Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Amerikai luxusterepjárót vehettek az erdélyi média támogatására szánt pénzből

Belföld
2024.07.25.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
44

Amerikai rapperek, fekete élsportolók és egyes hollywoodi sztárok autójaként ismeri a világ a Cadillac Escalade terepjárót.

Egy ilyen luxuskocsi előtt pózolt Dzsudzsák Balázs labdarúgó is, amikor az emírségekbe szerződött az al-Vahda csapathoz – a dúsgazdag klub ezt adta szolgálati járműként a játékosainak. És nem mellesleg az amerikai elnökök is ennek az autógyárnak, vagyis a Cadillacnek a speciális autóit használják elnöki luxuslimuzinként 1993 óta.

A Magyar Hang egy budapesti autókereskedésben bukkant rá erre a Cadillac Escalade 6.2 V8 Sport Platinum járműre, aminek a forgalmijában tulajdonosként egy szintén budapesti nonprofit Kft., a Magyar Médiaszolgáltatást Támogató Központ (a továbbiakban MMTK) áll. A cégről később bővebben írunk, előbb lássuk a hét személyes luxusverda paramétereit: a kilencéves, 137 818 kilométert futott járművet 15 millió 490 ezer forintért árulják. Aki megveszi, egy hétszemélyes, faberakásos, bőr belsős, memóriás utasüléssel rendelkező luxusjárművet fog birtokolni, amelynek a 6,162 köbcentiméteres motorja 409 lóerővel repíti a két és fél tonnás monstrumot. A luxusterepjárót 2015 januárjában gyártották Amerikában, a hazai jármű szolgáltatási platform adatai szerint Magyarországon 2021. február 12-én jegyezték be, és az idei év végéig érvényes a műszakija. A régió legnagyobb autós adatbázisa, a mobile.de adatai szerint egy ilyen típus újonnan 140 ezer euró körüli összegbe, vagyis 55 millió forintba kerül. Hatévesen (ennyi idősen vette meg a magyar cég) futásteljesítménytől, állapottól és persze a benne lévő extráktól függően 50-60 ezer euróba kerül (jelenlegi árfolyamon 20-23 millióba).

Nem csak megvenni drága azonban, hanem fenntartani is. Egy ekkora űrtartalmú motorral rendelkező jármű éves cégautó adója 492 ezer forint. A fogyasztása a gyári adatok alapján 16-18 liter benzin 100 kilométerenként, az üzemanyagtankja 24 gallonos, vagyis 91 liter benzin fér bele. Ha tele akarjuk tankolni egy átlagos árakat alkalmazó kúton, akkor legalább 55 ezer forintot hagyunk az ottani kasszában.

A magyar adóforintok útja

És most nézzük az MMTK-t. A magyar adófizetők pénzéből eddig több mint tízmilliárd forintot költöttek arra, hogy felvásárolják az erdélyi magyar nyelvű média többségét és egy, az anyaországbeli Kesmához hasonló alapítvány ernyője alá tereljék őket. Ez az Erdélyi Médiatér Egyesület, ami akkor még Demeter Szilárd ellenőrzése alatt állt – ő büszkén nyilatkozta, hogy ennek a szervezetnek a „nem hivatalos nagykövete”.

A magyar közpénzt a Bethlen Gábor Alap (BGA) adta az erdélyi szervezetnek – tavaly közadatigényléssel sikerült rövid ideig betekinteni a 2019-es és 2020-as elszámolásba. (Két órát adtak a több ezer oldalas dokumentum átnézésére egy monitoron, ahol a táblázatok többségét 90 fokban elforgatták, hogy nehezebb legyen megtalálni a lényeget. Ráadásul nem használhattunk elektronikus eszközt, így középkori íródeákként kockás füzetbe kellett jegyzetelni.) Ekkor találtuk meg az Erdélyi Médiatér Egyesület és az anyaországi MMTK közötti 37/2019-es iktatószámú szerződést, amelyben ez állt: teljes körű menedzsment, akvizíciók, cégvásárlások előkészítése, új akvizíciók beillesztése a cégcsoport működésébe, működési stratégia előkészítése, bevezetése, már folyamatban lévő támogatások koordinálása, támogatás elszámolásának koordinálása. Magyarán kiszervezték az erdélyi médiacég vezetését Budapestre. E szerződés alapján az Erdélyi Médiatér Egyesület akkor éppen 250+21 millió forintot küldött vissza a budapesti cégnek az anyaországtól kapott közpénzből. Ekkor a Médiatér vezetésében Demeter Szilárd barátai, ismerősi voltak: Mohácsi-László Árpád elnök, Horváth István alelnök, Mihálka Melinda titkár.

