Velez Csabával és Stern Gáborral a KnifeChallenge sport hazai szervezőivel beszélgetünk egy Magyarországon még újnak számító sportág kialakulásáról.
A KnifeChallenge egy késes kihívás ahol egy akadálypályán különböző ügyességi, és erőnléti vágási feladatokat kell megoldaniuk a versenyzőknek, időre.
C7: Meséljetek egy kicsit arról, hogy honnan jött az ötlet, és hogyan vágtatok bele ebbe a nem kis feladatba, hogy egy új sportágat honosítsatok meg Magyarországon?
VCs: Sok éve már hogy a “késes világban" mozgunk mindketten, ezért szerettünk volna egy közösségformáló foglalatosságot létrehozni, ahol a készítők és a késkedvelők egyaránt jól érezhetik magukat. A sportág maga egy -más formában- létező sport, ami a világ számos országában jelen van: Amerikából indult BladeSports néven. Persze, akik ebben a világban mozognak azoknak a BladeSports név ismerősen cseng, hiszen Amerikában ennek a sportnak hagyománya van, és elég komoly szinten űzik. Rengeteg videó található az interneten amit mi is nagy érdeklődéssel néztünk meg számtalanszor. A KnifeChallenge-et a BladeSports mintájára építettük fel, átvettünk feladatokat, kitaláltunk újakat, tovább fejlesztettük, és a szabályrendszerét teljesen megváltoztattuk annak érdekében, hogy a versenyzők teljesítményét precízen mérhetővé tegyük: így mindenki egyenlő esélyekkel indulhat.
2019 őszén említettem Gábornak, hogy szeretnék itthon egy BladeSports-hoz hasonló versenyt rendezni. Mivel ő pár ezer fős fesztiválokat rendezett és bonyolított le ebben az időszakban, minden tapasztalata megvolt, ami egy háziverseny megszervezéséhez kellett. Gábor szerencsére látott fantáziát a dologban, így elindult a közös munka.
SG: Elkezdtünk dolgozni a versenyasztalok kialakításán és a versenyfeladatok pontos meghatározásán. A versenyt rengeteg szervezés, és a feladatok gyakorlása előzte meg, hogy a nagy napon minden klappoljon. Az első “háziversenyünket” - akkor még Késpróba néven futott - 2020 februárjában rendeztük meg egy raktárépületben, amit úgy kaptunk kölcsön az eseményre. Ekkor még szűk körben promotáltuk az eseményt, de ennek ellenére meglepően sokan jelentkeztek versenyzőnek és nézőnek egyaránt. A becslések alapján közel 200 fő tisztelt meg minket azon a napon.
A “háziverseny” pozitív és negatív visszajelzései alapján úgy döntöttünk hogy megpróbáljuk a nagyközönség elé vinni a KnifeChallenge-et, de a Covid közbeszólt, így szomorúan elengedtük, nem tudtunk több versenyt szervezni. Ebben az időszakban rendszeresen érdeklődtek a Facebook csoportunkban, hogy mikor csináljuk már a következő versenyt, de erre egészen 2023-ig kellett várni. Idén újult erővel és óriási lelkesedéssel vettük fel ismét a fonalat, új energiákkal feltöltődve indultunk neki a verseny megszervezésének.
C7: Hogy sikerült a 2023/I. forduló versenynapja?
VCs: A szervezés közben rengeteg kreatív energia vett körül minket. Az esemény FB csoportjában nagyon sok segítséget és ötletet kaptunk az előző verseny résztvevőitől. Jó érzés volt, hogy a szervezésben sem vagyunk egyedül. Mint egy szorgos hangyacsalád, tégláról téglára építettük fel a második verseny feladatait, és a komplett forgatókönyvet. Rengeteg felajánlást kaptunk eszközökre, munkaerőre, segítőkre és a helyszínre is, amit a Kaptár Ifjúsági Klub biztosított számunkra. Ezúton is KÖSZÖNJÜK mindenkinek akik mellettünk állt ebben, segített a szervezésben, és a lebonyolításban!
