Van egy kiváló terv már jópár éve a budapesti reptéri vasútra. És van egy értelmetlen, drága, káros. Úgy tűnik, az utóbbit választják, miért ne?
Tíz éve, amikor nagy nehezen átadták a négyes metrót, kínjában röhögött rajta a közlekedési szakma, hiszen már hosszú évek óta nem épített senki szigetüzemű metrót. Már amikor kitalálták is idejétmúlt volt a koncepció, az egész modern világ abba az irányba ment, hogy az elővárosokból több irányból érkező kötött pályás járművek átmennek a város alatt, majd a túloldalon szétágazva szolgálják ki a másik agglomerációs oldalt.
A lényeg, hogy a lehető legtöbb helyre legyen átszállásmenetes kapcsolat, ami növelni a közösségi közlekedés vonzerejét, gyors eljutást tesz lehetővé, csökkenti a közúti forgalmat. Erre kaptuk mi ezt a szigetmetrót, pedig a szakma ennél is tudta, hogy merre lenne a helyes arra, csak ez nálunk a politikát a legkevésbé se szokta érdekelni, a szakma meg behúzza fülét-farkát, alkalmazkodik és követi az irányt – hiszen a megbízóból él.
Ehhez képest volt különösen üdítő, amikor pár évvel később úgy tűnt, hogy a budapesti reptér kötött pályás kapcsolatát illetően összeállt egy kiváló fejlesztési terv, amit még a politika is támogatni látszott. Egy darabig. Most meg az az egyik hír, hogy a politika visszatér a létező legrosszabb megoldáshoz, a kínai hitelből kínaiak által épített szigetüzemű luxusvasúthoz.
Sok vitatható beruházási döntés volt az elmúlt években, de ez a reptéri vasutas azért is kirívó, mert egészen pontosan nulla, azaz nulla szakmai érv hozható fel mellette és ez igazából mindenki számára tök egyértelmű, aki összehasonlítja a két elképzelést. Most nem ugrok vissza a Demján és a Kóka-féle reptéri vasutas álmokhoz, koncentráljunk csak arra a fejlesztési tervre, amely az elmúlt években volt esélyes egy rövid ideig.
Ennek az a lényege, hogy a 100a jelű, Budapest-Cegléd-Szolnok vonalból ágazik le egy új pálya valahol Kőbánya-Kispestnél, amely érinti a repteret, majd visszaköt a fővonalba valahol Monornál, amely az elővárosi vonatok egy részének a végállomása.
Szofisztikáltabb verzióban van még egy átkötés a reptértől a 120a (Budapest-Újszász-Szolnok, helló Békéscsaba) vonalba is, de ha ezzel nem számolunk, akkor is óriási előnye ennek a megoldásnak, hogy a reptér közvetlen elérését biztosítja nem csak a főváros, hanem minimum Cegléd, rajta keresztül Kecskemét-Szeged, valamint Debrecen – Nyíregyháza irányából.
De semmiből se tart a Kelenföld felől ma csak Kökiig átjáró vonatokat tovább vinni, simán lehetne közvetlen ferihegyi kapcsolata Fehérvárnak, Tatabányának is, de akár Győrnek is. (Az osztrákok amúgy nagyon hasonló megoldást csinálnak, átkötést a magyar határ felől a reptérhez, a jelentősen lerövidítve a bécsi reptér elérését Győr felől is).
Ez a megoldás tehermentesíti a 100a vonal legzsúfoltabb (Köki-Monor) szakaszát, ahol ma az összes szegedi, nyíregyi IC és távolsági sebesvonat osztozik a pályán a hatalmas elővárosi forgalommal és akkor még a tehervonatokról nem is beszéltünk. Ha megoszlik a forgalom a vecsési és a reptéri ágon (előbbin a személy- és tehervonatok, utóbbin a zónázók és a távolsági forgalom mehet), akkor nő az áteresztőképesség, jobban tudják tartani a menetrendet a vonatok, tiszta sor.
Ez a terv megvolt, az engedély is az építésre, egy fontos dolog hiányzott, a pénz.
Lázár János jelenlegi visszafejlesztési miniszter, 2016-ban még kancelláriaminiszterként jelentette be büszkén, hogy a kormány rábólintott a tervre, aztán nem történt semmi.
Még a covid előtt jöttek a kínaiak nagyjából azzal a tervvel, ami most megvalósulni látszik, tehát a jelenlegi hálózattól független, de azzal párhuzamosan haladó vadiúj pálya, most ezt annyival fűszerezték magyar oldalról, hogy ketté kell ágaznia, mert megígérték a derék emirátusi fejlesztőknek, hogy Rákosrendező környékén épülő értelmetlen luxusnegyed is kap vasutat. Így csak minden második vonat megy majd a Nyugatiba.
Tehát kiemelt áron, több ezer forintos jeggyel lehet majd speckó gyorsvonattal bejutni a városba és a luxinegyedbe, miközben tovább növelik az ország Kínától való függőségét.
A reptérre Budapest felől tartó magyarok nagy része nyilván marad a busznál, vagy az autónál, Kelet-Magyarország pedig átszáll buszra, ahogy eddig is. Úgy tűnik, nem szempont, hogy a fél ország kaphatott volna közvetlen kapcsolatot a reptérhez, zsíros külföldi turistának fejlesztünk, a magyar jobbágynak úgyis bármi megfelel, amíg nincsenek migránsok, de van Gyurcsány.
Természetesen nem lehet pontosan tudni, hogy miért a teljesen egyértelműen sokkal rosszabb megoldást választja a kormány, olyat, amely alapvetően és több szempontból is ellentétes a polgárai érdekeivel. A legvalószínűbb ok, hogy látják, uniós pénz nem lesz a jó verzióra, saját pénz meg nincs, a gazdaság szenved, a kincstár üres.
A repteret előbb-utóbb megveszik, ezért az eddiginél sokkal szívesebben fejlesztik az eljutást, hogy nőjön az utasszám, ezért lett hirtelen újra fontos projekt a reptéri vasút.
Az unió nem ad pénzt, rohadjanak meg, de az nem merül fel, hogy kicsit visszatérünk a jogállamiság irányába, inkább jöjjenek a kínai gyarmatosítók. Ők meg megmondják, milyen vasutat akarnak. Olyannal, ami nekünk jó lenne, meglevő pályával kombináltan, ők nem szöszölnek. Hiszen a nulláról újjáépítendő gigagtikus pénzkidobásnál, a Budapest-Belgrád vonal magyar szakaszán is pont elég bajuk van az európai sztenderdekkel. Tehát legyen úgy, amit ők akarnak és ami teljesen egészében káros gyakorlatilag minden magyarnak.
Tanulság nincs, csak nézek bambán, hogy ezt is simán meg lehet csinálni. (Forbes)