A jelenleg alig két alkalmazottal működő mikrovállalkozást, az MMTK-t 2019 májusában vették át a Demeter Szilárdhoz köthető személyek: Harmos Beáta Ildikó ekkor lett az ügyvezető, és maradt ebben a tisztségben egészen tavaly áprilisig. Hasonló dolgot történt a társaság tagjaival is: Harmos 2019 áprilisában lett tulajdonos az erdélyi Nemes László Leventével együtt, akiket aztán 2021 májusában Petróné Varga Edit váltott. (Nemes volt az, aki 2022 végén az erdélyi médiacég ügyvezetőjeként egy száznál is több résztvevős online értekezleten bejelentette az összes nyomtatott sajtótermék decemberi bezárását az ottani szerkesztőknek és vezető újságíróknak.)

Demeter emberei küldték Demeter embereinek a pénzt

Szóval a pénzszivattyú a következőképp működött: a BGA-tól megérkezett a pénz Erdélybe a Médiatérhez, annak egy részét Demeter Szilárd ottani emberei visszaküldték Budapestre az MMTK-hoz, ahol Demeter itteni emberei elköltötték. Nem keveset: az Opten céginformációs rendszer adatai alapján az MMTK bevétele 2018 és 2023 között összesen 1 milliárd 660 millió forint volt, miközben kétszer is sikerült negatív üzemi eredmény produkálni: 2019-ben mínusz 20 millió forintot, 2022-ben pedig mínusz 16 milliót.

2021-ben, amikor a luxusverdát megvásárolták, 450 millió forint volt az értékesítés nettó árbevétele. Hogy ez a pénz honnan jött, pontosan kiderül az az évi mérlegükből: „az értékesítés nettó árbevételéből 450 000 ezer forint egy szerződésből származó, közösségi adóalanynak nyújtott főtevékenység szerinti exportszolgáltatás bevétele”. Magyarán a teljes összeg a romániai bejegyzésű Erdélyi Médiatér Egyesülettel megkötött egyetlen szerződés eredménye.

Az Erdélyi Médiatérnek egyébként akkor már nem ment ilyen jól: 2022 végén bejelentették, hogy bezárják az összes nyomtatott sajtóterméküket (a Krónika országos, valamint a Székelyhon és Székely Hírmondó regionális napilapokat, a Heti Hirdető heti-, valamint a Nőileg havi magazint), és megválnak a dolgozóik hetven százalékától.

Eközben Budapesten valaki (vagy valakik) egy Cadillac Escalade 6.2 V8 Sport Platinummal csapatták – hogy pontosan ki használta a luxusterepjárót évekig, csaknem húszezer kilométeren át, azt nem tudta a lap kideríteni.

Hogy miért eladó most a jármű? Demeter Szilárd megbukott a határon túli médiaprojektjével, és lecserélték az embereit. Azóta teljesen új vezetőség van az Erdélyi Médiatér Egyesületben, és az MMTK tulajdonosa is egy román származású NER-közeli üzletember, Radu Morar lett.