Ami a legnagyobb öröm volt számunkra, hogy az esemény mögé sok cég is beállt szponzornak, ami azt jelenti, hogy mások is látnak fantáziát ebben a dologban.
A névadó szponzorunk Darai Sándor és Tőzsér Dávid által alapított DT Grinder lett. A srácok - hozzánk hasonlóan - néhány éve összeálltak, hogy valami egyedit és maradandót alkossanak, mára professzionális minőségű termékeket, szolgáltatásokat kínálnak. Profi szalagcsiszolókat és élezőgépeket gyártanak. Természetesen ezek kiegészítőit is megtalálhatjátok náluk. Honlapjukon több infót találtok! A versenysorozat ezért a DT Grinder KnifeChallenge néven fut a 2023-as szezonban.
SG: A verseny előtti néhány hetünk csak a KnifeChallenge körül forgott. Azon idegeskedtünk - legalábbis én, Csabi nem annyira ideges típus :D - hogy nehogy kimaradjon valami fontos tényező, hiszen ez lesz a debütálásunk, és mindenképpen jól kell sikerüljön.
A verseny eszközöket napokkal előtte kipróbáltuk és a kertünkben modelleztük az összes részletet.
A verseny napján rengeteg önkéntessel karöltve összeraktuk a pályát, felállítottuk a sátrakat, beüzemeltük a büfét is, és még egy kovácsműhelyt is felállítottunk hogy meglegyen a hangulat. Benkő Attila és Himpelmann Balázs díszműkovácsok és személyes barátaink fáradhatatlanul szolgáltatták az ütemet az üllőn. A nap folyamán egyébként sok kis ajándéktárgyat kalapáltak a nézőknek ajándékba. Szerencsénkre nagyon szép időt sikerült kifogni.
A helyszínen lévők között a DT Grinder indított egy “Legélesebb kés a fiókban!” elnevezésű versenyt, amely arról szólt hogy a nálad lévő bicska élét egy erre a célra kifejlesztett eszközzel megmérik, és egy skálán értékelik. Itt is történt némi meglepetés és egy rekord felállítás is, ugyanis Gombócz László késkészítő zsebéből előkerült a győztes kés egy olyan elképesztő eredménnyel, hogy a DT Grinder-es srácok sem láttak még ilyet. Összehasonlításképpen egy borotva az élesség skálán 150-200 egység között mozog, Laci kése 65 volt! Mondanom sem kell hogy a szám minél kisebb annál jobb! :D
VCs: Az alapos előkészítés meg is hozta a várt eredményt, a versenynap sikeresen lezajlott minden gond nélkül. Az asztalok jól szuperáltak, a lebonyolítás zökkenőmentes volt. Ami egy picit csalódás részünkről az a nézői létszám volt. A vártnál kevesebben jöttek el de így is volt azért mozgás. Akik eljöttek nézőnek azok kézműves hot-dogot, üdítőt és ásványvizet fogyaszthattak, és a verseny végén ki is próbálhattak egy-egy versenyszámot! Nagy meglepetésünkre hölgyek is jelentkeztek a próbára.
Ezzel kapcsolatban elmesélek egy vicces sztorit: van egy olyan feladat amiben egy függesztett A4-es lapot kellett hullám vonalban a megadott jelek között elvágni. Ez egy precíziós feladat ráadásul ezekkel a közel 1 kilós borotva éles versenybárdokkal egyáltalán nem egyszerű feladat még a versenyzőinknek sem. A próbára jelentkezett egy helyes, középkorú hölgy is, hogy szeretné a “halálkígyó” kihívást kipróbálni. A versenyző srácok már ekkor tágra nyílt szemmel figyelték hogy mi fog történni. A hölgy a biztonsági eligazítás után a versenybárddal olyan gyorsan és precízen vágott hogy nem hittünk a szemünknek. A feladatot nulla hibaponttal teljesítette. A versenyzőink állát a földről kellet összeszedni, és persze azonnal elindult a pletyka hogy a hölgy sebész professzor civilben. :D Ezt a pletykát sem megerősíteni sem megcáfolni nem áll módunkban!
