2024. március 12-én Budapesten találkozott Alekszej Lihacsov, a Roszatom állami atomenergetikai vállalat vezérigazgatója és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A tárgyalásokat követően Alekszej Lihacsov és Szijjártó Péter megjegyezte, hogy a Paksi Atomerőmű új erőművi blokkjainak építése gyors ütemben halad. Tavaly a határidő előtt elvégezték a munkagödörből a talaj kitermelését - 5 méter mélységig, a talajvíz szintjéig. Befejeződött a résfal építése 2700 méter hosszban, amely egy speciális vízzáró betonfal a munkagödör körül, amely meggátolja a talajvíz behatolását és biztosítja a Paksi Atomerőmű blokkjainak biztonságos működését az új egységek építése során. Jelenleg a talajmegerősítés zajlik és 2024 nyarán a tervek szerint megkezdődik a munkagödörből a talaj kiemelése a tervezett - 30 méteres mélységig. Ezt követően megkezdődik a jövőbeli alaplemez betonozásának előkészítése.
A jelenlegi tempó alapján arra számíthatunk, hogy a telephelyen az összes előkészítő munka még az idei év vége előtt befejeződik, ami biztosítja annak lehetőségét, hogy az első beton öntésével folytassuk a munkát. Ezért azt gondolom, hogy ez az év különösen jelentős lesz az egész projekt számára. Fontos az is, hogy sikerült a magyar féllel közösen előrehaladást elérni az EPC-szerződés optimalizálása és aktualizálása terén
– hangsúlyozta Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója.
A magyar ipar részéről jelentős érdeklődés mutatkozik a projekt iránt. A munkában már több mint 100 alvállalkozó vesz részt Magyarországról, valamint más európai országokból. Februárban a projekt fővállalkozója, az Atomsztrojexport Rt. (ASZE Rt.) tájékoztatót tartott a projekt potenciális beszállítói számára. Különböző országokból mintegy 190 cég képviselői vettek részt a rendezvényen.
A paksi telephelyen az atomerőmű beruházásának munkálatai folyamatosan haladnak, nincs akadálya annak, hogy az idei esztendő végére az első betonig eljussunk, és nincs akadálya annak sem, hogy a következő évtized elején a két új paksi blokk a magyar energiaellátási hálózatra rákapcsolódjon. Befejeződött Oroszországban a zónaolvadék-csapda gyártása, így annak szállítása hamarosan megtörténik. Nem lesz kis művelet, mert ez a legnehezebb berendezés, a tömege több mint 700 tonna. Büszkék vagyunk arra, hogy Pakson egy igazi nagy, nemzetközi projekt zajlik, mert az orosz fővállalkozó és a talajszilárdítást végző német alvállalkozó mellett francia, osztrák, svéd és amerikai cégek is vannak az alvállalkozók között
– mondta Szijjártó Péter.
Áprilisban megkezdődik a Paks II. Atomerőmű 1-es blokk reaktortartályának gyártása Oroszországban. Az év második felében érkezik Magyarországra a zónaolvadék-csapda, amely a tervezési alapon túli, rendkívül kis valószínűségű balesetek következményeinek mérséklésére szolgál. Ez lesz az első hosszú gyártási ciklusú berendezés, amely az építkezés területére érkezik.
A Paks II. Atomerőmű az Európai Unióban elsőként kapott létesítési engedélyt a referenciaként szolgáló orosz projekt alapján. A Roszatom világelső az új blokkok építését tekintve, egyidejűleg 22 erőművi egységet épít 7 országban. A Roszatom megrendelésállományában szerepel a világ két legnagyobb atomerőmű-építési projektje Törökországban és Egyiptomban, ahol 4-4 blokkot építenek egyszerre. Indiában, Kínában és Bangladesben is aktívan zajlik a munka. A fehérorosz atomerőmű üzembe helyezése után az ottani hatóságok újabb erőmű építését vették fontolóra, Törökország pedig egy második atomerőmű építésének lehetőségéről tárgyal az orosz féllel a Fekete-tenger partján fekvő Sinop térségében.
A Roszatom kis teljesítményű moduláris reaktorokat (SMR) is fejleszt és negyedik generációs atomenergetikai technológiát hoz létre, amelynek köszönhetően jelentősen csökken a radioaktív hulladék, és újrafelhasználják a kiégett nukleáris üzemanyagot.
A jövő technológiáin dolgozva már most azt tervezzük, hogy fejlesztéseinket a referenciák elkészültével megosztjuk a partnerekkel, köztük Magyarországgal
– hangsúlyozta a Roszatom vezetője.