságíróknak.)

Demeter emberei küldték Demeter embereinek a pénzt

Szóval a pénzszivattyú a következőképp működött: a BGA-tól megérkezett a pénz Erdélybe a Médiatérhez, annak egy részét Demeter Szilárd ottani emberei visszaküldték Budapestre az MMTK-hoz, ahol Demeter itteni emberei elköltötték. Nem keveset: az Opten céginformációs rendszer adatai alapján az MMTK bevétele 2018 és 2023 között összesen 1 milliárd 660 millió forint volt, miközben kétszer is sikerült negatív üzemi eredmény produkálni: 2019-ben mínusz 20 millió forintot, 2022-ben pedig mínusz 16 milliót.

2021-ben, amikor a luxusverdát megvásárolták, 450 millió forint volt az értékesítés nettó árbevétele. Hogy ez a pénz honnan jött, pontosan kiderül az az évi mérlegükből: „az értékesítés nettó árbevételéből 450 000 ezer forint egy szerződésből származó, közösségi adóalanynak nyújtott főtevékenység szerinti exportszolgáltatás bevétele”. Magyarán a teljes összeg a romániai bejegyzésű Erdélyi Médiatér Egyesülettel megkötött egyetlen szerződés eredménye.

Az Erdélyi Médiatérnek egyébként akkor már nem ment ilyen jól: 2022 végén bejelentették, hogy bezárják az összes nyomtatott sajtóterméküket (a Krónika országos, valamint a Székelyhon és Székely Hírmondó regionális napilapokat, a Heti Hirdető heti-, valamint a Nőileg havi magazint), és megválnak a dolgozóik hetven százalékától.

Eközben Budapesten valaki (vagy valakik) egy Cadillac Escalade 6.2 V8 Sport Platinummal csapatták – hogy pontosan ki használta a luxusterepjárót évekig, csaknem húszezer kilométeren át, azt nem tudta a lap kideríteni.

Hogy miért eladó most a jármű? Demeter Szilárd megbukott a határon túli médiaprojektjével, és lecserélték az embereit. Azóta teljesen új vezetőség van az Erdélyi Médiatér Egyesületben, és az MMTK tulajdonosa is egy román származású NER-közeli üzletember, Radu Morar lett.

Úgy látszik, az új emberek nem akarnak egy Cadillacban feszíteni. (Magyar Hang)

Demeter Szilárd
 Erdélyi Médiatér
Cadillac Escalade
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.07.25. - 07:51
44
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Szerdától olcsóbban tankolhatunk

    Szerdától olcsóbban tankolhatunk

  • UFO-mánia: sosem jártak idegenek a Földön, állítja a Pentagon új jelentése

    UFO-mánia: sosem jártak idegenek a Földön, állítja a Pentagon új jelentése

  • Letöltendő börtönbüntetést kaptak a hivatalos eljárásban embereket bántalmazó rendőrök

    Letöltendő börtönbüntetést kaptak a hivatalos eljárásban embereket bántalmazó rendőrök

  • Magyar Péter ezúttal Orbáén Viktornak üzent

    Magyar Péter ezúttal Orbáén Viktornak üzent

  • Orbán lányának Gucci táskára nincs a kormánynak válasza

    Orbán lányának Gucci táskájára nincs a kormánynak válasza

  • Ungár Péter feljelentést tett az RTL rejtett kamerás felvétele után, Donáth Anna rendőri védelmet kért a bicskei áldozatoknak

    Ungár Péter feljelentést tett az RTL rejtett kamerás felvétele után, Donáth Anna rendőri védelmet kért a bicskei áldozatoknak

  • Van egy polgármester Magyarországon, aki lophatja a falu pénzét, elítélhetik, de mindegy, bármit megtehet

    Van egy polgármester Magyarországon, aki lophatja a falu pénzét, elítélhetik, de mindegy, bármit megtehet

  • Az emberre veszélyes dolgot találtak a kutyák ürülékében, és a rossz hír az, hogy még a gyógyszereknek is ellenáll

    Az emberre veszélyes dolgot találtak a kutyák ürülékében, és a rossz hír az, hogy még a gyógyszereknek is ellenáll

  • Egy évtized után végleg megoldódhat a maláj MH370 járat eltűnésének a rejtélye

    Egy évtized után végleg megoldódhat a maláj MH370 járat eltűnésének a rejtélye

  • Svédország és Kanada a szenvedéseket látván meggondolta magát

    Svédország és Kanada a szenvedéseket látván meggondolta magát

  • Bencsik: Orbán és Trump készíti elő a történelem legfontosabb megállapodását az oroszok és az amerikaiak közt

    Bencsik: Orbán és Trump készíti elő a történelem legfontosabb megállapodását az oroszok és az amerikaiak közt

  • Felrobbanthatja az inflációt a béremelkedés?

    Felrobbanthatja az inflációt a béremelkedés?

  • Egy kis romantika

    Egy kis romantika

  • Mérő Vera: Elmondom, miért megyek el Magyar Péter eseményére

    Mérő Vera: Elmondom, miért megyek el Magyar Péter eseményére

  • Eltűnhet a magyar utakról a kamionok egy része

    Eltűnhet a magyar utakról a kamionok egy része

  • Mégis nyomozni kell az államtól milliárdokat szakító haveri cég miatt

    Mégis nyomozni kell az államtól milliárdokat szakító haveri cég miatt

  • Balhé a Kutyapártban: belső feszültségek miatt távozik a két társelnök

    Balhé a Kutyapártban: belső feszültségek miatt távozik a két társelnök

  • Óbuda visszavágott a vesztegetési ügyben

    Óbuda visszavágott a vesztegetési ügyben

  • Az osztrákok nyerték a magyar telet, de a legtöbben mégsem síelni utaztunk

    Az osztrákok nyerték a magyar telet, de a legtöbben mégsem síelni utaztunk

  • Labdába sem rúg a fogyasztóbarát biztosítás a kampányban

    Labdába sem rúg a fogyasztóbarát biztosítás a kampányban

  • Szijjártó Péter: Donald Trump elnöksége a globális béke és stabilitás új világrendjét fogja szavatolni

    Szijjártó Péter: Donald Trump elnöksége a globális béke és stabilitás új világrendjét fogja szavatolni

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element