A versenyt Darai Sándor nyerte, aki hihetetlen összpontosítással, és sebességgel oldotta meg a feladatokat! Második Szálkai Robi, harmadik Végh Dávid lett! Ezúton is gratulálunk nekik az elért helyezésükhöz!
C7: Mikor és hol kerül megrendezésre a 2023/II. forduló?
VCs: 2023 szeptember 2-án szombaton a Pickup 4x4 Kft. biztosítja a versenyhelyszínt:
Fontos megjegyezni, hogy idénre 3 versenyt szervezünk és a pontozásos rendszer miatt bárki becsatlakozhat versenyzőként. Bárkinek esélye van megnyerni a futamdíjat és a fődíjat is!
A futamdíj egy élességmérő (amilyennel Laci kését 65-re mérték) a fődíj pedig egy DT Grinder professzionális késélező a hozzá való fogyóeszközökkel. Tehát érdemes becsatlakozni a versenysorozatba! Szeretnénk hogy sokkal több néző venne részt a versenyeken a látogatók ingyenesen nézhetik meg a versenyt és vehetnek részt a programokban.
C7: Ha valaki szeretne csatlakozni a versenyhez mi a teendője, hogyan lehetséges ez?
SG: Először is be kell szereznie vagy készítenie egy, a szabályoknak megfelelő versenybárdot. Ha erre nincs módja akkor mi is tudunk biztosítani neki a verseny idejére. Több hazai készítő, aki versenyez is, készít ilyen speciális versenybárdokat, keressék fel őket bizalommal, vagy KnifeChallenge nevű FB csoportunkban is minden infót megtaláltok erről is. A versenyek előtt és után, mindenkinek van lehetősége próbakört futni a szabályok betartásával és egy biztonsági eligazítás után. A legjobb természetesen, ha otthon is gyakorol az ember, mert vannak feladatok amik kívülről könnyűnek látszanak, de egyáltalán nem egyszerűek. Aki versenyezni szeretne keressen meg minket és segíteni fogunk neki mindenben. Mindenkit arra buzdítunk hogy próbálja ki magát ebben a rendkívül izgalmas új sportban és legyen részese ennek a nagy családnak!
C7: Mik a terveitek a jövőre nézve és hogyan szeretnétek elérni azokat?
VCs: Egy olyan sportot szeretnénk létrehozni ami izgalmas és nagy tömegeket vonz. Persze ennek a folyamatnak még nagyon az elején járunk de minden erőnkkel azon vagyunk, hogy meg tudjuk valósítani. Folyamatos az előkészítés a környező országok nyitása felé, mert szeretnénk nemzetközivé tenni a versenysorozatot. amint beáll a stabil versenyzői létszám és a nézők száma is akkor szeretnénk vidékre is elmenni és versenyeket szervezni. A csúcs az lenne ha a vasárnapi meccs helyett a TV nézők a Sport TV-n a KnifeChallenge bajnokság futamit néznék! :D Pontosan tudjuk hogy ezeket csak lépésről lépésre lehet elérni de mi elszántak vagyunk és hagyjuk hogy kiforrja magát a dolog.
C7: Hol vagytok megtalálhatóak és elérhetőek:
VCS: Az elsődleges kommunikáció Facebook oldalunkon/csoportunkban zajlik (KnifeChallenge). A versennyel kapcsolatos infók a honlapunkon is megtalálhatóak. Bárki könnyedén megtalálhat minket ezek alapján!
C7: Sok sikert kívánunk nektek és követni fogjuk a KnifeChallenge-el kapcsolatos történéseket és beszámolunk róla olvasóinknak is!
VCs,SG: Köszönjük a lehetőséget és várunk mindenkit szeretettel 2023 szeptember 2-án a következő versenyre!
CIVILHETES: C7
KnifeChallenge: KC
Velez Csaba: VCs
Stern Gábor: SG