Úgy látszik, az új emberek nem akarnak egy Cadillacban feszíteni. (Magyar Hang)

Demeter Szilárd
 Erdélyi Médiatér
Cadillac Escalade
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.07.25. - 07:51
44
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Magyar György a "Magyar Péter-jelenségről": A kutya Schadl széfjében van elásva

    Magyar György a "Magyar Péter-jelenségről": A kutya Schadl széfjében van elásva

  • Humanoid robotok kezdtek dolgozni a Mercedes kecskeméti gyárában

    Humanoid robotok kezdtek dolgozni a Mercedes kecskeméti gyárában

  • Március 15.: Zászlót nem, de visszamenőleges közös költség emelést kapott egy társasház

    Március 15.: Zászlót nem, de visszamenőleges közös költség emelést kapott egy társasház

  • Hiába győzött Putyin fölényesen, nehéz évek várnak rá

    Hiába győzött Putyin fölényesen, nehéz évek várnak rá

  • Pottyondy Edina: Nincs egybefüggően 24 óra, amikor ugyanazt gondolnám a Magyar Péter-jelenségről

    Pottyondy Edina: Nincs egybefüggően 24 óra, amikor ugyanazt gondolnám a Magyar Péter-jelenségről

  • Napos, száraz idő lesz

    Napos, száraz idő lesz

  • A Jaguár

    A Jaguár

  • Szentkirályi Alexandra kampányfőnöke egyenesen Brüsszelből érkezik

    Szentkirályi Alexandra kampányfőnöke egyenesen Brüsszelből érkezik

  • Semmi szükség Lánczi Tamás szuverenitásvédelminek nevezett hivatalára a Velencei Bizottság szerint

    Semmi szükség Lánczi Tamás szuverenitásvédelminek nevezett hivatalára a Velencei Bizottság szerint

  • Tömegesen lájkolták vietnámi profilok Varga Judit „Mindig van kiút” posztját a Facebookon

    Tömegesen lájkolták vietnámi profilok Varga Judit „Mindig van kiút” posztját a Facebookon

  • Miért akarja megakadályozni a spanyol kormány, hogy magyar cég vegye meg Talgo vonatgyárat?

    Miért akarja megakadályozni a spanyol kormány, hogy magyar cég vegye meg Talgo vonatgyárat?

  • Vitézy Dávid lesz a Fidesz végső jelöltje Budapesten

    Karácsony Gergely: Vitézy Dávid lesz a Fidesz végső jelöltje Budapesten

  • Magyar Péter elmondta, kiktől származnak a bizonyítékai

    Magyar Péter elmondta, kiktől származnak a bizonyítékai

  • Megszüntették a gyermekpornográfiával gyanúsított volt állami vezető letartóztatását

    Megszüntették a gyermekpornográfiával gyanúsított volt állami vezető letartóztatását

  • Európa legmagasabb tornya épülhet meg Budapesten

    Európa legmagasabb tornya épülhet meg Budapesten

  • Sulyok Tamás apja pártirodát és „zsidóbútorokat” is igényelt az elhurcolt zsidók vagyonából, állítja egy történész

    Sulyok Tamás apja pártirodát és „zsidóbútorokat” is igényelt az elhurcolt zsidók vagyonából, állítja egy történész

  • Orbán és a Kreml támogatását kérte a Szlovák kormányfő az újraválasztási kampányában

    Orbán és a Kreml támogatását kérte a Szlovák kormányfő az újraválasztási kampányában

  • Márki-Zay Péter a pártja EP-listavezetőjévé tehetné Magyar Pétert, de...

    Márki-Zay Péter a pártja EP-listavezetőjévé tehetné Magyar Pétert, de...

  • Máris megvan a hatása Tuzson Bence összevissza-bejelentésének

    Máris megvan a hatása Tuzson Bence összevissza-bejelentésének

  • Egy lakó ellenkezése miatt nem tudták felavatni Baló György emléktábláját

    Egy lakó ellenkezése miatt nem tudták felavatni Baló György emléktábláját

  • „Nyilatkozatai alapján azt lehet sejteni, hogy Magyar Péter egy létező párt átvételére készül”

    „Nyilatkozatai alapján azt lehet sejteni, hogy Magyar Péter egy létező párt átvételére készül”

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element